Summit v Annapolise čaká na hostí

Blízkovýchodný summit, ktorý sa začne na budúci týždeň, má veľmi neisté vyhliadky na úspech.

Palestínsky prezident Abbás a izraelský premiér Olmert (na snímke  s americkou šéfkou diplomacie Riceovou) idú do Annapolisu s prázdnymi rukami. Úspechy predchádzajúcich summitov v Camp Davide v roku 1978 a 2000 (na snímkach dolu) sa asi nezopakujú.Palestínsky prezident Abbás a izraelský premiér Olmert (na snímke s americkou šéfkou diplomacie Riceovou) idú do Annapolisu s prázdnymi rukami. Úspechy predchádzajúcich summitov v Camp Davide v roku 1978 a 2000 (na snímkach dolu) sa asi nezopakujú. (Zdroj: ARCHÍV ČTK, SITA/AP, REUTERS)

Bushova administratíva rozposlala takmer 50 pozvánok na blízkovýchodnú mierovú konferenciu v Annapolise v americkom štáte Maryland. Jej (ne)úspech okrem iného závisí aj od toho, kto pozvanie prijme a na budúci týždeň príde na stretnutie.

Už to naznačuje, že Annapolis môže byť ďalším z neúspešných pokusov vyriešiť vzťahy medzi Palestínčanmi a Izraelčanmi tak, aby jedni mali vlastný, životaschopný štát a tí druhí sa vedľa neho cítili bezpečne.

Kto nepríde?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Konferenciu v Annapolise na rozdiel od stretnutí podobného charakteru nesprevádzajú veľké očakávania. Naopak, spája sa s ňou skepsa a diplomatické reči, že bude len počiatkom dialógu. To znamená, a palestínska a izraelská strana to aj priznávajú, že všetky dôležité otázky (hranice, Jeruzalem, palestínski utečenci) sa začnú riešiť až po summite.

SkryťVypnúť reklamu

V tejto chvíli je však podstatnejšie, kto na stretnutie príde. Okrem svetových diplomatických mocností, medzináro­dných organizácií, viacerých arabských krajín aj štátov typu Nórsko či Senegal (v Izraeli sa žartuje, že tieto štáty pozvali preto, aby Arabi nemali toľko na očiach Židov), dostali pozvanie aj Saudská Arábia a Sýria.

Ich účasť je podľa Američanov pre úspech stretnutia kľúčová. Obe krajiny majú v regióne vplyv a bez širšej arabsko-izraelskej dohody nebude mať prípadný mier aj tak dlhú životnosť. Sýria ani Saudská Arábia neuznávajú Izrael, Damask navyše poskytuje útočisko viacerým protizraelským teroristickým skupinám.

Či na stretnutie prídu, by sa Američania mohli dozvedieť už dnes. Egyptské a palestínske zdroje tvrdia, že áno. Washington urobil všetko preto, aby ich do Annapolisu prilákal. Naznačoval, že napriek izraelskému odporu by sa do záverečnej deklarácie mohla dostať zmienka o saudskoarabskom mierovom pláne (mier s Arabmi výmenou za všetky územia obsadené Izraelom v roku 1967).

SkryťVypnúť reklamu

Pozvánka aj členovi „osi zla“

Sýria by zase podľa Američanov mohla byť vôbec rada, že pozvanie dostala (prezident Bush pôvodne hovoril, že pozve len „umiernené“ štáty) a že sa možno bude hovoriť aj o Golanských výšinách, ktoré jej „zobral“ Izrael.

V Izraeli sa špekuluje, že Sýria si pozvánku vyslúžila za sľub, že nebude komplikovať libanonské prezidentské voľby. V tejto chvíli je zrejmé, že do Annapolisu určite prídu Izraelčania aj Palestínčania, aj keď hrozí, že s prázdnymi rukami.

Vyjednávanie do konca

V nasledujúcich dňoch sa ešte majú stretnúť vyjednávačské tímy a pokúsiť sa naformulovať záverečné vyhlásenie. Jeho tvorbu sprevádzajú nejasnosti, vzájomné osočovanie z neochoty ustúpiť a potom zase informácie o chystanom prielome.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keby sa však prijal nejaký zmyslupný dokument, otázne je, ako by ho dokázali „predať“ politicky oslabený izraelský premiér Ehud Olmert aj palestínsky líder Mahmúd Abbás. Na svojom vrchole už dávno nie je ani prezident George Bush, ktorý chce na stretnutí zohrávať dôležitú úlohu.

Iné summity

Camp David (1978 ): Izraelsko- egyptské rokovania pod vedením amerického prezidenta Richarda Nixona. Viedli k mieru medzi oboma krajinami. Izrael sa stiahol zo Sinajského polostrova dobytého vo vojne v roku 1967.

Madridská konferencia (1991): Sovietsko- americký projekt, pokus o uzavretie mierových rokovaní medzi Izraelom, Sýriou, Jordánskom a Libanonom.

Dohody z Osla (1993): Významný prielom, Organizácia za oslobodenie Palestíny vedená Jásirom Arafatom uznala Izrael. Vznikla palestínska samospráva.

SkryťVypnúť reklamu

Camp David (2000): Ďalší pokus Billa Clintona o izraelsko-palestínske urovnanie. Problémom bolo, že to, čo mohol Izrael maximálne ponúknuť, bolo pre Palestínčanov menej ako minimum.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 16 172
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 457
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 176
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 157
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 760
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 698
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 676
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 951
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu