Farmárom chcú znížiť eurodotácie

Európska komisia včera pripustila, že priame platby pre veľké farmy sa budú postupne znižovať. Naši producenti v tom vidia snahu Bruselu utlmiť poľnohospodárstvo na Slovensku i v Česku.

Farmári na Slovensku by mali dostať z únie viac peňazí aj na nákup traktorov.Farmári na Slovensku by mali dostať z únie viac peňazí aj na nákup traktorov. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – ČTK)

BRUSEL, BRATISLAVA. Dotácie pre veľké poľnohospodárske podniky by sa mali postupne znižovať. Navrhuje to Európska komisia, ktorá včera zverejnila niekoľko návrhov, ktoré by mali zlepšiť rozdelenie najväčšej časti rozpočtu únie. Ročne míňa EÚ 43 miliárd eur, čo je takmer polovica jeho rozpočtu.

Zníženie platieb by sa najvýraznejšie dotklo britských, nemeckých,­­­ ale aj slovenských a českých fariem. V týchto krajinách je totiž veľký podiel poľnohospodárskych podnikov, ktoré únia nazýva veľkými. Myslia sa tým farmy, ktoré ročne dostanú od únie viac ako 100–tisíc eur. Na Slovensku ich je približne štvrtina.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nech ustúpi únia

Marieta Okenková z ministerstva pôdohospodárstva brzdí obavy farmárov podnikajúcich na Slovensku. Skôr ako v roku 2010 ešte na Slovensku nebude platiť európsky systém pria­mych platieb. U nás sa platí na hektáre, v starých členských krajinách na farmu podľa historického princípu.

Slovensko sa navyše bude snažiť, aby sme systém dotácií neprispôsobili ostatným ani po roku 2010. Veríme v opak. „Argumentujeme tým, že náš systém je prehľadnejší ako priame platby založené na historickom princípe,“ povedala Okenková. Predpokladá, že komisia bude robiť ústupky, keďže od roku 2013 sa má zmeniť poľnohospodárska politika únie znova a výrazne.

Spôsob, akým eurokomisárka pre poľnohospodárstvo Mariann Fisher–Boelová včera návrhy predstavila, naozaj ukazuje, že komisia má veľký rešpekt pred lobingom poľnohospodárov. Plán znižovania výdavkov najprv prirovnala ku kontrole zdravotného stavu, aby sa vzápätí spýtala: „Ak robíme kontrolu zdravotného stavu, musí to znamenať, že pacient je chorý?“ Odpovedala si, že určite nie.

SkryťVypnúť reklamu

Poľnohospodári v nových členských krajinách aj tak nemajú dôvod na veľký optimizmus. „Žiadny špeciálny režim pre nové členské krajiny nebude. Zatiaľ ešte nepoberajú sto percent, ale znižovanie platieb sa dotkne aj ich,“ povedala včera eurokomisárka. Osobitné pravidlá pre farmárov z akejkoľvek krajiny sú podľa nej vylúčené.

Oravec je nespokojný

Naši poľnohospodári s novým návrhom komisie nesúhlasia. „Zásadne to odmietame a bránime sa tomu, aby nám bral niekto ústavné právo spolčovania sa a nútil nás, aby sme si robili menšie podniky,“ povedal predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Ivan Oravec. Mieril tým na iniciatívu komisárky Boelovej, ktorá chce brániť veľkým farmám, aby sa rozdelili s cieľom vyhnúť sa kráteniu dotácií.

SkryťVypnúť reklamu

Oravec to považuje za snahu Bruselu utlmiť poľnohospodárstvo na Slovensku či v Česku. „Predpokladám že sa k nám pridajú aj Nemci, lebo na východe Nemecka sú tiež veľké podniky. O podporu budeme žiadať aj Poľsko.“

Oravec potvrdil, že s vládou o plánoch Bruselu ešte nehovorili. „Myslím si, že minister pôdohospodárstva bude na našej strane.“

Nový koncept poľnopolitiky únie chce reagovať aj na aktuálne problémy s cenami niektorých komodít. Kladie si napríklad otázku, či úplne nezastaviť dotáciu takzvaných energetických plodín. Ich pestovanie je vďaka rastu trhových cien už rentabilné aj samo. Rovnako pri obilninách. Dotovať by sa mala len pšenica, hoci aj jej ceny v minulých rokoch výrazne stúpli.

Únia chce menej plytvať peniazmi aj pri takzvanom povinnom vyňatí pôdy z produkcie. Ide o spôsob dotácie, keď poľnohospodár dostáva z verejného rozpočtu peniaze za to, že na svojej pôde nič nepestuje. Takej je v únii približne desatina rozlohy poľnohospodárskej pôdy.

SkryťVypnúť reklamu

Schválili dotácie

Európska komisia včera slovenských farmárov aj potešila. Pre Slovensko schválila na program rozvoja vidieka dotácie skoro­ 1,7­ miliardy korún. Šesťsto miliónov na roky 2007 až 2013 by malo ísť z národných zdrojov.

Poľnohospodári budú môcť dostať z Bruselu podporu napríklad 40 percent na modernizáciu fariem, či na splnenie podmienok na ochranu životného prostredia. „Konečne budeme môcť zmodernizovať farmy a strojové vybavenie. Bez štrukturálnych fondov by sme nekúpili ani jeden traktor,“ povedal Ivan Oravec z poľnohospodárskej komory.

(of)

Autor: Marianna Onuferová Kateřina Šafaříková

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 533
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 8 688
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 005
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 293
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 304
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 202
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 968
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 345
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu