
BRATISLAVA. Jednostranné vypovedanie koaličnej zmluvy s HZDS by mohlo Robertovi Ficovi zabezpečiť vládnutie aj bez Vladimíra Mečiara.
Z klubu HZDS sa začali ozývať hlasy, podľa ktorých by sa časť poslancov určite rozhodla pre podporu vlády a nedržali by sa svojho predsedu. Toho poslanci opúšťajú v každom volebnom období.
Na poslancov a členov HZDS navyše otvorene apeloval Fico. Vyzýval ich, aby podporovali vládu a nenechali sa stiahnuť Mečiarom mimo koalície.
Kritici v HZDS nemajú šancu
Najpravdepodobnejšími poslancami hnutia, ktorí by pred HZDS skôr uprednostnili podporu vláde, sú Tibor Mikuš a Viliam Veteška. Tí sa otvorene postavili proti Mečiarovi už pred pol rokom. Navyše, súčasné vedenie hnutia sa po víkendovej zmene stanov zabetónovalo až do roku 2011, takže šance presadiť zmeny v podstate stratili.
„Verím, že v klube je viac poslancov, ktorí si uvedomujú svoju zodpovednosť,“ povedal Mikuš.
Podľa zdrojov z HZDS a Smeru nemusia byť v hre len títo poslanci. V prípade hrozby rozpadu koalície by údajne mohli koalíciu aj bez Mečiara začať podporovať poslanci Jozef Tarčák alebo Tibor Cabaj. Hovorí sa aj o pragmatikoch, za ktorú je považovaná Beata Sániová.
Rozhodnú pragmatici
„Som stále poslancom HZDS a mienim plniť program tak, ako sme ho prijali. Som pragmatik. Plním to, za čo som hlasoval. Na slovíčko keby nebudem odpovedať,“ povedal včera Tarčák.
V HZDS sú tiež poslanci, ktorí jednoznačne tvrdia, že pôjdu s Mečiarom za akýchkoľvek okolností. „V žiadnom prípade nebudem pracovať ako koaličný poslanec, ale ako opozičný, ak by sme odišli,“ povedala poslankyňa Ľudmila Mušková.
V hre o podporu koalície by sa mohol ocitnúť aj poslanec Peter Gabura, ktorého KDH vylúčilo a je nezávislý. „Ikskrát som sa vyjadril, som stále kresťanský demokrat,“ tvrdí Gabura.
Niektorí poslanci z HZDS aj zo Smeru si myslia, že spúšťacím mechanizmom rozpadu klubu nebude prehováranie poslancov. K ďalšiemu štiepeniu HZDS by zrejme prišlo, keď by Fico jednoznačne Mečiara z koalície vytlačil.
Mečiarova strana tak ani nemôže počítať, že by mohla vytvoriť vládu s opozíciou. Časť KDH je jednoznačne proti a nekompletný klub nie je zárukou, že by mali dostatok hlasov.
Osud HZDS je na koalícii
Odchod HZDS z koalície by pre budúcnosť strany znamenal silný úder. Už teraz jej preferencie klesli a podľa posledného prieskumu agentúry MVK sa dostali až k šiestim percentám, čo je historické minimum.
Podľa sociológa Pavla Haulíka z MVK veľká časť voličov HZDS volí Mečiarovu stranu preto, že je vo Ficovej koalícii. Analytici sa zhodujú, že voliči Mečiarovej strany sú ešte ľavicovejší ako Ficovi, čo by ich k podpore koalície so Smerom mohlo pripútať.
Kríza neohrozila korunu ani euro
Koruna sa včera po informáciách o koaličnej kríze oslabila len dočasne.
Koaličná kríza by ekonomiku ani euro ohroziť nemala. Medzi analytikmi prevláda názor, že kríza sa vyrieši a rozpočet v parlamente prejde.
Koruna sa včera po zverejnení prvých informácií o prehĺbení krízy oslabila asi o 20 halierov na 33,40 koruny za euro. Reagovala tak na výrok Vladimíra Mečiara, že premiér Fico si nepraje túto koalíciu.
Finančné trhy upokojil líder SNS Ján Slota vyhlásením, že poslanci rozpočet na budúci rok, ktorý je pre euro dôležitý, schvália. „Neschválenie rozpočtu by bolo vážnym problémom pre prijatie eura. Nepredpokladám, že sa to stane,“ myslí si hlavný ekonóm ING Bank Ján Tóth. Slovenská ekonomika je na tom veľmi dobre a nevyhnutne nepotrebuje, aby jej vláda pomáhala.
Finančné trhy si zvykli, že politické krízy sú vo východnej Európe častejšie ako v zabehaných demokraciách. Preto sa zvyčajne na menách neprejavia a ak áno, tak len nakrátko. V prospech Slovenska hrá aj vysoký ekonomický rast.
Vývoj koruny na devízovom trhu a to, čo sa deje s korunou, určujú najmä londýnske banky. V Londýne zatiaľ vládne pokoj. „V tejto fáze si myslíme, že pravdepodobnosť predčasných volieb zostáva nízka a dosah posledného vývoja na slovenskej politickej scéne na korunu bude len dočasný,“ povedala Raffaella Tenconi, ekonómka londýnskej banky Dresdner Kleinwort.
Analytici tvrdia, že ak sa kríza nevyrieši a prídu predčasné voľby, koruna sa oslabí, zvýši to infláciu a prijatie eura v januári 2009 bude ohrozené. Slovensko by mohol prísť o investorov, ktorí stavili na stabilitu našej ekonomiky po zavedení eura. Rast životnej úrovne by sa spomalil.
„Nielen tohtoročná skúsenosť Slovinska, ale aj prínos zahraničných investorov a ich príspevok k rekordnému rastu Slovenska v ostatných rokoch pripomínajú, že členstvo v eurozóne môže byť pre hospodársky rast v najbližších rokoch prínosom,“ povedal ekonóm Ľudovej banky Vladimír Vaňo.
Ľuboš Jančík
Vláda stopla prevody
Slovenský pozemkový fond nebude v najbližších týždňoch vydávať reštituentom pozemky. Rozhodla o tom vláda.
Vláda Roberta Fica včera na neurčito zastavila prevod pozemkov, ktoré sú v správe Slovenského pozemkového fondu. Reagovala tým na prevody, po ktorom získala pozemok v Tatrách pod cenu firma blízka predsedovi HZDS Vladimírovi Mečiarovi. Fond môže teraz robiť prevody pôdy len na samosprávu alebo v prípadoch, ktoré súvisia so záujmami štátu.
Ministerka pôdohospodárstva Zdenka Kramplová má do piatka vytvoriť komisiu, ktorá pripraví takú zmenu legislatívy, aby k podozrivým prevodom už nedochádzalo. Budú v nej zástupcovia štátnych inštitúcií aj parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo.
VIDEO: Kramplová o pripravovaných zmenách v SPF
Dva mesiace
Reštitúcie by mali byť zastavené najviac na dva mesiace. Premiér Fico totiž predpokladá, že pracovná skupina predloží do parlamentu návrh na rekonštrukciu fondu do konca januára. „Zákon by vzhľadom na situáciu mohol ísť v skrátenom legislatívnom konaní,“ povedal Fico.
Kramplová pripúšťa, že reštituenti sa môžu cítiť rozhodnutím vlády dotknutí. Podľa Fica je však verejný záujem silnejší ako záujmy reštituentov.
(vag, sita)
Autor: Monika Tódová; VIDEO: Silvia Pňačková