ŠTRASBURG. Slovensko má od včera jedno z hlavných slov pri rozhodovaní Rady Európy. Prvýkrát v histórii sa stalo predsedníckou krajinou vo Výbore ministrov, ktorý bude viesť až do mája.
„Našou prioritou je presadzovanie demokracie a ľudských práv. Sústredíme sa však aj na menšiny a otázky rómskej komunity,“ povedal šéf diplomacie Ján Kubiš, ktorý v Štrasburgu prevzal predsednícku stoličku od Srbska.
Slovensko začiatkom budúceho roka zorganizuje konferenciu o Rómoch a podľa ministra sa pokúsi „nájsť európske riešenie tohto problému“.
Rada Európy vznikla v roku 1949 a v súčasnosti má 47 členských krajín. Jej hlavnou náplňou je rozvíjanie demokracie a ochraňovanie základných práv občanov. Slovensko na chod prispieva ročne približne 20 miliónmi korún.
Jedinou európskou krajinou mimo organizácie je Bielorusko. Krajina s autoritatívnym prezidentom Alexandrom Lukašenkom o členstvo požiadala, pre nedodržiavanie demokratických štandardov mu pozastavili štatút zvláštneho hosťa.
Práve Bielorusko patrí k prioritám nášho polročného predsedníctva. „Radi by sme otvorili v Minsku informačné centrum, kde by mohli obyvatelia i úrady získať viac informácií o Európe,“ povedal Kubiš. Slovensko chce zintenzívniť diskusiu s bieloruskými úradmi a podporovať tamojšiu občiansku spoločnosť.
Bielorusko je považované za poslednú diktatúru v Európe a je jediným štátom, ktorý na kontinente ešte nezrušil trest smrti.