BRATISLAVA. Premiér Robert Fico vraj už nechce vládnuť s Vladimírom Mečiarom. Predseda SNS Ján Slota aj niektorí poslanci HZDS naznačili, že v prípade odchodu Mečiara z koalície sa Fico spolieha na podporu niektorých poslancov hnutia.
Premiér včera predsedovi HZDS na mimoriadnej koaličnej rade povedal, že vie o plánovanej pomste za odvolanie ministra Miroslava Jureňu.
„Nebudeme rešpektovať žiadne akty pomsty a ani pomalé rozbíjanie vládnej koalície, ktoré zjavne organizuje s pánom Dzurindom," povedal Fico o Mečiarovi, ktorý z koaličnej rady predčasne odišiel. Pred týždňom odišiel predčasne zase premiér.
Fico podľa Mečiara vyčítal HZDS, že za tri dni porobilo veľmi veľa chýb, ktoré nie je ochotný tolerovať.
Premiéra nahnevali najmä výroky Jureňu v TV JOJ, že mal odstúpiť pre byt od sponzora Smeru firmy Ikores.
VIDEO: Mečiar opúšťa koaličné rokovania
KAMERA: Miroslav Kern
„Na koaličnej rade nám oznámil, že nie je ochotný ďalej pokračovať v koalícii, žiadal od nás nejaké návrhy - neviem aké, vytýkal HZDS, že za 3 dni urobilo strašne veľa chýb, ktoré nie sú ochotní tolerovať,“ povedal Mečiar. Podľa predsedu HZDS premiér oznámil, že je za to, „aby sa znovu začalo s preukazovaním pôvodu majetku, že je za to, aby boli zrušené amnestie“.
Hrozba amnestiami?
Zrušené amnestie by mohli dostať bývalého šéfa SIS Ivana Lexu znovu pred súd. Michala Kováča mladšieho, syna bývalého prezidenta, podľa záverov vyšetrovania uniesla do Rakúska tajná služba.
Ak by Ústavný súd rozhodol, že zákon o preukazovaní pôvodu majetku je v súlade s ústavou, Mečiar by zrejme musel opäť vysvetľovať, odkiaľ mal 40 miliónov korún na Elektru.
„Ja som povedal, že súhlasím so všetkým. Nemôžem súhlasiť s jedným – že verejnosť dostala nepravdivé informácie o HZDS,“ povedal Mečiar. Fica sa vraj pýtal, či má pri rokovaní kľačať, alebo sedieť.
„Zdá sa, že Mečiar zobral niektoré slová príliš osobne,“ povedal predseda SNS Ján Slota. Koalícia je podľa neho ďaleko od rozpadu a časť poslancov HZDS podporí rozpočet. Upokojil tým finančné trhy a pomohol korune.
VIDEO: Slota v koniec neveríKAMERA: Eugen Korda
Koalíciu vraj rozbíja Fico
Mečiar na otázku, či je to koniec tejto vlády, odpovedal, že nevie a rozhodne Smer, ktorý „rozbíja koalíciu“ a chce z nej vytlačiť jeho stranu. „Ja nepreferujem nič,“ odpovedal na otázku, či je za predčasné voľby.
Ficovi vraj povedal, že politika musí byť založená na dohode nie na „diktáte“. Hovoril aj o tom, že premiér chce HZDS vedome vytlačiť z koalície a vedome oslovuje jeho voličov.
Predseda HZDS sa takto otvorene k situácii v koalícii vyjadril prvýkrát od prepuknutia aféry okolo podozrivých prevodov pozemkov pod Tatrami a od odvolania ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu.
Fico Mečiarove slová nepotvrdil. V krátkom vyhlásení novinárom povedal, že sú principiálne za ukončenie „zlodejčín“, a to bolo príčinou, že spor okolo tohto postoja spôsobil, že Mečiar odišiel.
„Celý poslanecký klub, päťdesiat poslancov Smeru, má absolútne rovnaký názor na vec, ako som ho prezentoval,“ povedal Fico. Na otázky novinárov nereagoval a k situácii v koalícii sa nechceli vyjadrovať ani poslanci Smeru.
VIDEO: Fico nepotvrdil rozpad koalície
KAMERA: Eugen Korda
„Situácia je vážna. Takto to ďalej nejde. Takto sa ďalej koalične pôsobiť nedá,“ povedal poslanec za Smer a bývalý člen HZDS Dušan Jarjabek. Smer vraj nedokáže odhadnúť, čo HZDS spraví o mesiac. Poslanec si myslí, že v prípade nedohody v koalícii by boli najlepším riešením predčasné voľby.
Rozhodne rozpočet?
Podľa viacerých poslancov Smeru bude rozhodujúcim momentom pre existenciu či pád súčasnej podoby koalície hlasovanie o štátnom rozpočte. To by malo byť v priebehu dvoch dní.
„Akékoľvek zaváhanie HZDS pri hlasovaní Mečiara okamžite vyradí z koalície,“ povedal jeden z poslancov Smeru, ktorý si neprial byť menovaný. Povedal tiež, že sa Fico ešte nerozhodol, či ukončí koalíciu s Mečiarom.
„Smer situáciu analyzuje a ešte sa nerozhodol.“ To, či by vládu podporil dostatok poslancov HZDS, si v Smere nie sú istí.
Fico tiež nevylúčil, že spojí hlasovanie o rozpočte s hlasovaním o jeho dôvere, na čo ho vyzval predseda SNS Ján Slota.
Slota po koaličnej rade povedal, že jeho strane mimoriadne záleží na tom, aby vláda vydržala.
Nevylúčil však, že koalícia nebude pokračovať v súčasnej podobe. Jej zostava sa podľa neho môže posunúť „niekde inde“.
Časť HZDS s Ficom?
Z HZDS aj zo Smeru sa čoraz častejšie ozývajú hlasy, že niektorí Mečiarovi poslanci by podporovali vládu aj bez HZDS.
„Verím, že v klube je viac poslancov, ktorí si uvedomujú svoju zodpovednosť,“ povedal Mečiarov vnútrostranícky kritik Tibor Mikuš.
Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda včera povedal, že on na predčasných voľbách záujem nemá. Chce, aby vládol ďalej Smer, ale bez Fica. Šéf KDH Pavol Hrušovský vylúčil, že by mohli nahradiť HZDS vo vláde.
Mikolaj: Atmosféra na rade bola napätá
O koaličnej rade sme hovorili s jej účastníkom, ministrom školstva JÁNOM MIKOLAJOM z SNS.
Povedal premiér Fico predsedovi HZDS Mečiarovi, že už nechce takúto koalíciu?
„Takto to vôbec nebolo. Pán Fico mal výhrady proti tomu, ako sa v posledných dvoch–troch dňoch kauza prezentovala a ako sa pán Jureňa vyjadroval na jeho adresu. To bol kardinálny problém.“
Povedal premiér, že nie je ďalej ochotný pokračovať v koalícii?
„Tiež to takto nebolo. Povedal, že nie je možné pokračovať, ak budú dennodenne takéto nepravdivé útoky. Podmienečne. Že ak by to pokračovalo, tak takto sa vládnuť nedá.“
Povedal pán Fico, že je za zrušenie amnestií?
„Nie, nie. Povedal, že ak nebudú splnené podmienky, takto sa vládnuť nedá.“
Spomenul amnestie?
„Už ani neviem, pravdupovediac. Dosť to bolo živé a premiér hovoril takým tónom, že pokiaľ by mal takýto systém práce pokračovať, takto sa vládnuť nedá.“
Vyhrážal sa predsedovi Mečiarovi amnestiami?
„To nebolo o vyhrážkach. Vytkli sa vyjadrenia. O Mečiarovi nepadlo ani slovo, on sa posledné štyri dni nevyjadroval. Hovoril o exministrovi Jureňovi, že si vyhradzuje, aby o ňom takto hovoril.“
Spomenul amnestie?
„Nevyšetrujte. Hovorím, ako to bolo. Podľa mňa to nebolo myslené ako podmienka.“
Hovorilo sa o zákone o preukazovaní pôvodu majetku?
„Možno to tam padlo. Trvalo to trištvrte hodiny. Nebola to nevyhnutná podmienka na ďalšie pokračovanie koalície.“
Vyjadroval sa na koaličnej rade aj pán Mečiar?
„To nemôžete odo mňa žiadať, aby som hovoril, kto sa ako vyjadroval. Môžem sa vyjadriť nepresne. To by som si to musel nahrať.“
Mali výmenu názorov páni Fico a Mečiar?
„Bola koaličná rada, hovoril jeden, druhý, tretí, štvrtý, deviaty.“
Aká tam bola atmosféra?
„Napätá.“
Aký predpokladáte ďalší vývoj?
„Schvaľuje sa rozpočet, tam sa ukáže, či koalícia má silu a rozpočet prejde.“
Monika Tódová
Prezident je za stabilitu
Robert Fico včera o situácii v koalícii podrobne informoval aj prezidenta Ivana Gašparoviča. Ten podľa jeho hovorcu Mareka Trubača nemá dôvod do krízy vstupovať. „Jednoznačne ako najvyšší ústavný činiteľ je za stabilnú politickú scénu, aby strany boli zodpovedné k voličom.“
„Nikto nechce hádam rozbíjať vládu pred prijatím eura alebo vstupom do Schengenu,“ dodal.
(mož)
Otvorili Mečiarove amnestie
Otvorenie amnestií z deväťdesiatych rokov by mohlo otvoriť aj prípad únosu Michala Kováča mladšieho.
Vladimír Mečiar tvrdí, že Robert Fico a Smer chcú podporiť zrušenie jeho amnestií. Samotný Fico to ale nepotvrdil. Znamenalo by to, že únos Michala Kováča mladšieho by sa dostal na súd.
Smer zrušenie amnestií v minulosti viackrát nepodporil, hoci to KDH pravidelne navrhovalo. „Znamená to, že Fico chce Mečiara absolútne ponížiť,“ myslí si podpredseda KDH Daniel Lipšic. Podľa neho by to neznamenalo zblíženie KDH a Smeru, ale iba „jedno spoločné hlasovanie“.
Prípad Kováčovho únosu patrí k najlepšie zadokumentovaným zo strany polície. Za únosom bola Slovenská informačná služba na čele s Ivanom Lexom. Jeho bývalý námestník Jaroslav Svěchota označil za ideového vodcu únosu práve predsedu HZDS.
Mečiar tvrdí, že Fico „je za to, aby sa znovu začalo s preukazovaním pôvodu majetku“. Zákon skúma Ústavný súd. Preukazovanie pôvodu majetku je v programovom vyhlásení vlády, za ktoré hlasovali aj poslanci HDZS. Napriek tomu, že práve oni zákon na Ústavnom súde napadli.
(mož)
Opozícia predčasné voľby nechce
Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda vylučuje,že v tomto volebnom období vstúpi do vlády. Opozícia necháva na predsedu vlády, aby rozhodol, ako ďalej.
SDKÚ ani KDH nestoja o predčasné voľby. Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda tiež včera vylúčil, že by v tomto volebnom období vstúpil do vlády.
Líder najsilnejšej opozičnej strany Roberta Fica vyzýval, aby dokázal svoje včerajšie tvrdenie, že vládu rozbíja práv on spolu s Vladimírom Mečiarom. „Predseda vlády neskutočným spôsobom klame. Klame ešte viac ako Mečiar v rokoch 1994 až 1998,“ povedal Dzurinda.
SDKÚ podľa neho nemá záujem na predčasných voľbách, ale keby boli, nebojí sa. „Mám záujem, aby voliči prekukli, kto vlastne pán premiér Fico je.“
Podobne sa vyjadrujú aj ďalší poslanci opozície. Predčasné voľby by podľa nich skôr prospeli Ficovi ako ich stranám.
František Mikloško z KDH dokonca vyhlásil, že za istých okolností si vie predstaviť podporu menšinovej vláde Fica. Jeho stranícky kolega Pavol Minárik však povedal, že ich skupina v kresťanskodemokratickom hnutí by skôr nepodporila vyslovenie nedôvery Ficovi, ale neznamená to, že by so Smerom hlasovali za zákony.
„Nie je v záujme tejto krajiny, aby vláda padla,“ povedal Minárik. „Ak niektorí majú obavu, že by mohol tento premiér vládnuť osem rokov, tak mu týmto dávame desať.“ Odvolávanie by podľa neho Ficovi pomohlo. Podľa Minárika je dobré, ak Fico zistil, že s Mečiarom sa vládnuť nedá. „Posledný, kto to nevie, je Mikuláš Dzurinda.“
Dzurindu by neprekvapilo, keby Fico čoskoro podal demisiu. „Fico má osobný problém, aby za každú cenu chránil svoje preferencie,“ myslí si.
Predovšetkým KDH už dlhšie upozorňuje, že ak Dzurinda navrhuje odvolanie Fica, mal by povedať aj to, ako chce ďalej vládnuť on. Dzurinda potom o Smere povedal, že „nech vládne ďalej - bez Fica“.
Dzurindu tiež prekvapilo, že premiér chce zrušenie Mečiarových amnestií, keďže ešte nedávno tvrdil, že sa zrušiť nedajú.
Predseda KDH Pavol Hrušovský vylučuje, že by hnutie nahradilo vo vládnej koalícii niektorú zo strán. „KDH nebude rokovať o zostavení novej vlády s terajšími stranami vládnej koalície,“ povedal. Situáciu nehodnotí nijako dramaticky. Ak je pravdou, že Smer si nevie predstaviť ďalšiu spoluprácu s HZDS, Hrušovský od Fica čaká, že to verejne oznámi.
SMK situáciu zatiaľ nekomentuje. Čo ďalej, sa rozhodne po rokovaní spoločnej opozičnej rady.
(sita, mož)
Stĺpček Petra Schutza
A sopka dymí
Ak ešte dýcha to prasiatko, ktoré Mečiar daroval Ficovi k Novému roku, azda sa už teší, že prežije aj koalíciu, ktorú malo kedysi rituálne upevňovať. Ale nepredbiehajme. Reči predsedu HZDS sú síce horúca láva, čo sa valí z krátera koaličnej sopky, ale my do neho nevidíme o nič ostrejšie, ako pred desiatimi dňami, keď boli tiež iba predtuchy, ale žiadne istoty. Pokiaľ je Mečiar dôveryhodný ako zvyčajne, tak sa so zádušnou omšou za vládny spolok radšej neponáhľajme.
Keby si premiér naozaj zmyslel rozmlátiť koalíciu i HZDS, mohol tak urobiť s nepriestreľnou morálnou legitimitou už skôr ako pár dní pred rozpočtom.
Racionálny je však aj argument, že hľadať v tejto partii logické postupnosti krokov a rozum zvádza zaručene na scestie.
„Zlodejiny“ a „podvody“, čo spomínal premiér, sú pritvrdením slovníka, s ktorým operuje. Nevedno, či je to emócia, alebo signál. Len prekvapuje, že v prasiatku, ktorým ho poctil Mečiar, premiér hneď nerozoznal, že je to nielen rituálny dar, ale i symbol, v ktorom iba zaštrngala jedna nová miliarda. A on sa ešte tvári, že novinka.