Vyše sto miliónov ruských voličov si zajtra zvolí novú zostavu dolnej komory ruského parlamentu – Štátnej dumy. O tú však ide až na poslednom mieste. Nikto v Rusku nepochybuje, že nedeľné voľby sú v skutočnosti referendom o prezidentovi Vladimirovi Putinovi.
Hlavná postava
Podľa monitoringu ruských televízií za posledné týždne, ktoré zverejnil ruský týždenník Novoje Vremja, najviac priestoru dostal ruský prezident, nasledovala vláda a strana Jednotné Rusko. V televíznom spravodajstve dosiahli viac ako 90 percent celkového vysielacieho času. „Hlavným hrdinom a dušou kampane sa stal Putin,“ napísali ruské noviny Kommersant.
„Veľmi ťažko chápať tieto voľby inak ako referendum o ruskom prezidentovi, najmä odkedy sa Putin rozhodol, že povedie stranícku kandidátku strany Jednotné Rusko,“ hovorí Tanja Lokšina, expertka na ľudské práva a šéfka mimovládky Demos.
Zajtrajšími parlamentnými voľbami podľa nej len pokračuje projekt, ako zaručiť, aby aj po marci zostal pri najvyššej moci ten istý človek.
Podľa ruskej ústavy Putin už v marci nemôže tretíkrát kandidovať v prezidentských voľbách, napriek tomu si chce v krajine zachovať mocenský vplyv. Sám Putin tvrdí, že má na to morálne právo.
Putinov záhadný plán
Otázne zostáva, ako to chce urobiť. Doteraz neprezradil, ani koho by si želal na svojom mieste, alebo či sa chce po parlamentných voľbách stať premiérom. „Asi ani sám nevie, čo chce,“ hovorí Lokšina, „ak sa rozhodne, že už nebude kandidovať za prezidenta, asi nás čaká zmena z prezidentského systému na parlamentný. So zmenou ústavy problém nebude mať. Nečudovala by som sa, keby Jednotné Rusko obsadilo v parlamente ústavnú väčšinu.“
Podľa prieskumov verejnej mienky sa do parlamentu dostanú len dve strany Jednotné Rusko a komunisti. Šancu prekročiť 7percentnú bariéru ešte má Liberálnodemokratická strana ultranacionalisti Vladimira Žirinovského a prokremeľské ľavicové Spravodlivé Rusko.
Masové kortešačky
Čo nemá Kremeľ zaručené, je volebná účasť. Prezident Putin vo štvrtok v televíznom prejave vyzval ruských občanov, aby si splnili svoju občiansku povinnosť a išli k voľbám hlasovať za Jednotné Rusko.
Ruské voľby prišlo pozorovať viacero pozorovateľov z krajín Spoločenstva nezávislých štátov či z Parlamentného zhromaždenia OBSE. Experti OBSE z Úradu pre demokraciu a ľudské práva pre obštrukcie z ruskej strany odmietli prísť. Pozorovať voľby prvýkrát nemôžu nezávislí domáci pozorovatelia.
Ruské médiá hlásili počas predvolebnej kampane celý rad pochybností, najmä masových kampaní za Jednotné Rusko v podnikoch či na školách počas rodičovských združení.
Zajtra sa na teritóriu Ruskej federácie uskutočnia slobodné a demokratické voľby strany Jednotné Rusko.
Novoje vremja, ruský týždenník