Rakúsko konečne otvára diaľnicu

Ľudia z blízkosti rakúsko-­slovenských hraníc si môžu na Vianoce podarovať výlet do Viedne s komfortom donedávna nemožným. Až do Viedne sa pôjde diaľnicou a na hraniciach sa nebude stáť. Bez rakúskej diaľničnej známky to však nepôjde.

Nová rakúska diaľnica A6 po niekoľkých rokoch spojí Viedeň s Bratislavou. Pre motoristov bude prejazdná od zajtra od deviatej hodiny.Nová rakúska diaľnica A6 po niekoľkých rokoch spojí Viedeň s Bratislavou. Pre motoristov bude prejazdná od zajtra od deviatej hodiny. (Zdroj: SME – PAVOL FUNTÁL)

BRATISLAVA. Na priame diaľničné prepojenie čakali dve k sebe najbližšie európske hlavné mestá od pádu železnej opony 18 rokov. Rýchlejšie spojenie tak príde len necelý mesiac predtým, ako schengenské pravidlá zrušia aj hranice medzi Bratislavou a Viedňou.

VIDEO: Rakúšania predstavili diaľnicu z Bratislavy


KAMERA: Eugen Korda

Slávnostné otvorenie 22 kilometrov diaľnice na rakúskom území absolvujú politici dnes. Tí slovenskí by sa na ňom mali cítiť komfortnejšie, celá vina za meškanie sľubovanej investície stojí na strane Viedne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Za nové spojenie zaplatila rakúska diaľničná spoločnosť Asfinag 146 miliónov eur, späť by ich mala dostať najmä z predaja diaľničných známok, ktoré budú povinné aj pre sloven­ských motoristov. Rozhodujúcim bonusom, ktorý za to motoristi dostanú, by malo byť zrýchlenie cesty medzi metropolami Rakúska a Slovenska. „Nová diaľnica prispeje k ekonomickému rozvoju regiónov a motoristom ušetrí pri jednej jazde približne o 20 minút,“ povedala hovorkyňa Asfinagu Anita Oberholzerová.

Pätnásť rokov len sľuby

O priamom diaľničnom spojení sa začalo hovoriť už v roku 1992. Ďalších dvanásť rokov nasledovali na rakúskej i slovenskej strane iba ústne prísľuby politikov. Všetci opakovali, aké nevyhnutné je diaľnicu vybudovať. Prvý reálny krok urobilo Slovensko, ktoré diaľničnú prípojku na hraničný priechod Bratislava-Jarovce otvorilo v júli 1999.

SkryťVypnúť reklamu

Rakúska časť diaľnice mala byť hotová už pred troma rokmi. Vtedajší rakúsky prezident Thomas Klestil v marci 2004 priznal, že jeho krajina nesplnila sľuby, ktoré dala.

Oficiálne sa meškanie vysvetľovali spormi pri plánovaní medzi spolkovými krajinami Dolné Rakúsko a Burgenland a problémami s vlastníkmi pôdy.

Treba ďalšiu infraštruktúru

Po 12 rokoch sľubov a plánovania sa diaľnica začala stavať v roku 2004. „Je nám ľúto, že vybudovať 22-kilometrovú diaľnicu trvalo tak dlho. Ak by to bolo v skoršom termíne, ešte viac by sa posilnili vzájomné ekonomické vzťahy,“ povedal prezident Slovensko-rakúskej obchodnej komory Jozef Altenburger. Podľa neho treba pokračovať aj v ďalších projektoch, napríklad zlepšiť železničné spojenie či vybudovať most cez rieku Moravu .

SkryťVypnúť reklamu

Rovnaký názor má aj obchodný radca rakúskeho veľvyslanectva na Slovensku, Kon­stantin Bekos. „Z pohľadu rakúskeho hospodárstva nie je infraštruktúra ešte stále uspokojivá.“ V najbližšom období očakáva zlepšenie obchodu aj využitím prepravy po Dunaji.

Otvorenie novej diaľnice by malo pomôcť aj vzájomnému obchodu. Podľa Rakúskeho obchodného zastupiteľstva na Slovensku stúpli za prvých osem mesiacov tohto roka slovenské vývozy do Rakúska o 23 percent a rakúske dovozy na Slovensko o 18 percent. „Tieto prírastky by pri lepšej dopravnej infraštruktúre mohli byť ešte vyššie,“ povedal obchodný radca Bekos.


Kliknite - obrázok zväčšíte.

Odklonia najmä nákladnú dopravu

Nové diaľničné spojenie má pomôcť odkloniť kamióny z vedľajších ciest. Slovenskí motoristi budú musieť platiť rovnako ako Rakúšania.

SkryťVypnúť reklamu

Rakúska diaľničná spoločnosť Asfinag organizovala slávnostné otvorenie novej diaľnice už od soboty. Včera bola diaľnica otvorená pre verejnosť, ktorú pri slovensko-rakúskom hraničnom priechode čakali informácie o novej ceste, predvedenie strojov, ktoré diaľnicu stavali, či záchranného systému, ktorý má zvýšiť bezpečnosť.

Očakávajú zlepšenie

Rakúsky obchodník Helmut cestuje medzi Viedňou a Bratislavou niekoľkokrát týždenne. Podľa neho nová diaľnica skráti cestu medzi oboma hlavnými mestami minimálne o desať minút. „Je to dôležité najmä pre obyvateľov dedín, cez ktoré doteraz jazdili autá do Viedne. Nová diaľnica uľahčí život najmä im,“ hovorí Helmut.

Za prejazd po diaľnici sa bude musieť platiť. Diaľničný systém Rakúska sa spoplatňuje rovnako ako u nás formou diaľničných známok.

SkryťVypnúť reklamu

Najlacnejšia pre osobné autá, ktorá platí desať dní, stojí 7,60 eura (250 korún). Celoročná známka vyjde motoristu na 72,60 eura (2400 korún).

Mnohým slovenským motoristom, ktorí cestujú naozaj len do Viedne alebo sú v Rakúsku len výnimočne, sa to môže javiť ako zbytočná investícia.

Nič nie je zadarmo

Šanca, že by slovenské autá dostali výnimku, je mizivá. „Nie je v našej kompetencii o tom rozhodovať. Zatiaľ s rakúskou stranou ani nerokujeme o možnej zmene cien,“ povedal hovorca Národnej diaľničnej spoločnosti Marcel Jánošík. Jeho slová potvrdila aj hovorkyňa Oberholzerová. „Rakúska diaľničná spoločnosť neplánuje zaviesť nižšie, špeciálne ceny pre slovenských motoristov.“

Je teda pravdepodobné, že nová diaľnica pomôže dedinám, cez ktoré teraz smerovala doprava z Bratislavy do Viedne, zbaviť sa predovšetkým kamiónov. Pre majiteľov osobných áut, ktoré si z času na čas vyjdú na výlet do rakúskej metropoly, bude pravdepodobne výhodnejšie využívať doterajšiu starú cestu. Alebo riskovať pokutu 120 eur na mieste a až 400 eur v prípade, že rakúski dopravní policajti budú musieť pokutu vymáhať na diaľku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 007
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 849
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 214
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 436
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 061
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 634
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 219
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu