Voľby do dolnej komory jordánskeho parlamentu včera nemali priniesť žiadne prekvapenie. Očakávalo sa, že väčšinu získajú nezávislí - v preklade ľudia blízki kráľovi Abdalláhovi II.
Zabezpečuje to volebný systém, ktorý je postavený tak, že väčšiu váhu majú hlasy z vidieckych oblastí. Tam žijú kmeňoví vodcovia a veľké rodiny známe svojou priazňou ku korune.
Jedinou výraznejšou opozičnou silou v takmer 6miliónovom kráľovstve sú islamisti z Frontu islamskej akcie. Ich požiadavku na pozvanie nezávislých pozorovateľov na voľby však vláda zamietla. Očakávalo sa, že sa im nepodarí získať viac ako dvadsať percent hlasov.
Ženy povstali
Jordánci rozhodovali o 110 kreslách dolnej komory parlamentu, v ktorej majú ženy garantovaných šesť miest. Tento rok sa ich do volieb prihlásilo rekordné číslo, neočakáva sa však že sa ich tam dostane viac ako spomínaných šesť.
Volebné plagáty v uliciach Ammánu upozorňovali hlavne na ekonomické problémy.
V Jordánsku je stále pomerne nízka životná úroveň, nezamestnanosť dosahuje podľa rôznych zdrojov 15 až 30 percent. Ďalšou veľkou témou jordánskych volieb bolo oslobodenie palestínskych území spod izraelskej nadvlády. To smerovalo hlavne k palestínskym utečencom, ktorí tvoria významnú časť jordánskej populácie.
Včerajšie voľby boli už druhými za vlády kráľa Abdalláha II. Do toho kedysi liberáli aj Západ vkladali nádeje, že by mohol zdemokratizovať svoje kráľovstvo. Kráľ však k zmenám pristupuje pomaly.