Murcof a jeho kozmické melódie

Mexičana Fernanda Coronu si hudobný svet všimol pod pseudonymom Murcof v roku 2002. Vtedy mu vyšiel debutový album Martes, kde predstavil unikátny svet poskladaný z elektronickej hudby a klasiky. Odvtedy vydal ďalšie tri nahrávky a s tou najnovšou teraz p

Fernando Corona (1970) alias Murcof. Pre jeho tvorbu sú charakteristické atmosférické inštrumen­tálne skladby s minimalistickým beatom a delikátnymi praskajúcimi zvukmi.Fernando Corona (1970) alias Murcof. Pre jeho tvorbu sú charakteristické atmosférické inštrumen­tálne skladby s minimalistickým beatom a delikátnymi praskajúcimi zvukmi. (Zdroj: LEAF / WEGART)

Mexičana Fernanda Coronu si hudobný svet všimol pod pseudonymom Murcof v roku 2002. Vtedy mu vyšiel debutový album Martes, kde predstavil unikátny svet poskladaný z elektronickej hudby a klasiky. Odvtedy vydal ďalšie tri nahrávky a s tou najnovšou teraz prichádza prvýkrát aj na Slovensko.

„Už pred tromi rokmi som mal niekoľko koncertov v planetáriách, kde sa mi veľmi páčilo. A hodí sa to aj ku konceptu nového albumu Cosmos,“ hovorí Murcof v telefonickom rozhovore pre SME. „No keďže v Bratislave planetárium nemáte, kon­cert bude v kostole. Moja hudba najlepšie vyznie v priestoroch s dobrou akustikou.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Klasika z kozmu

V piatok 16. novembra teda kostol cirkvi bratskej na Cukrovej ulici v Bratislave rozozvučia atmosférické inštrumentálne skladby, ktoré Murcof vydáva v známom domove osobitej hudby - britskej značke Leaf. Tohtoročný album Cosmos podľa kritikov zašiel najďalej v spojení elektronickej hudby s klasikou: „Chcel som dosiahnuť väčšiu slobodu v štruktúre piesní. Nemám tradičné hudobné vzdelanie, no klasiku počúvam celý život. Nie sú to však sample z nejakých existujúcich nahrávok. Organ aj ostatné akustické nástroje sú zo zvukovej knižnice, ktorú si môžete nainštalovať a v počítači z nich skladať melódie.“

Väčšina laptopovej produkcie často naživo ponúka viac­menej to isté, čo na štúdiových albumoch. Ako to bude teraz?

SkryťVypnúť reklamu

„Baví ma pracovať so skladbami podľa atmosféry koncertu. Moje koncerty sú vlastne improvizáciou na dané témy. Nerobím si presný zoznam toho, čo idem hrať, no určite spoznáte najmä veci z novej nahrávky Cosmos a možno aj pár starších skladieb.“

Laptop nie je iba elektronika

Éra počítačov umožnila tvoriť hudbu aj ľuďom bez klasického vzdelania, čo zároveň prinieslo záplavu nadprodukcie. Murcof z nej trčí zvukovou osobitosťou, veľkou muzikalitou a otvorenosťou rôznym projektom. Tak sa stal napríklad súčasťou barokového orchestra vo Versailles, kde jeho laptop priadol do zvuku violy da gamba a skladieb starých majstrov Lullyho či Couperina, na džezovom festivale v Montreaux si zasa zahral so známym trubkárom Erikom Truffazom a perku­sionistom Talvinom Singhom.

SkryťVypnúť reklamu

Nešlo len o jednorazové projekty: „Nahrávka s barokovým orchestrom sa bude púšťať ako zvuková inštalácia priamo vo Versailles a vyjde aj na CD. S Erikom a Talvinom sme chceli spolupracovať už dávnejšie. Erik mi už poslal nejaké nové skladby, do ktorých sa snažím pridať nejakú elektroniku, s Talvinom to chceme urobiť podobne. Moja predstava je dať s každým z nich dokopy album a potom koncertovať.“

Práve koncertovanie bolo aj hlavným dôvodom na odsťahovanie z Mexika. Po debutovom albume začalo prichádzať veľa ponúk z Európy, náročné cestovanie navyše Murcofa ukracovalo o čas s rodinou. A tak sa presťahovali. „Španielsko sme si zvolili pre jazyk a klímu, Barcelonu preto, že je to historické mesto s bohatým kultúrnym životom. V Mexiku však mám stále priateľov a vďačím mu za veľa vecí.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 497
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 738
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 549
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 598
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 141
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 795
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 559
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 450
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu