BRATISLAVA. Rusko síce pricestovalo do USA v pozícii obhajcu, ale podľa stávkových kancelárií je v lepšej pozícii Amerika. Ak by predpoklady potvrdila, získala by trofej po dvanástich rokoch a bolo by to pre ňu 32. prvenstvo v histórii.
Obe družstvá sa v Davisovom pohári stretli trikrát. V roku 1995 vo finále v Moskve vyhralo USA 3:2, v roku 1998 bola Amerika úspešná v 1. kole v Atlante (3:2), vo vlaňajšom semifinále zvíťazilo v Moskve Rusko 3:2.
Favorit? Vraj USA
Američania pripravili pre Rusov tvrdý povrch, na ktorom by sa mal dobre cítiť predovšetkým Andy Roddick. Jeho najväčšia zbraň - podanie - je na ňom najúčinnejšia.
O nič horšie na tom nie je s podaním ani James Blake, ten má navyše dokonale zvládnuté returny a tie sú tiež na tvrdom povrchu účinnou zbraňou.
Nehrajúci kapitán USA Patrick McEnroe má k dispozícii aj svetový pár číslo jeden Boba a Mika Bryanovcov. Mike mal v posledných týždňoch problémy s lakťom, ale na vyliečenie obetoval účasť na turnaji majstrov v Šanghaji. „Papierové prognózy vzbudzujú dobrý pocit, ale od chlapcov očakávam, že zahrajú výnimočne dobre. Ani to však negarantuje triumf, lebo čelíme veľmi silnému protivníkovi s množstvom kvalitných hráčov a schopnosťou pružne sa prispôsobiť podmienkam i vývoju situácie,“ cituje SITA slová Patricka McEnroea.
Tarpiščev môže mať ďalšiu trofej
Ruský tím za obhajobou povedie Nikolaj Davydenko, ktorý sa však v poslednom období nestretol s tou najlepšou formou. Na posledných turnajoch podával také bezkrvné výkony, že to hraničilo s podozrením, že zápasy úmyselne vypúšťa.
Jeho spoluhráčmi budú Michail Južnyj, Igor Andrejev a Dmitrij Tursunov. Vyrovnaná zostava, z ktorej pravdepodobne každý môže byť dvojkou tímu.
„Kladiem si rovnakú otázku ako vy,“ odpovedal v Portlande novinárom kapitán Šamil Tarpiščev. „Ale na verdikt, kto bude dvojkou, je ešte priskoro.“ V ruskom tíme chýba Marat Safin, ktorý po prestávke vyplnenej kondičnou prípravou ešte len teraz začína riadne trénovať.
Kapitán Tarpiščev je azda najzaujímavejšou postavou celého finálového divadla. Ak by Rusko zvíťazilo, získal by v jednom roku Davisov pohár aj Pohár federácie so ženami.
Prvýkrát sa hralo už v roku 1900
USA majú na svojom konte nielen 31 víťazstiev v Davis cupe, ale vymysleli aj samotnú ideu tejto súťaže.
Chceli mať nejakú možnosť na rozsúdenie, kto má lepších tenistov. Angličania alebo Američania.
A tak si dal poslucháč Harvardskej univerzity a skvelý tenista Dwight Filley Davis vyrobiť pohár podobajúci sa šalátovej mise vážiaci 18 kilogramov a inicioval vznik celej súťaže.
Z jeho dielne pochádzajú aj nápady na základné pravidlá, ktoré platia dodnes. Hrajú sa štyri dvojhry a jedna štvorhra. Američania ako zakladatelia súťaže mohli byť spokojní. V prvom zápase v roku 1900 v Longwood Cricket Clube v Bostone zvíťazili nad Veľkou Britániou 3:0.
Zaujímavosťou je, že hneď v prvom dueli histórie zaúradovalo počasie a zvyšné dve dvojhry sa neodohrali pre zlé počasie.
Katastrofou pre súťaž bol hneď nasledujúci ročník, ktorý sa pre absolútny nezáujem neodohral. Podobne aj v roku 1910. Časom sa súťaž definitívne chytila a jej obľúbenosť stúpala.