Fico: Ak premiér prehrá, má skončiť

Predseda Smeru vyzýval Mikuláša Dzurindu, aby odišiel z parlamentu, lebo vraj prispieva ku kríze parlamentarizmu.

BRATISLAVA. Premiér Robert Fico obviňuje opozičných lídrov, že môžu za „krízu parlamentarizmu“. Myslí si, že predsedovia vlád, ktorí prehrajú voľby, by mali odísť z politiky.

Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda, na ktorého Fico svojím návrhom narážal, premiérovi odkázal, že hovorí hlúposti.

VIDEO - Dzurinda: Neberte vážne takéto reči pána premiéra


Príčinou „krízy“ podľa Fica je, že „predsedovia vlád a ich najbližší spolupracovníci, potom, čo sa predsedami vlád a ministrami stanú bez výhry vo voľbách, po tom, čo skončia s hanbou pre škandály, vrátia sa do parlamentu a tvária sa ako morálne opozičné autority“. Zároveň je to podľa neho najväčší problém politickej scény.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Opozícii preto ponúkol dohodu, že by sa predseda vlády, ktorý prehrá po funkčnom období voľby, „nikdy nemal vrátiť naspäť do Národnej rady a tváriť sa ako opozičný líder“. Sám sľúbil, že ak nasledujúce parlamentné voľby Smer pod jeho vedením nevyhrá, ako predseda opozičnej strany sa do parlamentu nevráti.

„Keďže nemá zmysluplné témy, odvádza pozornosť. Trošku vulgárnejšie by som mohol na to reagovať aj tak, že hovorí úplné hlúposti,“ povedal Dzurinda. Hovorí, že sa stačí poobzerať okolo Slovenska, aká prax je v okolitých krajinách.

Pripomenul, že bývalý rakúsky kancelár Wolfgang Schüssel je dnes šéfom svojej frakcie v parlamente, rovnako ako bývalý maďarský premiér Viktor Orbán. Niekdajší predseda poľskej vlády Jerzy Buzek je zasa europoslancom.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalším bývalým premiérom, ktorý v roku 1998 prehral voľby a vrátil sa do parlamentu, je šéf HZDS Vladimír Mečiar. Jemu však Fico svoju výzvu neadresoval, keďže hovoril výhradne o opozícii.

V Európe sa stali aj prípady, že premiéri po neúspechu vo voľbách z politiky odišli. Urobili tak napríklad britský premiér Tony Blair alebo nemecký kancelár Gerhard Schröder.


Autor: Text, video: Miroslav Kern

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 16 399
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 474
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 220
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 159
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 751
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 747
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 690
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 925
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu