Ak chce vláda splniť programové vyhlásenie, musí v roku 2002 postaviť 17 527 bytov

Najsilnejším argumentom opozície vo voľbách v roku 1998 bola konštruktívna kritika bytovej politiky. Jedným z hlavných programových cieľov pre obdobie vlády kabinetu Mikuláša Dzurindu bola efektívna bytová politika a následne zabezpečenie bývania pre ...

Najsilnejším argumentom opozície vo voľbách v roku 1998 bola konštruktívna kritika bytovej politiky. Jedným z hlavných programových cieľov pre obdobie vlády kabinetu Mikuláša Dzurindu bola efektívna bytová politika a následne zabezpečenie bývania pre mladé rodiny.

Pri postavení, prípadne dokončení priemerne 14-tisíc bytov ročne tak za svoje funkčné obdobie mala vláda dať do užívania 56-tisíc bytov. Výsledkom by bolo priblíženie sa pomeru počtu bytov na tisíc obyvateľov k štatistikám vyspelých európskych štátov. Štatistika na Slovensku hovorí o čísle 310 bytov/1000 obyvateľov, zatiaľ čo v západnej Európe je to 410 bytov/1000 obyvateľov. Podľa tohto porovnania na Slovensku chýba dvestotisíc bytov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa týka dosahovania cieľových počtov bytov na jednotlivé roky, programové vyhlásenie vláda plní, ale absentuje výstavba nájomných bytov. V roku 2000 štát v rozpočte vyčlenil na výstavbu nájomných bytov 225 miliónov a z privatizácie telekomunikácií ďalších 300 miliónov korún, ale pre nezáujem miest a obcí ostali tieto peniaze nevyužité.

Štátny príspevok na výstavbu až do výšky 50 % mohli získať mestá a obce v prípade, že cena bytu v prepočte za meter štvorcový nepresiahne 14-tisíc korún. Ďalších 30 % mohli získať zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB). Brzdou vo výstavbe nájomných bytov bol však nedostatok vlastných finančných prostriedkov vo výške 20 %. Taktiež hranica ceny bytu za meter štvorcový bola pre exponované územia nereálna.

SkryťVypnúť reklamu

Pre tento rok je v pláne výstavba 15 500 bytov. Z tohto množstva štát prispeje na výstavbu takmer 2000 nájomných bytov čiastkou 850 miliónov korún. Približne rovnakou čiastkou prispeje ŠFRB, ktorý poskytne nízkopríjmovým domácnostiam lacné úvery s ročným úročením 4,4 %.

Novelou zákona o ŠFRB, ktorá je predložená na schválenie parlamentu, sa zrušila povinnosť obcí preukazovať vlastné prostriedky. Súčasne cena metra štvorcového u nájomných bytov nesmie presiahnuť hodnotu 15 400Sk/m2. Keď sa teda pozrieme na to, ako chce štát splniť plán vo výstavbe bytov pre rok 2001, vychádza nám jednoduchá matematika: dokončené byty za rok 2000 (13 000 bytov) + plánovaná výstavba nájomných bytov (2000). Pre rok 2002 však stále ešte zostane odovzdať minimálne 17 527 bytov.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku je podľa štatistického úradu 44 360 rozostavaných bytov. Na prelome rokov 1999 a 2000 Prvá stavebná sporiteľňa poskytla práve pre takéto účely 2,5 miliardy korún. Minister výstavby István Harna: „Po voľbách sme zistili, že ŠFRB eviduje veľké množstvo žiadostí ešte z roku 1998. Tieto žiadosti boli prijaté v rozpore so zákonom, pretože vzhľadom na to, že fond už nemal zdroje, mal žiadosti zamietať. Nakoľko to bol ale rok volebný, negatívne stanoviská sa neposielali z obavy zo straty voličov. Až do polovice roku 2000 Štátny fond rozvoja bývania neprijímal nové žiadosti, ale vybavoval žiadosti z roku 1998. Práve vtedy sme sa obrátili na stavebné sporiteľne, aby nám pomohli naplniť programové vyhlásenie vlády. Prvá stavebná sporiteľňa nám bola ochotná pomôcť v prípade, že parlamentom prejde prinavrátenie štatútu priateľských sporiteľov a sporenie pre právnické osoby. Žiadať banky, aby vyvinuli produkt na zníženie rozostavanosti, nie je jednoduché. Banky s licenciami na hypotekárne úvery alebo stavebné sporiteľne sú v prvom rade podnikateľské subjekty, ktoré sú zamerané na zisk, a teda nemožno od nich očakávať, že budú robiť akcie, ktoré budú pre ne neefektívne,“ skonštatoval minister.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2001 by sa malo výraznejšie prejaviť financovanie bytovej výstavby prostredníctvom hypotekárnych úverov, ktoré sú naplánované v celkovom objeme 3,3 miliardy korún (údaj bez HypoVereinsbank a Bank Austria CA). Podľa štúdie ministerstva výstavby bude však ešte dlho dominovať na trhu financovania bývania stavebné sporenie.

Novelou zákona o stavebnom sporení, ktorú parlament schválil v decembri minulého roku, bola štátna prémia znížená z 30 na 25 %, max. do výšky 4500 korún/m2. Argumentom na zníženie štátnej prémie bol pokles úrokových mier na medzibankovom trhu a fakt, že v prípade zachovania štátnej prémie v pôvodnej výške by na konci roka 2001 štát nedokázal kryť pohľadávky stavebných sporiteľní.

Stavebné sporenie nemožno porovnávať s klasickými bankovými produktmi v komerčných bankách, pretože aj po návrate štatútu priateľských sporiteľov do systému stavebného sporenia 80 % nasporených finančných prostriedkov smeruje do bývania.

SkryťVypnúť reklamu

Klientmi stavebných sporiteľní nie sú len tí, ktorí sporia na nové bývanie, ale vysoké percento klientov si ukladá peniaze na rekon-štrukcie a opravy. V súčasnosti na Slovensku 80 % bytov, ktoré prešli do osobného vlastníctva, nutne potrebuje generálnu opravu. Na opravu jedného bytu treba priemerne od 200- do 400-tisíc korún, a práve tu štát štátnou prémiou iniciuje občanov k sporiteľským aktivitám. Pri úvere do 300 000 korún Prvá stavebná sporiteľňa neskúma schopnosť splácania a bonitu klienta a úver stačí zabezpečiť len notárskou zápisnicou a dohodou o zrážkach zo mzdy, v Stavebnej sporiteľni VÚB-Wüstenrot a ČSOB treba mať dvoch ručiteľov.

Hypotekárny úver je jedným zo spôsobov rýchleho zaobstarania financovania vlastného bývania, ale je určený len pre bonitných klientov s vysokými príjmami a štartovacím kapitálom. Pre Slovensko je úplne normálne, že sú zárobkovo činní obidvaja manželia. Pri preukazovaní bonity klienta sa automaticky preukazuje aj príjem manželky. Vysoké percento zamestnaných žien zvyšuje príjmovú úroveň rodiny. Ale čo v prípade, keď žena odíde na materskú dovolenku, prípadne musí zostať doma z dôvodu starostlivosti o dieťa? Riziko, že mladá rodina bude existovať len z jedného platu a nebude schopná splácať úver, je veľmi vysoké. Nestabilné ekonomické prostredie, obavy zo straty zamestnania, ktoré súvisia z neistoty zamestnaneckých vzťahov, musia viesť občanov k vyššej obozretnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Na to, aby mohol občan získať hypotekárny úver potrebuje 40 % vlastných peňazí, a práve tie je možné nadobudnúť jedine sporením. Podľa zákona výška hypotekárneho úveru môže byť max. do výšky 60 % založenej nehnuteľnosti (môže ním byť aj novopostavený nadobúdaný byt). Vyššie percento nasporených finančných prostriedkov dáva pocit istoty, že bude úver bezproblémovo splatený.

SIDÓNIA KARLÍKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 886
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 126
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 088
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 508
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 3 249
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 712
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 452
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 281
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu