Skôr než stranícky míting pripomínalo včerajšie fórum Za Putina koncert rockovej skupiny alebo futbalový zápas.
Štvrťhodinový prejav ruského prezidenta Vladimira Putina bol pätnásťkrát prerušený skandovaným potleskom a búrlivým jasotom. Asi 5tisíc obdivovateľov ruského lídra od školákov až po dôchodcov opakovane volalo Rusko - Putin alebo Putin - prezident.
Jednotne za Putina
Zhromaždenie v moskovskom športovom areáli Lužniky zorganizovala proprezidentská strana Jednotné Rusko, za ktorú Putin kandiduje do dumy spolu s novozaloženým občianskym združením Za Putina. Hlavný cieľ oboch organizácií je dosiahnuť jednoznačné víťazstvo v budúcoročných prezidentských voľbách, v ktorých sa už podľa ústavy nesmie zúčastniť.
Putin hovoril k rozvášnenému davu vyzbrojenému ruskými štátnymi vlajkami a heslom Víťazstvo Putina je víťazstvom Ruska. Na tribúne vo farbách trikolóry ruskej vlajky svietil nápis Veríme v Rusko, veríme v seba. Prvú decembrovú nedeľu vyzval Putin voličov, aby svoj hlas dali Jednotnému Rusku.
Starostlivo vybraní hostia
„Priatelia“, oslovil svojich priaznivcov, z ktorých niektorí mali na sebe tričko s jeho portrétom, „ak zvíťazíme v decembri, zvíťazíme i v prezidentských voľbách v marci budúceho roka,“ vyhlásil.
Výber tých, ktorí mohli vojsť do paláca športu a ocitnúť sa tak „na dostrel“ od hlavy štátu, bol prísny. Dokonca nevpustili ani všetkých novinárov. O tom, kto môže a kto nesmie na fórum, sa rozhodovalo v Kremli.
Keď Putin svoje vystúpenie skončil, mohol prejsť „uličkou“ tvorenou z najvášnivejších obdivovateľov. Mladým mužom skandujúcim jeho meno podával ruku, niekoľko dievčat pobozkal na tvár.
Najväčšie ovácie vyvolala časť prejavu prezidenta, v ktorej ostro kritizoval opozíciu a neziskové organizácie.
„Učili sa u západných expertov, trénovali u susedov - a teraz v Rusku chcú robiť to isté,“ povedal Putin v narážke na farebné revolúcie na Ukrajine a v Gruzínsku, ktoré boli podľa Kremľa financované západnými štátmi. „Nedovolíme im to,“ odpovedal mu dav a Putin súhlasne prikývol: „Správne!“
Prezident nepriamo za spojencov Západu označil demokratických politikov, ktorí v 90. rokoch presadzovali radikálne ekonomické reformy a dnes sú členmi okrajových demokratických strán.
Atmosféra mítingu pripomínala „komsomolské časy“. Pred príchodom prezidenta zneli halou pesničky 70. a 80. rokov vrátane známej Komsomolci - dobrovoľníci alebo Ja, ty, on, ona - spoločne celá krajina.“
Význam týchto volieb tkvie v tom, že sú len niekoľko mesiacov pred voľbou novej hlavy štátu. Ak vyhráme teraz, vyhráme aj v marci.
Vladimir Putin
Autor: Petra Procházková agen túra Epicentrum