BRATISLAVA. Predseda vlády Robert Fico kúpil vinicu v Bratislave za podozrivo nízku sumu. Získal ju od susedky, právničky Anny Čukanovej. V roku 2002 za pozemok s rozlohou 800 štvorcových metrov podľa znaleckého posudku platil 37tisíc korún.
Zmena podstaty kauzy
Dzurinda však rétoriku z piatka, keď Ficove nadobudnutie vinice v bratislavskej časti Nové Mesto prirovnal k škandalóznemu prevodu pozemkov pod Vysokými Tatrami, očividne zjemnil. Zopakoval síce, že „v tom, ako zbohatol pán predseda vlády, vidím paralelu s tým, čo sa stalo pod Vysokými Tatrami“, o tom, či mohol Fico na začiatku ovplyvniť reštitúciu, však nehovoril. „Kladieme na stôl príbeh, ktorý je smutný, na ktorý pán predseda vlády nereaguje, na ktorý dáva nepravdivé odpovede. Prečo nepovie pravdu?“ pýtal sa.
Tému premiérov pozemok otvoril predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda ešte v piatok a odštartoval tak ich súboj. Dzurinda najskôr tvrdil, že premiér získal reštituované pozemky rovnakým spôsobom, ako sa dostali ľudia blízki Vladimírovi Mečiarovi k pôde vo Veľkom Slavkove.
Včera bol už opatrnejší a neodpovedal, ako mohol Fico ovplyvniť reštitúcie v roku 1993. Vtedy štát vrátil pozemok žene, ktorej príbuzným ho zobrali. Fico pozemok nekupoval priamo od reštituentky, ale od Čukanovej, ktorá ho kúpila v roku 1997.
VIDEO - Dzurinda: Fico má najdrahšie vinice v Európe
Fico bol v čase kúpy pozemku opozičným poslancom, Dzurinda premiérom. Zmena účelu využitia pozemku bola schválená aj vďaka mestským poslancom SDKÚ, keď tento rok zahlasovali za územný plán.
Predseda SDKÚ sa včera snažil dokázať, že premiér kúpil pozemok špekulatívne za nízku sumu a vedel, že z neho bude stavebný pozemok. Fico povedal, že sa o to nezaujímal, pozemok je vedený ako vinica a nemieni stavať. Na Dzurindu podáva trestné oznámenie za ohováranie.
Dzurinda tvrdil, že porovnateľné pozemky sa v tej lokalite a v tom čase predávali za viac ako dva milióny korún. Dôkaz nepredložil. Fico tvrdí, že kupoval za cenu určenú znalcom, za ktorú kupovali aj ďalší.
Realitná maklérka Danka Rážová hovorí, že pozemky v lokalite Vinohrady, kde sa nachádza aj Ficov pozemok, mali hodnotu okolo 2500 korún za štvorcový meter aj pred zmenou územného plánu. „Dnes, po zmene územného plánu, sa tam pozemky predávajú od 6tisíc korún,“ povedala.
Čukanová kúpila viac pozemkov vrátane Ficovho v roku 1997 od ženy, ktorej ich vrátil Slovenský pozemkový fond. O päť rokov ich podľa podpredsedu Smeru Roberta Kaliňáka predala rôznym ľuďom za rovnakú sumu ako Ficovi. Následne sa Čukanová angažovala v zmene pozemkov na stavebné, čo zdvihlo ich trhovú hodnotu.
Čukanová podniká s exministrom hospodárstva za SDKÚ Ľubomírom Harachom.
Územný plán mestskí poslanci prijali v roku 2007, za hlasovali aj poslanci SDKÚ.
Dzurinda s Ficom sa včera sporili aj o to, či pozemok je, alebo nie je stavebný. Parcela je totiž v katastri vedená ako vinica, zapísaná je stále aj vo vinohradníckom registri.
Môže stavať
„Je to pozemok, na ktorom územný plán hlavného mesta Bratislavy umožňuje malopodlažnú bytovú zástavbu,“ povedal pre TASR námestník bratislavského primátora pre územmý rozvoj Tomáš Korček z SDKÚ.
V územnom pláne zóny, ktorý schvaľuje mestská časť Nové Mesto, je podľa Korčeka pozemok stále vedený ako poľnohospodárska pôda.
Územný plán mesta je však podľa neho nadradený, „v prípade žiadosti o zástavbu na tomto pozemku sa bude postupovať podľa územného plánu mesta Bratislavy“.
Fico stále tvrdí, že jeho pozemok je vedený ako vinica. Na pozemku stavať nechce. „Ja to beriem ako vinicu a nikdy sa tam nechystám stavať, ani sa to nechystám predať.“
VIDEO - Robert Fico: Nie som idiot
Zopakoval, že sa chce po odchode z politiky venovať vinárstvu.
Hovorkyňa vlády Silvia Glendová včera povedala, že „pán Dzurinda dnes pochopil, že prehral a snaží sa svoje klamstvá kamuflovať ďalšími klamstvami“.
Opozícia stojí za Dzurindom
Argumenty Dzurindu partnerov SDKÚ presvedčili. Sociológ si myslí, že bývalý premiér má slabučké karty.
V kauze pozemku, ktorý lacno kúpil premiér Robert Fico v roku 2002, stoja zatiaľ opoziční partneri za Mikulášom Dzurindom.
„Pán premiér Fico by mal vysvetliť, ako sa dostal k pozemku za rádovo oveľa nižšiu cenu, ako je trhová. Urážať sa a poddávať trestné oznámenia je znakom toho, že niečo naozaj nie je v poriadku,“ povedal včera podpredseda KDH Daniel Lipšic.
Dzurinda priniesol zaujímavé informácie aj podľa Lipšicovho straníckeho kolegu Vladimíra Palka. „Že politici Smeru majú pred voľbami čas na veľmi výhodné obchody, je naozaj zaujímavé.“
Predseda SMK Pál Csáky hovorí, že ho Dzurindove argumenty presvedčili. „Zdá sa, že išlo o premyslený proces. O to je potom falošnejšie, ak Fico sám označil takýto proces ako neprijateľný v súvislosti s pozemkami pod Vysokými Tatrami.“
Csákymu prekáža akurát to, že sa v posledných dňoch otvorilo priveľa tém naraz. „Pán Mečiar a jemu blízki sa teraz smejú, že sa hovorí o iných veciach. Keďže sa však pripravuje podanie návrhu na vyslovenie nedôvery pánu premiérovi, kde je hlavným dôvodom demaskovanie jeho politiky, nepovažujem otvorenie tejto témy za chybu.“
Podpredseda SMK József Berényi si tiež myslí, že Dzurindov postup bol správny. „Ukázalo sa, že Robert Fico nie je zásadový politik. Trochu ma len mrzí, že kauza vytlačila do úzadia dôležitejší konflikt Smeru a HZDS.“
Sociológ Pavel Haulík si naopak myslí, že situáciu lepšie zvláda Fico. „Dzurinda má veľmi slabučké karty a hrá vabank skôr na ľudí, ktorí sú mu ochotní akceptovať medzery v argumentoch, pretože nemajú radi Fica.“
Dzurinda hrá podľa neho od začiatku najmä na verejnú mienku a prípad preto podal tak, aby odlišnosti medzi prevodom pozemkov vo Veľkom Slavkove a Ficovým pozemkom vyzerali na prvý pohľad podobnejšie, ako v skutočnosti sú. „Je to však riskantná hra, a ak sa ukáže, že má veľké medzery, Dzurinda bude ťahať za kratší koniec.“
(mp)
Dzurinda: Všetko ešte neviem povedať
Predseda SDKÚ včera zvolal tlačovú besedu, kde hovoril hlavne o cene pozemku premiéra Fica a o tom, že je stavebný. O reštitúcii už hovoriť nechcel. Takto odpovedal na otázky SME.
