Na plagátoch víťazia voľby nad kultúrou

Projekt Slovenský animačný expres po veľkých svetových mestách dorazil do Moskvy.

Z filmu Kapitán Kukuk od Štefana Martauza, príbeh z animovaného televízneho bábkového seriálu Hrdinovia siedmich morí, ktorý sa tiež predstaví v Moskve.Z filmu Kapitán Kukuk od Štefana Martauza, príbeh z animovaného televízneho bábkového seriálu Hrdinovia siedmich morí, ktorý sa tiež predstaví v Moskve. (Zdroj: BAB)

Znovu prišiel čas pozrieť sa do Moskvy. Bienále animácií Bratislava zbalilo niekoľko slovenských filmov a prišlo ich Rusom ukázať. Animátor, dramaturg a profesor VŠMU Rudolf Urc prišiel tiež. Na uliciach sleduje volebnú kampaň a spomína si, že kedysi tu debata o politike nebola možná.

Prvý máj v hoteli

Zažiť MoskVu prvého mája 1968, to by mohol byť pre filmárov pekný zážitok. No a Urc taký má. Spolu s kolegom Vladimírom Kubenkom bývali v hoteli Moskva - ale radšej z neho nevychádzali. „Ulice boli rušné, hrala muzika a amplióny lanárili ľudí manifestovať. My sme ešte aj rádio vypli, aby sme nič nepočuli, a celé dopoludnie sme príjemne preležali,“ vraví Urc.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ich pohodlie však predsa len čosi narušilo. Každý deň v novinách čítali sťažnosti na Pražskú jar a Dubčeka. Niežeby k nim Rusi neboli ústretoví. S Kubenkom zbierali materiál na film Stretnutie o paradesantnej brigáde a dostali sa skoro všade. Do kremeľských kancelárií, stretli i slávneho maršála letectva Krasovského. „V Melitopole nás dokonca pustili do niekdajšieho zberného tábora pre vojakov. Riaditeľ nás vrelo privítal, vodky lietali hore-dole. Vzápätí nás však upozornil: Nebudeme sa baviť o politike. A tak sme sa tvárili, ako keby sme nepoznali Brežneva, a oni vyzerali, akoby nikdy v živote nepočuli o Dubčekovi.“

Po návrate už bolo horšie. „Kubenko nakrútil poetické kino, vyhýbal sa papalášom, aj tak však Stretnutie zapadlo do oficiálnej línie Poďme znovu milovať Sovietsky zväz,“ vraví.

SkryťVypnúť reklamu

Urc sám musel po kádrovavačkách z dokumentu odísť, zachránil sa v animovanom filme. Presadiť si nejakú sociálnu tému bolo takmer nemožné, animátori radšej robili pre deti. Popritom úprimne obdivovali svojich ruských kolegov - hoci boli rusko-slovenské vzťahy napäté aj medzi umelcami. „Vedeli sme, že ruskí filmári sú talentovaní, kultivovaní ľudia, boli majstri v hľadaní témy a v tom, ako ju spracovať. Občas aj poriadne prekvapili, napríklad Alexander Tatarskij. Odtrhol sa od štúdií a dovliekol si animátorské stoly do kostola.“

Zvláštne veľkomesto

Druhý raz sa do Moskvy prišiel pozrieť už za Gorbačova. Moskva už jeden filmový festival mala, striedal sa vtedy s Karlovými Varmi, v druhej polovici 80. rokov pridali ešte festival hraných filmov pre deti. Bol veľkou konkurenciou festivalu v Zlíne, rýchlo ho predstihol.

SkryťVypnúť reklamu

„Bol naozaj medzinárodný, boli na ňom skvelé filmy. Organizovali ho s noblesou, stoly sa prehýbali pod jedlom a pitím. Akurát západní filmári neboli zvyknutí, že všetci so všetkým meškali,“ spomína.

Urc Moskvu vždy vnímal ako veľmi zvláštne veľkomesto. Nič sa v ňom nedalo kúpiť, ale všetko sa dalo zohnať. „Stačilo povedať taxikárovi. Mne napríklad zohnal ušianky pre synov.“

S jednou ušiankou dnes do Moskvy prišiel aj on. Pri snežení a štipľavom mraze sa mu aj hodila - a bol prekvapený, že ju tu už skoro nikto nenosí. Videl, že už kráča po modernom meste, aj tak však ešte čosi cítil: „Stále cítiť tie stáročia všeličoho, čo Rusi prežili. Stále žili pod nejakým despotom. Snažia sa z toho vymaniť, ale ktovie, či sa im to niekedy poradí.“

SkryťVypnúť reklamu

Teší sa najmä na filmy a divadelné predstavenia, už sa po nich v meste trochu obzeral. Výraznejšie ako divadelné a filmové plagáty sú však teraz volebné bilbordy. Z deväťdesiat deviatich percent reklamujú stranu číslo desať, teda Putinovu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 86 975
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 617
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 340
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 265
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 418
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 225
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 471
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu