Hoci úvahy o nadhodnotených cenách akcií sa ozývali už od roku 1995, investori neváhali platiť za akcie (z ich pohľadu) perspektívnych spoločností akékoľvek sumy len preto, aby sa stali súčasťou historicky ojedinelého rastu papierového bohats-tva. Pokrok v informačných technológiách umožnil, aby sa investormi stali prakticky všetci - od študentov, pekárov, lekárov až po poštárov. Vlna investičného nadšenia neobišla ani Slovensko.
Karta sa však proti investorom obrátila v marci minulého roku, kedy obavy z príliš optimistických vyhliadok spustili vlnu predajov akciových titulov, považovaných ešte krátko predtým za investície s budúcnosťou. Americký akciový index Nasdaq, ktorý je najvernejším indikátorom cien technologických akcií, sa za posledný rok scvrkol na menej ako polovicu hodnoty z marca 2000. Podobný prepad vykázali aj podielové fondy, ktorých investičné portfóliá boli tvorené práve akciovými titulmi. Ich úspech sa nehodnotil podľa toho, kto dosiahol najvyšší výnos, ale podľa výšky vykázanej straty.
S výnimkou fondu WIOF Global sa výsledky všetkých ostatných podielových fondov zameraných na akciové tituly pohybujú za ostatný rok hlboko v červených číslach. Zo štrnás-tich podielových fondov boli investície do trinástich z nich za posledných 12 mesiacov stratové. Bez ohľadu na to, či investovali výlučne do amerických ak-ciových, nemeckých, alebo francúzskych titulov. Prepad cien, ktorý naštartovali americké trhy, sa rýchlo rozšíril do celého sveta a dnes je väčšina akciových trhov na niekoľkoročných minimách. Predpovedanie bu-dúceho vývoja sa podobá vešteniu z kryštálovej gule. Opatrnosť, ktorá ešte pred niekoľkými rokmi chýbala v slovníku väčšiny drobných investorov, pravdepodobne spôsobí, že vymazanie strát za posledný rok bude trvať podstatne dlhšie.
VYŠŠIA OPATRNOSŤ VIEDLA K VYŠŠÍM VÝNOSOM
Správcovské spoločnosti dnes na Slovensku ponúkajú desiatky podielových fondov investujúcich na domácom aj zahraničnom trhu. Lídrami na trhu kolektívneho investovania sa v minulom roku stali predo-všetkým slovenské subjekty, ktoré nasmerovali finančné prostriedky na peňažný trh a do korunových dlhopisov. K rastu ich výkonnosti prispelo predo-všetkým postupné uvoľňovanie menovej politiky centrálnej banky, ktorá niekoľkokrát znížila svoje kľúčové úrokové sadzby. Takáto zmena síce spôsobuje pokles výnosov z cenných papierov s pevným výnosom, akými sú dlhopisy, ten je však sprevádzaný rastom ich trhovej hodnoty. Výrazný pokles úrokových sadzieb na Slovensku sa tak podpísal pod rast ich trhovej hodnoty a výkonnosti podielových fondov, ktoré ich mali vo svojich portfóliách.
Od začiatku tohto roku sa situácia zmenila v prospech podielových fondov, ktorých investičné portfóliá obsahujú zahraničné, najmä americké dlhopisy. Redukcia úrokových sadzieb zo strany americkej centrálnej banky Fed spôsobila silný rast cien dlhopisov denominovaných v amerických dolárov. Práve tento vývoj spôsobil, že na čelo výkonnosti podielových fondov sa dostal BACA - Dollar Rent. Čistá hodnota aktív za posledných dvanásť mesiacov stúpla v tomto prípade o viac ako 15 percent.
ODRADIA VYSOKÉ STRATY ZÁUJEMCOV O KOLEKTÍVNE INVESTOVANIE?
Napriek rozporuplným výsledkom podielových fondov sa odborníci na kapitálový trh neobávajú, že by mohli ohroziť budúcnosť kolektívneho inves-tovania. Na Slovensku aj naďalej ostávajú najbežnejšou formou zhodnocovania finančných prostriedkov termínované účty a vkladné knižky v bankách - obľúbené pre svoju prístupnosť a relatívne vysoký stupeň bezpečnosti vkladov. Ponúkané úroky sú však demotivujúce.
Jedinou reálnou investíciou tak popri priamych nákupoch do zahraničných akcií (napr. cez internetového brokera, spros-tredkovateľa obchodov) ostávajú naďalej podielové fondy, diverzifikujúce investičné riziká.
MICHAL NALEVANKO