
BRATISLAVA. Lídri vládnej koalície spolu komunikujú cez médiá. Ich vyhlásenia vyhrocujú situáciu a pripúšťajú možnosť rozpadu. Ustúpiť nechce ani jedna strana.
Bališ: Mečiara poznám šesť rokov
Jeden z majiteľov firmy, ktorá výhodne získala pozemky vo Vysokých Tatrách, priznáva známosť s Mečiarom.
Podnikateľ Milan Bališ z firmy GVM, ktorej nominant HZDS na pozemkovom fonde Branislav Bríza umožnil, aby sa dostala lacno k lukratívnym pozemkom vo Vysokých Tatrách, pozná Vladimíra Mečiara už viac ako šesť rokov. Priznal to v platenej správe, ktorú zverejnili tlačové agentúry.
VIDEO: Generálny prokurátor Dobroslav Trnka komentuje kauzu pozemkov
VIDEO: Minister dopravy pôšt a telekomunikácií Ľubomír Vážny sa vyjadruje ku kauze pozemkov
VIDEO: Minister obrany František Kašický o pozemkoch
KAMERA: Eugen Korda
Dzurinda vraj klame
Bališ považuje za zavádzajúce informácie, že pozemky vo Veľkom Slavkove majú hodnotu jeden a pol miliardy korún. „Pán Dzurinda verejne a vedome klame. Sú to lúky a pasienky, kde nie sú nijaké siete ani územné rozhodnutie o budúcej výstavbe.“
Konateľ firmy GVM Talčík však priznal, že ide o lukratívne pozemky, na ktorých chce firma postaviť golfové ihrisko a luxusný hotel.
Bališ tvrdí, že cena pozemkov v Slavkove sa pohybuje na úrovni 50 korún za štvorcový meter, hoci podľa realitných kancelárií a starostu obce je to minimálne 1500 korún. „V stave, v akom pozemky sú, sú nepredajné. Preto dávam verejnú ponuku pánovi Dzurindovi, nech označí jemu blízku firmu, ktorej sa zaväzujem odpredať pozemky hoci aj za tretinu ceny, o ktorej hovorí, a ušetrenú miliardu nech použije ako chce.“ Bališa vraj mrzí najmä reakcia premiéra Fica, „ktorý sa nechal vtiahnuť do kauzy pozemky pod Tatrami bez overenia si lží, ktoré médiá a pán Dzurinda pripravili“.
Bališ: Mečiarovi som radil
Denník SME už v pondelok informoval, že Bališ sprevádzal Mečiara v auguste 2001 na oslavu narodenín Alexandra Rezeša v španielskom Alicante.
„Počas cesty som pánovi Mečiarovi vysvetlil, kto som, moje predchádzajúce zamestnanie v špeciálnej protiteroristickej jednotke v Prahe, ako aj môj výcvik v USA, na ktorý som bol vyslaný našou vládou,“ napísal Bališ.
Mečiara ako bývalého ministra vnútra vraj zaujímali Bališove názory na bezpečnostnú problematiku. „Požiadal ma, či by som mu nebol občas nápomocný, keď bude treba analýzu. Ja som súhlasil, a tak som bol niekoľkokrát ročne pozvaný do sídla HZDS na diskusiu.“
Bališ napriek tomu tvrdí, že firma GVM, ktorá kúpila od reštituentov pozemky vo Veľkom Slavkove, nemá s Mečiarom ani s HZDS nič spoločné.
„Nikdy som s Mečiarom ani s nikým z HZDS nehovoril o pozemkoch vo Veľkom Slavkove. Naposledy som sa s pánom Mečiarom videl ešte dávno pred jeho operáciou srdca,“ tvrdí Bališ. Ten zoznámil Mečiara aj s nemeckým podnikateľom Petrom Zieglerom, od ktorého si mal šéf HZDS požičať peniaze na vilu Elektra.
