BRATISLAVA. Situácia v koalícii je vážna. Vyhlásením to včera oznámila najsilnejšia vládna strana Smer.
Strana premiéra Roberta Fica tvrdí, že HZDS odmieta ďalšie opatrenia, ktoré by odstránili škandalózne prevody pozemkov. Tie umožnil nominant HZDS v Slovenskom pozemkovom fonde.
Podpredseda Smeru Pavol Paška si myslí, že za kauzu sa má zodpovedať minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa z HZDS. „Zdá sa, že politická zodpovednosť smeruje na ministra.“ Predseda SNS Ján Slota osobu ministra do sporu zaťahovať nechce. Smer hrozí, že nestojí o koalíciu, „ktorá by mlčky tolerovala také nakladanie s pozemkami pozemkového fondu, aké bolo typické pre Dzurindovu vládu.“
Kedy sa opäť stretne koaličná rada, nie je jasné, kríza vo vzťahoch trvá. HZDS chce so Smerom rokovať. Do snemu hnutia, ktorý bude v sobotu, to však nebude.
Video: Hovorkyňa HZDS hovorí, že stanovisko Smeru je poľutovaniahodné
Hnutie predsedu Vladimíra Mečiara stále stojí za svojím ministrom pôdohospodárstva Miroslavom Jureňom, ktorého odvolanie je podľa Smeru jednou z možností, ako koaličnú krízu zažehnať.
HZDS ministra bráni upozornením, že generálny riaditeľ pozemkového fondu Miloslav Šebek je nominantom Smeru a ten „dlhodobo odmieta akúkoľvek komunikáciu s ministrom“. Hovorkyňa hnutia tiež povedala o fonde, kde boli podľa Fica podpísané škandalózne zmluvy, že tam majú zástupcovia Smeru majoritné zastúpenie v Správnej a dozornej rade a tí sa „odvolávajú na príkazy tejto strany“.
HZDS požaduje v záujme prežitia koalície, aby orgány činné v trestnom konaní preverili celú kauzu. „Ak došlo k porušeniu zákona, nech je vyvodená trestnoprávna zodpovednosť,“ povedala Belická.
Fico sa včera so šéfom fondu Šebekom stretol, o obsahu rokovania odmietol hovoriť.
Nevidia problém
Podpredseda Smeru Pavol Paška povedal, že podstata celého sporu je v tom, „že druhá strana nevidí problém“. Ak sa podľa neho prizná miera zodpovednosti a problém sa zadefinuje, „tak sa bude hľadať aj riešenie“. Čo znamená, že druhá strana musí „priznať problém“, nevysvetlil.
To, že je kríza, priznal aj ďalší podpredseda Smeru Dušan Čaplovič. „Ľady sa iste pohnú. Všetko treba riešiť s chladnou hlavou.“
Predseda poslaneckého klubu Smeru Miroslav Číž na otázku, prečo strana otvorene nepožaduje odchod Jureňu, odpovedal: „Ten mechanizmus môže mať viacero podôb. Očakávame v tomto Smere návrhy od našich koaličných partnerov.“
Čo sa dialo na koaličnej rade
Čo presne odznelo na koaličnej rade, nechce nikto povedať. Podľa informácií SME prvotnou Ficovou požiadavkou bolo, aby sa HZDS postaralo o navrátenie pozemkov, ktoré kúpila pod cenu firma blízka Mečiarovi, pozemkovému fondu. Ak by to Mečiar zariadil, Smer nemal požadovať Jureňovu hlavu. Takéto požiadavky vraj Mečiar odmietal a keďže debata nikam neviedla, koaličnú radu prerušili.
HZDS sa nerozpadá
Smer sa údajne snaží pripraviť na alternatívu, že sa koalícia rozpadne a hľadá poslancov na väčšinu v parlamente. Poslanci hnutia, ktorých SME oslovilo, však odmietajú, že by ich Smer oslovil.
Mečiar radšej mlčí
Predseda HZDS VLADIMÍR MEČIAR včera hovoril – málo.
VIDEO: Mečiar uniká pred novinármi
Pán Mečiar, čo sa stalo?
„Ľudia, nedá sa. Keby som rozprával, pokazím viac ako keď som ticho, tak som ticho.“
Trvá Fico na odvolaní ministra Jureňu?
„Ja neviem.“
Povedal vám to?
„Ja neviem.“
Mal by zostať vo funkcii?
„Určite.“
Zvolali ste koaličné rokovania?
„Zvolal.“
Kedy budú pokračovať?
„Neviem, nechajte, nech si to politici vyriešia, medializácia škodí.“
Hrozí rozpad koalície?
„Ja neviem.“
Ste si istý dôverou všetkých vašich poslancov?
„Áno.“
(mož)
Aj Jureňa má blízko k Mečiarovej firme
Ministra Jureňu spája spoločná minulosť s konateľom firmy, ktorá sa dostala lacno k pozemkom v Tatrách.
Minister pôdohospodárstva a podpredseda HZDS Miroslav Jureňa bol až do polovice minulého roka v orgánoch firmy, v ktorej pracoval aj podnikateľ Pavol Talčík. Ten je dnes jedným z konateľov spoločnosti GVM, ktorá sa dostala za 13 miliónov korún k miliardovým pozemkom vo Vysokých Tatrách. Umožnil jej to nominant HZDS na pozemkovom fonde Branislav Bríza.
Jureňu a Talčíka spája pôsobenie vo firme Nákladná automobilová doprava - RESS Senica. Minister tam bol od septembra 1999 do augusta 2006 členom dozornej rady. Talčík je v tejto firme šéfom technického úseku. Jureňa aj Talčík akékoľvek prepojenie odmietajú.
„Minister Jureňa už nemá s touto firmou rok a pol nič spoločné. So spomínaným pánom sa nikdy nestretol,“ povedala pre televíziu Markíza jeho hovorkyňa Magdaléna Králová. „To je náhoda. S pánom Jureňom sa osobne nepoznám,“ reagoval Talčík.
Denník SME už informoval, že spolumajiteľ firmy GVM, ktorá získala viac ako milión štvorcových metrov vo Veľkom Slavkove, Milan Bališ, má blízko k Vladimírovi Mečiarovi. Bališ priznal, že s Mečiarom sa stretáva, vraj mu radí v bezpečnostných otázkach.
(vag)
Harabin: Ja som najšikovnejší
Minister Jureňa hovorí, že ak by ho HZDS stiahlo, prišlo by o najlepšieho ministra. Minister Harabin mu odkazuje, že on je zase najšikovnejší.
Minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa má sebavedomia na rozdávanie. Po pondelkovej roztržke na koaličnej rade na otázku, či ho HZDS stiahne z pozície ministra, odpovedal: „Prečo by malo stiahnuť svojho najlepšieho ministra?"
Mečiarova strana má vo vláde okrem Jureňu len ministra spravodlivosti Štefana Harabina. „My to máme rozdelené. Jureňa je najlepší a Harabin najšikovnejší minister HZDS,“ povedal Harabinov hovorca Miroslav Jurči.
Jureňov odchod pre škandalózne prevody pozemkov žiada aj premiér Fico, jeho hovorkyňa Magdaléna Králová tvrdí: „Pán Jureňa môže byť právom považovaný za najlepšieho ministra pôdohospodárstva, aký doteraz tento rezort spravoval." Podľa nej sa zaslúžil o dorovnanie priamych platieb pre poľnohospodárov na 70 percent úrovne krajín EÚ. „Včera bol schválený aj Program rozvoja vidieka, ktorý umožní poľnohospodárom viac investovať."
(vag)
Stĺpček Mariána Leška
Čo bude robiť?
Pavol Paška o partneroch povedal: „Problém tkvie v tom, že druhá strana to nevidí ako problém.“ Ide o zábavný výrok, lebo ak predseda HZDS v niečom vyniká, tak v tom, že nikdy svoj problém nevidí ako problém. Takže problém tkvie v inom: čo s tým bude Smer robiť?
Vyhlásením, že „nemá záujem byť vo vládnej koalícii, ktorá by mlčky tolerovala také nakladanie s pozemkami“, urobil Smer krok, po ktorom už nemôže cúvnuť bez straty tváre. Model spred roka,
že premiér najskôr opakovane označoval Júliusa Rezeša za osobu „zásadne neprijateľnú“, ale potom ju na Mečiarovu zodpovednosť prijal, by bol v kauze pozemkov sebazničujúci.
Deň zakončil Ján Slota výrokom, že pokiaľ ide o Jureňu, treba počkať, či sa zistí trestný čin. Smer sa tak dozvedel, že podľa druhého partnera by mali ministri odchádzať z vlády jedine v putách. Takže opäť: čo s tým bude Smer robiť?
Autor: Monika Tódová; VIDEO: Eugen Korda