Hovorili ste, že kauza je podobná s kauzou Veľký Slavkov. Ako mohol Robert Fico v roku 1993 ovplyvniť nejakú reštitúciu?
„Ak som povedal, že dnes tu vyriešime jeden kľúčový problém, či tá parcela je stavebným pozemkom, alebo nie je, tak dnes vyriešime tento problém. Ja sa dnes okrem toho, čo som povedal, vyjadrovať nebudem. Áno, na začiatku boli reštitúcie. Ale to, či to bolo v roku 1993, čo všetko bolo reštituované, ako, čo bolo v roku 1997, či sa pani doktorka Č. nepoznala s reštituentkou ešte skôr, ako kúpila od nej pozemok, takýchto otázok je veľmi veľa.“
Čiže na tú otázku neodpoviete?
„Zvyknem používať slovník, ktorý uznám sám za vhodný. Všetko ešte neviem hneď povedať. Napríklad možno preto, že to bola veľká stranícka akcia, veď je tam aj pán Muňko.“
Naznačili ste, že o konkrétnej reštitúcii máte viac informácií, ako hovoríte. Nechcete ich teraz povedať, ale budete ich zverejňovať postupne?
„Mám záujem, aby tomu občania dobre rozumeli. A tak trošku musím dávať aj pozor, veď pán premiér vyhlásil po mne celoštátne pátranie a trestné stíhanie. Budem vážiť slová, nemám sa kam ponáhľať.“
Viete vysvetliť, ako premiér ovplyvnil reštitúciu v roku 1993?
„K reštitúciám sa dnes vyjadrovať nebudem. Naznačil som niektoré otázniky. Kľúč vidím v neobyčajne nízkej cene. Keďže pán predseda vlády podľa mňa nehovorí pravdu, podozrenie vo mne narastá. Či to bol úplatok, alebo to bolo preto, že vtedy ešte pretrvávala daň z prevodu nehnuteľností a nechcel zaplatiť daň, to neviem.“
Nemali by ste premiéra kritizovať skôr za to, že ďalej vládne s Vladimírom Mečiarom, ku ktorému kauza Slavkov smeruje?
„Všetko má svoj čas. Nevládzeme všetko hovoriť odrazu. Myslím si, že pán premiér by mal ten pozemok vrátiť štátu a tú podmienku by mal dať aj Vladimírovi Mečiarovi. Buď pán predseda vlády vyzve pána Mečiara, aby verejne vyzval firmu, nech pozemok vráti, alebo nech vyhodí pána Mečiara z koalície. Aj o tom bude návrh na vyslovenie nedôvery.“
(mož)
Stĺpček Petra Schutza
Zamlčaná podoba
Podľa predsedu SDKÚ Mikuláša Dzurindu nie je predseda vlády Robert Fico zorientovaný vo svojom majetku, keďže nevlastní vinicu, ako sa nazdáva, ale stavebnú parcelu.
Je potešiteľná správa, že máme (údajne) zámožného premiéra, avšak my stále čakáme na vysvetlenie, že čím sa transakcia Roberta Fica podobá „tým lupičom, ktorí získali pôdu vo Veľkom Slavkove“.
Reštitúcie sú bažina, ale nie všetkých víťazov na konci reťaze spája úplne rovnaká história. Modely, ktorými sa špekuluje, sú pestré, a zrejme aj etické hodnotenia, čo im náležia.
Robert Fico nepatrí medzi postavy, ktoré si zaslúžia korektné vedenie politického boja, keďže sám sa nikdy neštítil vrhať špinavé bomby hromadného či individuálneho osočovania.
Verejnosť si však zaslúži nebyť kŕmená poplašnými správami a skreslenými indíciami zvlášť vtedy, ak sa mozaika dá pomaly skladať aj z úlomkov reality, ktoré svietia.
Jeden môže tvoriť aj otázka, prečo normálni smrteľníci mimo politiky nemajú takú intuíciu, aby kupovali pozemky, čo sa o pár rokov tak zázračne zhodnocujú.