Jureňa naznačil, že Fico je farizej

Nástup ministerky Kramplovej bol plný emócií. Jej predchodca Jureňa hovoril o Ježišovi Kristovi a farizejoch.

Miroslav Jureňa sa lúčil s funkciou ministra pôdohospodárstvaMiroslav Jureňa sa lúčil s funkciou ministra pôdohospodárstva (Zdroj: SME – MILAN DAVID)

BRATISLAVA. Odchod bývalého ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu z HZDS sprevádzalo napätie. Jureňa už síce netrieskal do stola, premiéra Roberta Fica však nešetril ani včera, keď prezident Ivan Gašparovič vymenoval do funkcie ministerky Zdenku Kramplovú.

„Pracoval som tak, aby som sa mohol každému pozrieť priamo do očí. Ježiš Kristus povedal na kríži farizejovi: Je mi ťa ľúto, pretože nevieš, čo činíš,“ povedal Jureňa v prezidentskom paláci bez toho, aby sa Ficovi pozrel do tváre. „Nepochopila som jeho slová, spýtam sa ho, ako to myslel,“ reagovala Kramplová. Fico Jureňove výroky nekomentoval.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pri odchode z prezidentského paláca sa Jureňa usmieval. Komu adresoval slová o farizejoch, však nechcel povedať. Na otázku prečo sa na premiéra ani raz nepozrel, Jureňa odpovedal: „A čo som ja zaľúbený alebo čo?“

Gašparovič sa síce Jureňovi poďakoval za prácu, ktorú urobil v rezorte, ani on sa mu však nepozrel do očí. „Po tom, čo sa stalo vo fonde, došlo k situácii, že bolo treba rekonštruovať vládu a vymenovať nového ministra. Každý nesie zodpovednosť aj za konanie tých, ktorých riadi,“ povedal prezident.

Jureňa nechcel Kramplovú

Jureňa potvrdil, že bude robiť Kramplovej poradcu, hoci mal inú predstavu o novom ministrovi. Odstupné vo výške 250-tisíc korún, ktoré dostane po odchode z funkcie, venuje domovom dôchodcom. „Bude to také malé privilégium pre tieto domovy,“ povedal v narážke na kauzu Privilégium.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Kramplovej nasadil Jureňa „vysokú latku, ktorú sa budem snažiť prekročiť“. Aké zmeny urobí v pozemkovom fonde, však nepovedala. „Dajte mi čas.“

Ministerka Kramplová fungovala v pyramíde

Jureňova nástupkyňa má za sebou prácu pre firmu, ktorá organizovala pyramídovú hru aj škandalózny odchod z veľvyslanectva v Kanade.

Hoci nová ministerka Zdenka Kramplová z HZDS už prešla v politike viacerými funkciami, verejnosť si ju pamätá aj z projektu Avalanche, ktorý bol považovaný za pyramídovú hru, pri ktorej prišli o peniaze mnohí ľudia. HZDS sa pritom dnes snaží o odškodnenie klientov nebankových subjektov.

Šesť rokov v pyramíde

Kramplová fungovala v projekte, ktorého cieľom bolo vylákať od dôverčivých ľudí peniaze na údajne prepychový život, od roku 2001. Na stretnutiach, ktoré moderovala, ich nabádala, aby zložili zálohu vo výške 88-tisíc korún. Protihodnotou mali byť cenné papiere – s predpokladaným výnosom niekoľko milió­nov korún mesačne.

SkryťVypnúť reklamu

Projekt Avalanche organizovala česká firma Rhinoceros, ktorej predstaviteľov v minulosti zatkla aj tamojšia polícia. Od dôverčivých ľudí vylákali 400 miliónov korún, v Českej republike evidujú 5800 poškodených. Slovenská polícia na nič podo­zrivé neprišla.

„Keďže nebola zistená trestnoprávna rovina veci, informácie sme posunuli Úradu pre finančný trh, ktorého kompetencie dnes vykonáva NBS,“ povedal SME hovorca polície Martin Korch. S hovorkyňou NBS sa nám spojiť nepodarilo.

Samotná Kramplová v minulosti povedala, že projekt Avalanche nepovažovala za pyramídovú hru, ale dobrý obchod. Novej ministerke dôveruje aj premiér Robert Fico. „Pani Kramplová je nominantkou HZDS. Nemám dôvod o nej pochybovať, budem hodnotiť len jej prácu ministerky.“

SkryťVypnúť reklamu

Avantúra v Kanade

Kramplová spôsobila rozruch aj po voľbách v roku 1998, keď sa ako veľvyslankyňa odmietla vrátiť z diplomatického postu v Kanade. Keď ju chcela Dzurindova vláda stiahnuť z funkcie, Kramplová termín návratu nedodržala. „Nikdy som nedostala žiadne rozhodnutie, že som porušila smernice ministerstva alebo čokoľvek iné,“ povedala včera Kramplová krátko po svojom vymenovaní do funkcie. Hovorkyňa HZDS Katarína Belická ju vzápätí chytila za ruku a odtiahla od novinárov so slovami: „Myslím, že toto nie je vhodná téma. Dovidenia.“

Kramplová patrí k najbližším spolupracovníkom Vladimíra Mečiara. Začínala ako vedúca jeho úradu, neskôr bola ministerkou zahraničia. Vyštudovala poľnohospodársku akadémiu v Bulharsku, pracovala aj v JRD Vinohrady.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 16 829
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 522
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 310
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 157
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 918
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 758
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 736
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 856
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu