Euru hrozí nová prekážka

Poslanci Európskeho parlamentu chcú hrať silnejšiu rolu. Ako rukojemníka si môžu vziať slovenské euro.

Európsky parlament pri prijímaní nových členov do eurozóny nemá rozhodujúce slovo. Ak by však jeho súhlas chýbal, môže to ovplyvniť rozhodnutie niektorých lídrov EÚ.Európsky parlament pri prijímaní nových členov do eurozóny nemá rozhodujúce slovo. Ak by však jeho súhlas chýbal, môže to ovplyvniť rozhodnutie niektorých lídrov EÚ. (Zdroj: REUTERS)

BRUSEL. Cesta Slovenska do eurozóny nemusí byť hladká, aj keď ju už neohrozuje vládna kríza a krajina plní ekonomické kritériá. S novou razanciou vstúpil do hry Európsky parlament. Tomu patrí právo vyjadriť sa k rozšíreniu inštitúcií únie, teraz chce predĺženie lehoty a obeťou jeho tlaku sa môže stať prvý záujemca o euro v rade, Slovensko.

Bratislava by sa mohla dostať do situácie, že v čase, keď bude musieť byť slovenský prechod na euro definitívne schválený, bude názor europoslancov chýbať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pod tlakom

Tento scenár vyplýva z požiadavky eurovýboru pre ekonomické záležitosti, aby poslanci mali na posudok rozšírenej eurozóny dva mesiace, a nie dva­tri týždne, ako to bolo doteraz.

Interný dokument výboru, ktorý má SME k dispozícii, hovorí, že „skúsenosť s posudkom Malty a Cypru potvrdila nedostatok času“ a možností, ako to zmeniť, je vymôcť si od Európskej komisie a Rady ministrov „dohodu o dvojmesačnej lehote“ pre parlament.

Ak by na to komisia i rada pristúpili, Slovensko bude hrať o čas: 8. mája sa zverejní kľúčový posudok komisie o pripravenosti Slovenska prijať euro, a v druhej polovici júna posvätia rozšírenie eurozóny lídri únie. Formálne schválenie uskutočnia ministri financií v polovici júla.

Na pečiatku od všetkých troch­ inštitúcií má teda Slovensko zhruba deväť týždňov. Mala by sa tam vojsť i požiadavka europoslancov, pokiaľ všetko pôjde bez prieťahov. Slovenskí diplomati v Bruseli sa však netaja nervozitou, že tesný harmonogram nemusí vyjsť.

SkryťVypnúť reklamu

Majú obavy, že europoslanci použijú Slovensko ako páku, aby si zaistili väčšie politické slovo na rozšírenie eurozóny, pretože doterajšie reakcie ostatných dvoch inštitúcií na poslanecký tlak boli chladné. Priamy vplyv na rozhodnutie o vstupe Slovenska do eurozóny europarlament nemá. Ak by však súhlas parlamentu chýbal, šanciam Slovenska na kladné rozhodnutie lídrov únie to uberie.

Odmietanie

Šéf komisie José Barroso v liste predsedovi parlamentu jasne upozornil na časové limity celého cvičenia aj na to, že rozhodujúce slovo v rozšírení eurozóny majú členské štáty a komisia, nie parlament.

Podobne to okomentovala hovorkyňa komisie pre ekonomické záležitosti. „Urobíme všetko pre to, aby parlament dostal toľko času, koľko potrebuje, ale samozrejme, v medziach, ktoré sú dobre známe,“ povedala SME Amelia Torres. Ostrejšie sa vyjadril hovorca ministra financií Miroslav Šmál. „Odmietame zmenu pravidiel počas hry. Slovensko sa nemôže stať nástrojom mocenskej hry medzi európskymi inštitúciami, alebo dokonca jej obeťou,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem iného o požiadavke europarlamentu bude s členmi ekonomického výboru a komisárom pre financie hovoriť dnes v Bruseli premiér Robert Fico počas svojej misie na obhajobu slovenského prestupu na euro.

Čakáreň skončila

Slovensko v súčasnosti spĺňa okrem deficitu rozpočtu všetky maastrichtské kritériá. Minulú stredu uplynuli aj dva roky pobytu slovenskej meny v systéme ERM II, ktorý je takzvanou čakárňou na euro. Počas tohto obdobia nesmela koruna devalvovať a vybočiť z fluktuačného pásma zo stanovenej centrálnej parity.

V máji a júni budúceho roka čakajú Slovensko hodnotenia jednotlivých európskych inštitúcií. Rozhodujúce slovo má komisia.

V júni 2008 by mala Rada EÚ stanoviť konverzný kurz koruny oproti euru.

(vf)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 292
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 346
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 684
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 589
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 085
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 1 965
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 789
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 593
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu