Koľko oxidu uhličitého napriek snahe o znižovanie jeho emisií vypustíme ročne do atmosféry? A akým dielom sa na tom podieľajú elektrárne v našej krajine? Odpoveď na tieto otázky sa dá nájsť už po niekoľkých klikoch na internete.
Americká nezávislá organizácia Stredisko pre globálny rozvoj (CGD) zverejnila na svojej stránke www.carma.org unikátnu databázu 50–tisíc elektrární s presnými faktami nielen o tom, koľko oxidu uhličitého ročne vyprodukujú, ale aj ktorá spoločnosť ich vlastní.
Čínska ekologická diera
Práve podľa výsledkov tohto prieskumu sa odhaduje, že Čína do desiatich rokov zvýši emisie škodlivých plynov až o 60 percent a predbehne tým aj Spojené štáty. Mala by produkovať až 4,3 miliardy ton CO2, čo bude takmer o miliardu viac ako v Severnej Amerike.
Čína má medzi desiatkou najväčších znečisťovateľov atmosféry až štyri svoje elektrárne, pričom gigantická Huaneng Power International čmudí bezkonkurenčne najviac. Ročne vypustí až 292 miliónov ton CO2. Najväčšími producentmi plynov, ktoré spôsobujú globálne otepľovanie, sa paradoxne stávajú rozvíjajúce sa krajiny, zatiaľ čo bohatý svet sa snaží tlačiť emisie škodlivín nadol.
V prepočte objemu emisií na jedného obyvateľa sú na tom totiž najhoršie práve vyspelé krajiny na čele s Austrálčanmi, ktorí vyrobia päťkrát viac splodín ako Číňania. V tesnom závese potom nasledujú Američania a Briti. Práve britská administratíva Gordona Browna chce novým zákonom o klimatických zmenách znížiť emisie CO2 do roku 2050 až o 60 percent.
USA znečisťujú najviac
Najväčším súčasným znečisťovateľom však naďalej ostávajú Spojené štáty, ktoré ročne vyrobia viac než 2,5 miliardy ton oxidu uhličitého. Ich 800 elektrární sa podieľa na 25 percentách z celkového objemu týchto plynov v ovzduší zemegule.
„Vysoká produkcia CO2 v Spojených štátoch je čiastočne výsledkom vysokého životného štandardu ich obyvateľov, ale tiež odráža rozdiely v energetickej politike. Európania, s porovnateľnou úrovňou životného štandardu, vyprodukujú o polovicu menej CO2 ako priemerní Američania,“ píše v správe riaditeľka organizácie Nancy Birdsallová.
Európska trojka
Vedci z britskej University of East Anglia v októbri zverejnili výsledky svojho prieskumu, podľa ktorého hladina oxidu uhličitého v atmosfére stúpla od roku 2000 o 35 percent rýchlejšie, ako sa očakávalo.
Na znečisťovanie začínajú mať obrovský vplyv aj stredoeurópske krajiny, ktoré v snahe zvýšiť ekonomický rast stále používajú uhoľné elektrárne.
Aj keď Česká republika patrí s emisiami 55,7 milióna ton CO2 ročne k stredne závažným znečisťovateľom ako napríklad Grécko či Izrael, Poliaci skončili hneď za desiatkou najväčších emitentov na 11. mieste. Z európskych krajín ich predbehli len Nemci (6) a Briti (na 9. mieste).
Energetické firmy by mali spaľovať menej uhlia a ropy a prejsť na obnoviteľné zdroje energií ako vietor a slnečné žiarenie.
Nancy Birdsallová