Výhodná ponuka
Bališ odmieta, že sa k pôde vo Veľkom Slavkove s rozlohou viac ako milión štvorcový metrov dostali vďaka kontaktom na pozemkovom fonde. S ponukou vraj prišiel právny zástupca reštituentov. „Pán Kočka oslovil priateľa a spolumajiteľa GVM Gabriela Vysaníka, že zháňa pre klientov kupcov na pozemky, ktoré by mali získať v reštitúcii. Požadovali od nás štvornásobok ceny pozemkov (necelých 13 miliónov korún – poz. red.). Ponuka sa nám zdala výhodná.“
Jeden z konateľov firmy GVM Pavol Talčík však priznal, že bez kontaktov na fonde by sa k pozemkom nedostali: „Pán Vysaník tam možno niekoho pozná a posúrili sme to,“ povedal SME.
HZDS bráni Brízu a hrozí rozpočtu
Odvolať Brízu už nechcelen Fico, ale aj Slota. HZDS zatiaľ neustupuje a pridáva hrozby.
Mečiarovo hnutie včera jasne odkázalo, že námestníka pozemkového fondu Branislava Brízu odvolať nemieni a pridalo hrozbu: problémy pri prijímaní štátneho rozpočtu.
Tým sa parlament začne zaoberať už o dva týždne. Fico zasa označil odchod Brízu za jedinú možnosť zachovania koalície.
Ústredná tajomníčka HZDS Zdenka Kramplová hovorí o nutnosti dohody.
„Bez toho nie je možné postupovať ďalej, aj v súvislosti s pripravovaným plénom národnej rady, pretože je pripravený rozpočet a v opačnom prípade by boli naozaj veľké problémy.“
A zopakovala, že HZDS zatiaľ nevidí dôvod na jeho odvolanie, pretože Bríza neporušil žiaden zákon. Na otázku, či stoja za Brízom aj za cenu rozpadu koalície, povedala: „Tu ide o princíp. Prehodiť človeka cez palubu, pretože nevyhovuje niekomu, nie je dobrý princíp a nemal by sa uplatňovať v rámci korektných politických vzťahov.“ Kramplová predpokladá, že koaličná rada by mala byť ešte tento týždeň.
Pritvrdil aj Fico
Rétoriku pritvrdil aj Fico. Prostredníctvom hovorkyne Silvie Glendovej odkázal, že „nevidí žiadnu inú možnosť na ďalšie fungovanie koalície“ ako okamžité odvolanie Brízu ministrom pôdohospodárstva Miroslavom Jureňom.
Brízu bráni aj poslanec HZDS Ján Kovarčík. „My chceme vymeniť celé vedenie pozemkového fondu, pretože sú tu určité dohady. Nie je všetko len Bríza.“ Považuje ho za slušného človeka, ktorý si nezaslúži, aby sa s ním táto kauza ťahala po celý život.
Podpredseda HZDS Milan Urbáni povedal, že by sa mali stretnúť minimálne Mečiar s Ficom, ideálne však aj s SNS. „Je potrebné rokovať, ale nie cez médiá.“
Slota: Nech Bríza odíde
Za odchod Brízu z pozemkového fondu sa včera postavil predseda SNS Ján Slota. Až do včera sa jeho strana ku kauze vyjadrovať príliš nechcela.
„Myslím si, že sa to dá vyriešiť veľmi jednoducho, jednoznačne a krátko. Ten mladý človek stadiaľ odíde, dovidenia a bodka. Samozrejme, musí sa niečo dostať do tých správnych koľají a nápravy,“ povedal Slota pre aktuálne.sk.
Analytici sa zhodujú, že kauza okolo Brízu a jej následky by mohli uškodiť hlavne HZDS, Smer zrejme viac neutrpí.
„HZDS by z toho mohlo mať problém len vtedy, pokiaľ by rozbilo vládnu koalíciu,“ myslí si sociológ Pavel Haulík. Mečiarovi voliči sú totiž menej citliví na podobné kauzy.
V prípade rozpadu koalície by však mohol byť podľa analytika dosah na HZDS fatálny. Jeho popularita by sa totiž mohla znížiť k piatim percentám, čo by ohrozilo vstup do parlamentu. „Voliči HZDS sú spokojní s Ficom, a preto volia HZDS,“ vysvetľuje paradox Haulík.
Ficovi kauza neškodí
Smeru by prípad okolo pozemkov mohol uškodiť, pokiaľ by ho „zamietli pod koberec“. Škody na počte voličov by však nemuseli byť veľké, odhadol sociológ Haulík.
Podľa politológa Miroslava Kusého kauza nepomôže nikomu – ani Smeru, pokiaľ by bol Fico dôrazný. „Táto kauza bude verejnosťou vnímaná ako hanebná a korupčná.“
Miroslav Kern
Falšoval zmluvy
Premiér včera hovoril o antedatovaní zmlúv o prevode pozemkov pri Donovaloch. Denník SME o tom písal už v auguste.
Premiér Robert Fico je presvedčený, že námestník riaditeľa Slovenského pozemkového fondu Branislav Bríza antedatoval zmluvu s reštituentom. Fico sa preto ešte včera stretol s generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom.
„Požiadal som vedenie pozemkového fondu o súčinnosť s Generálnou prokuratúrou s cieľom využiť všetky právne možnosti, ako príslušné nehnuteľnosti vrátiť späť do vlastníctva štátu, zastaviť nakladanie s nimi a vyvodiť prípadnú právnu zodpovednosť za uvedený postup,“ povedal Fico.
Denník SME už koncom augusta priniesol informáciu, že Bríza podpísal 10. apríla zmluvu, na základe ktorej sa stala 85-ročná Alžbeta Csepyová z Komárna vlastníčkou lukratívnych pozemkov neďaleko Donovál. Tá pôdu s rozlohou približne 600tisíc štvorcových metrov predala firme Disa, ktorá tam chce postaviť golfové ihrisko.
Podklady, nevyhnutné na podpis zmluvy, ako je stanovenie ceny pozemkov, si navyše Bríza vyžiadal až mesiac po jej podpise. Desiaty apríl bol posledným dňom, keď mal plnú moc. „Z takéhoto postupu vyplýva podozrenie, že nominant HZDS Bríza zmluvu antedatoval a podpísal v čase, keď už nemal splnomocnenie na takýto úkon,“ tvrdí Fico. „Mám dokumenty, podľa ktorých je všetko v poriadku,“ hovorí Bríza.
Spornými prevodmi pozemkov v rôznych častiach Slovenska sa už od polovice septembra zaoberá aj polícia. Podľa informácií SME je podozrivých najmenej osem zmlúv, ktoré podpísal Bríza. Trnka zatiaľ ich obsah nepozná. „Keď si ich prečítam, posúdime to a rozhodneme.“
Marek Vagovič
Stĺpček Mariána Leška
Reči to zhoršujú
Vladimír Mečiar mlčí, ale jeho ľudia hovoria. Najhoršie, ako môžu.
Branislav Bríza na otázku, či predsa len nemieni odstúpiť, odpovedal, že „je to otázka na politikov, nie na mňa“. Čím sám potvrdil, že je iba nástrojom v rukách politikov, ktorí ho na post poslali.
Milan Bališ, ktorého firma pozemky získala, sa posťažoval, že urobil reštituentom láskavosť a kúpil od nich parcely, s ktorými bude mať iba trápenie. Vrátiť ich však nechce, ale Dzurindovi „blízkej firme“ by ich vraj odpredal už za pol miliardy. Aj toto vyjadrenie je horšie ako mlčanie. Najďalej zašla ústredná tajomníčka Kramplová, ktorá naznačila, že by v parlamente mohli byť „naozaj veľké problémy“ s rozpočtom. Vo chvíli, keď by to HZDS skúsilo, premiér Fico by už nemal na výber. Čím ďalej nechá Mečiar konflikt zájsť, tým ťažšie sa mu bude vracať späť. Do koalície.