MADRID, BRATISLAVA. Pol druha tisícky činovníkov sveta športu a politiky vrátane šiestich Slovákov figuruje na listine účastníkov Svetovej konferencie o boji s dopingom, ktorá sa dnes začne v Madride.
Európa päť minút pred dvanástou rieši patovú situáciu, do ktorej ju dostal JeanFrancois Lamour, francúzsky olympijský šampión v šerme, ktorý odstúpil z kandidatúry na šéfa Svetovej antidopingovej agentúry.
„Bolo to neférové, v príkrom rozpore s dlhodobým diplomatickým úsilím európskych krajín – konštatovala to v utorok aj kontinentálna ad hoc komisia,“ povedal nám včera z Madridu Miroslav Motyčík, generálny sekretár Antidopingového výboru SR. Jediným kandidátom ostal Austrálčan John Fahey, no Európanov nepresvedčil. „Nemá skúsenosti a nevedel odpovedať na otázky budúceho rozvoja agentúry – nadšenie pre boj s dopingom je málo.“
Európa by bola najradšej, aby na čele WADA ostal Kanaďan Richard Pound, kým sa dohodne na novom kandidátovi, ale ten to podľa nemeckých médií včera odmietol.
Madridská konferencia má na programe revíziu regulí boja s dopingom. Schváli novú verziu kódexu, ktorá v januári 2009 nahradí doterajšiu z r. 2003. Na 82 stranách prináša 1600 zmien.
„Pravidlá budú exaktnejšie,“ myslí si Motyčík. Navrhovaný sadzobník umožňuje flexibilnejší a individuálnejší prístup k určovaniu trestov, no ešte o ňom bude diskusia. Medzinárodná atletická federácia ústami predsedu Lamine Diacka mieni žiadať štvorročný dištanc za anaboliká už po prvom previnení. Aj Pound je za. „Výskumy ukazujú, že z užívania anabolických steroidov profituje športovec až štyri roky,“ povedal na nedávnej konferencii o športe a spoločnosti v islandskom Reykjavíku.
Predseda Medzinárodného olympijského výboru Jacques Rogge žiada pritvrdiť normy na udeľovanie tzv. terapeutických výnimiek (v dôsledku diagnóz) – pribúdajú geometrickým radom. Dôslednejšie sa začnú posudzovať aj prípady vyhýbania sa kontrolám. Trikrát za pol druha roka a dosť. Nasledovať bude najmenej ročný dištanc. Aj v dopingu sa zavedie inštitút korunného svedka – v prípade pomoci pri odhalení spoluvinníkov má hriešnik šancu na redukciu trestu až o 75 percent.
Zo Slovenska sú na madridskej konferencii tri dvojčlenné delegácie. Ministerstvo školstva zastupujú štátna tajomníčka Bibiána Obrimčáková a Zdeno Kmetek, Antidopingový výbor SR okrem Motyčíka ešte predseda Jozef Jurášek a Slovenský olympijský výbor športový riaditeľ Roman Buček a šéf slovenských telovýchovných lekárov Dušan Hamár.
Zmeny v kódexe
Výška trestov. Návrh predpokladá sadzbu dva roky pri prvom previnení za pozitívny test, odmietnutie kontroly a falšovanie, ale až od štyroch rokov po doživotie za obchodovanie so zakázanými dopingovými látkami, ako aj za ich prechovávanie. Na konferencii však zaznie návrh na zvýšenie trestnej sadzby za steroidy, hormóny a silné stimulanty z dvoch na štyri roky. Pri druhom previnení sú navrhované tresty od štyroch rokov až po doživotie.
Vyhýbanie sa kontrolám. Keď dopingoví komisári v prípade prepadovej kontroly tretí raz v rozpätí 18 mesiacov nenájdu športovca na mieste, ktoré uviedol, dostane dištanc od jedného do dvoch rokov. Dosiaľ sa to v niektorých športových odvetviach tolerovalo, alebo trest dosahoval výšku pol roka.
Provizórna suspendácia. Športovec bude mať zastavenú činnosť už po pozitívnom výsledku A-testu. Nebude sa ako dosiaľ čakať na výsledok kontraanalýzy. Tá by v budúcnosti mala prebehnúť v zrýchlenom režime.
Redukcia trestu. V prípade priznania sa k dopovaniu pred odberom alebo pomoci pri odhaľovaní podielu trénera alebo lekára možno športovcovi znížiť trest, pričom minimom je pokarhanie a maximom dištanc na dva roky.
Hodinové pravidlo. V prípade schválenia, športovec bude mať možnosť sám si určiť dennú hodinu, keď bude k dispozícii na prípadnú prepadovú kontrolu – mimo nej má alibi.