Kosovský postoj v otázke štatútu provincie sa ani po zajtrajších voľbách nezmení. Všetky významné politické strany zastávajú jednotný názor: chcú iba nezávislé Kosovo.
Najvyššie volebné šance získať premiérske kreslo po odchádzajúcom Agimovi Čekuovi má bývalý politický líder Kosovskej oslobodeneckej armády Hašim Tači. Jeho Demokratická strana Kosova vedie v prieskumoch pred Demokratickou ligou Kosova súčasného prezidenta Fatmira Sejdiua.
Posledné odpočítavanie
Kosovské voľby sa uskutočnia iba pár týždňov pred konečným termínom rokovaní o budúcnosti Kosova. Ten je stanovený na desiateho decembra, no možnosť dohody sa podľa diplomatov zdá byť beznádejná.
Volebný hit Tačiho strany od skupiny Europe The Final Countdown (Posledné odpočítavanie) dokonale vyjadruje náladu väčšiny kosovských Albáncov. Decembrový konečný termín vyjednávania o štatúte provincie vidia ako blížiace sa vyhlásenie nezávislosti. Aj keď jednostranné.
Rozdielne postoje Srbov a kosovských Albáncov sa premietli aj do odmietnutia posledného návrhu nemeckého diplomata Wolfganga Ishingera. Ten riešil spoluprácu oboch strán v oblasti hospodárstva, kriminality či otázky menšín. Problému konečného statusu sa však vyhol, prečo ho oba tábory nakoniec odmietli.
Západ nezávislosť podporí
Dohodu už kosovskí Albánci neočakávajú. Tači pre agentúru Reuters povedal, že ho Spojené štáty aj hlavné európske krajiny ubezpečili, že jednostranné vyhlásenie kosovskej nezávislosti podporia.
Kosovskí Srbi budú zajtrajšie voľby zrejme bojkotovať. Vyzývajú ich na to aj politické elity z Belehradu na čele s prezidentom Borisom Tadičom. Podľa nedávneho výskumu Strategic Marketing sa až 70 % kosovských Srbov chystá v prípade vyhlásenia nezávislosti provinciu opustiť.
Kosovo a Srbsko by mohli rokovať sto rokov a aj tak by sa nedohodli.
Hašim Tači, líder Demokratickej strany Kosova