MADRID, BRATISLAVA. Zo šéfa piatich kruhov prevravel lekár. „Doping nie je len testovanie a trestanie. Je to verejný zdravotný problém,“ deklaroval včera na úvod madridskej Svetovej konferencie o dopingu v športe Jacques Rogge, predseda Medzinárodného olympijského výboru, pred časom chýrny belgický chirurg.
Výrobcovia a díleri dopingových látok nemajú kľúčové zisky od vrcholových, ale od rekreačných športovcov, zvlášť návštevníkov fitnescentier.
Rogge hrozil ignorantom
Madridská konferencia je už tretia. Výsledkom prvej pred deviatimi rokmi v Lausanne bol zrod Svetovej antidopingovej agentúry. Vznikla zo spoločnej iniciatívy olympijského hnutia a vlád krajín sveta.
„Len v prípade ich dokonalej harmónie môže získať potrebný kredit,“ myslí si olympijský šéf.
Rogge urguje vlády aj športové inštitúcie. Zatiaľ len 70 z 200 krajín ratifikovalo spoločnú deklaráciu z minulej konferencie v Kodani.
A zároveň hrozí: neprispôsobivým športom vyradením z programu olympijských hier, a krajinám tým, že nebudú môcť kandidovať na organizáciu letných alebo zimných olympijských hier.
Puerto: Naozaj len cyklisti?
Olympijské hnutie je odhodlané pokračovať v politike „nulovej tolerancie“. Pred a na budúcoročných Hrách v Pekingu je naplánovaných dovedna 4500 kontrol – o pätinu viac ako na minulých v Aténach a o 90 percent viac ako v Sydney 2000.
Rogge nešetril ani hostiteľskú krajinu, ktorá v dopingovom prípade Operation Puerto ostala na polceste: „S veľkým záujmom čakáme, že španielska justícia rozhodne tak, aby medzinárodné športové federácie mohli použiť získané informácie na nevyhnutné kroky a disciplinárne sankcie voči vinným športovcom.“
Doterajší šéf Svetovej antidopingovej agentúry Kanaďan Richard Pound v stredu nepriamo podporil domnienky médií, ktoré špekulovali o tom, že medzi klientmi doktora Fuentesa neboli len cyklisti, ale aj napríklad futbalisti.
Španielsky štátny tajomník pre šport Jaime Lisavetzky však vzápätí reagoval, že nemá informácie o tom, že by sa prípad týkal aj iných, ako cyklistov.
Bach: Čakáme na IAAF
Napriek tomu je z posledného obdobia pár príkladov užitočnej spolupráce športových a štátnych, prípadne justičných orgánov pri odhaľovaní dopingu. Šéf MOV si pochvaľuje koordináciu s talianskou políciou počas turínskych ZOH 2006 v rakúskej kauze krvný doping či americkú akciu Raw Deal odhaľujúcu obchod so steroidmi.
Podpredseda Thomas Bach ubezpečil, že MOV čoskoro dotiahne aj prípad prerozdelenia piatich Jonesových medailí z OH 2000 po jej dopingovom priznaní. „Disciplinárna komisia, ktorú vediem, čaká len na budúcotýždňový verdikt exekutívy Medzinárodnej atletickej federácie,“ ubezpečil. Zlato zo stovky možno nedostane nik, lebo strieborná Grékyňa Thanúová sa previnila pred OH 2004.