BRATISLAVA. Prezident Ivan Gašparovič ocenil kazašského autoritatívneho vládcu Nursultana Nazarbajeva za zásluhy o Slovensko. Počas tohtotýždňovej návštevy mu odovzdal Rad Bieleho dvojkríža I. triedy, na čo upozornil denník Pravda.
Nazarbajev už pritom jedno ocenenie má. O triedu nižší rad mu ešte v roku 2001 doniesol do Kazachstanu vtedajší prezident Rudolf Schuster.
Tentoraz si Nazarbajev „vynútil“ ocenenie sám. Tesne pred svojou návštevou na Slovensku totiž oznámil, že chce oceniť Gašparoviča. Ten sa rozhodol, že mu to oplatí.
Hovorca hlavy štátu Marek Trubač hovorí, že Gašparovič sa riadil diplomatickým protokolom. „Bolo to len v rámci reciprocity, nie je to prejav zvláštneho vzťahu,“ potvrdil aj hovorca ministerstva zahraničných vecí Ján Škoda.
Prezidenta obhajuje aj tým, že Kazachstan je uznávanou krajinou. Podľa Škodu len politológovia a médiá robia z neho autoritatívny režim. Poukázal, že aj v Maďarsku včera Nazarbajeva ocenili.
Rozhodnutie prezidenta nepovažuje za problém ani šéf zahraničného parlamentného výboru Boris Zala zo Smeru.
József Berényi z SMK hovorí, že ekonomické výsledky Kazachstanu sú síce nespochybniteľné, ale jeho politický vývoj sa vzďaľuje našim hodnotám. „Nazarbajev nemal vyznamenanie dostať.“
„Je to typický komunistický spôsob vyznamenávania,“ myslí si poslankyňa SDKÚ Magda Vášáryová. „Hodnoty, ktoré tento človek reprezentuje, nie sú vôbec podstatné.“ Tvrdí, že prezident mohol odmietnuť kazašské vyznamenanie, a teda by nemusel konať recipročne.
Šéf diplomatického protokolu ministerstva zahraničia Branislav Hitka potvrdil, že je len na prezidentovi, komu vyznamenanie udelí. A to aj vtedy, keď vie, že mu druhá strana vyznamenanie nesie.
Nursultan Nazarbajev
Narodil sa v rodine pastiera, vďaka ambicióznosti sa rýchlo presadil v komunistickej strane. Po rozpade Sovietskeho zväzu sa stal v roku 1991 prezidentom Kazachstanu. Sústredil moc do svojich rúk a považuje sa za doživotného diktátora. Na súkromné účty si mal presunúť miliardu dolárov z ropných ziskov. Jeho rodina kontroluje chod štátnych firiem a médií. Odhaduje sa, že by ho dcéra Dariga mohla nahradiť na čele krajiny. Prezidentský klan potláča opozíciu a podľa pozorovateľov OBSE krajina nesplnila štandardy pre slobodné voľby.
Autor: Veronika Šutk