
O deviatej ráno sa včera slovenskí aj rakúski motoristi dočkali diaľnice spájajúcej Bratislavu s Viedňou.
V podstate jej nič nechýba, pôsobí však trochu sivo a občas je hrboľatá. Odporúčame držať volant oboma rukami, pretože nový úsek je aj extrémne veterný. Nie nadarmo stoja na každej strane cesty desiatky vrtulí veterných elektrární. Dobré je tiež pozorne sledovať značky. Ľahko sa môže stať, že sa preveziete až do Budapešti.
Ak niekto očakával diaľnicu s ukážkovým povrchom, bude asi z 22 kilometrov dlhého úseku sklamaný. Rakúšania diaľnicu po rokoch prešľapovania postavili rekordne rýchlo a miestami to na povrchu pocítite. Hlavný účel však splní, na diaľnicu A4 sa pripojíte za dvanásť minút.
Cesta od hraničného priechodu Jarovce-Kittsee pri dodržiavaní predpísanej rýchlosti 130 kilometrov za hodinu po letisko Schwechat trvala v čase obeda na pomerne plnej ceste 28 minút. Nová trasa je o pár kilometrov dlhšia ako stará cesta cez Hainburg. Vyskúšali sme si na porovnanie aj túto trasu: do cieľa auto dorazilo za 40 minút.
VIDEO: Cesta do Schwechatu
KAMERA: Silvia Pňačková
Keď o mesiac Slovensko vstúpi do schengenského priestoru a zrušia sa hraničné kontroly, urýchli sa cesta do Viedne po novej trase ešte viac. Slovenská diaľničná známka v Rakúsku neplatí, rakúska „Vignette“ stojí na týždeň 284 korún. Predávajú ich na väčšine bratislavských čerpacích staníc
Najhoršie to budú mať do nášho vstupu do Schengenu nákladné autá. Na novú diaľnicu museli včera čakať v niekoľkokilometrovej kolóne pred hranicou dlhšie ako zvyčajne. „Ráno o deviatej k nám na hranicu presmerovali všetky kamióny z Petržalky. Nákladné autá môžu používať už len jeden hraničný priechod,“ vysvetľoval zástupca šéfa hraničnej polície Kittsee Franz Jaro.
„My kontroly nepredlžujeme, snažíme sa autá vybaviť rýchlo.“ Nákladné autá podľa Jara zvykli stáť aj na priechode v Petržalke v kilometrových kolónach a to isté je na maďarskej hranici v Nickelsdorfe. „Dnes je to tu horšie, lebo Petržalku pre nákladnú dopravu uzavreli. Dôležité je, že sa od kamiónov odbremenia dediny a ľudia budú mať pokoj.“
Spokojní boli aj colníci v Petržalke a obyvatelia z obcí na starej trase do Viedne. Len na čerpacej stanici vo Wildungsmaueri sa nevedili rozhodnúť. „Pre naše podnikanie to nie je dobré, ale ja sa veľmi teším,“ povedala pani za pultom.
Hainburg sa teší
Obyvatelia rakúskeho Hainburgu si mohli včera vydýchnuť. Nová diaľnica odkloní nákladnú dopravu, ktorá pravidelne upchávala ich mestečko.
„Dúfam, že tu už neostane trčať ani jeden kamión,“ hovorí Hannes Schebesta, majiteľ solárneho štúdia rovno pod známou Viedenskou bránou. Tou denne prechádzali tisícky áut smerujúce do aj z Viedne. Brána je úzka a menšie nákladné auto sa do nej zmestí len s ťažkosťami, väčšie vôbec.
Mnoho vodičov kamiónov však cez Hainburg jazdilo, hoci je to zakázané. „Každý deň sa tu jedno nákladné auto zasekne,“ hovorí Slovenka Adriana Orsághová, ktorá roky dochádza do Hainburgu za prácou. „Potom sa čaká na policajtov a na niekoho, kto nákladiaku pomôže von. Celá ulica je upchatá.“
Osobných aút však zatiaľ menej nejazdí a ľudia v Hainburgu sú radi. Veľa Slovákov tam nakupuje, čo je pre mesto veľký prínos. Aj majiteľ lahôdok je spokojný, že pred jeho obchodom nebudú smrdieť kamióny a osobné autá mu neprekážajú. „Nemyslím si, že ľudia z Petržalky budú používať diaľnicu, je to pre nich obchádzka. Nech jazdia cez nás, aspoň sa zastavia a niečo kúpia.“