BRUSEL. Robert Fico včera absolvoval prvú časť vysvetľovacieho turné po kľúčových európskych inštitúciách, ktorého cieľom je zaistiť si podporu pre prijatie eura na Slovensku. Bruselu odkázal, že neprijme nič iné než objektívne hodnotenie pripravenosti krajiny na spoločnú menu, a ľuďom na Slovensku, že ich nečaká ďalšie uťahovanie opaskov.
„Slovenská vláda je pripravená urobiť všetko potrebné, aby euro bolo zavedené v januári 2009. Komunikácia na úrovni Európskej komisie a Európskej centrálnej banky naznačuje, že náš cieľ je realistický,“ povedal šéf slovenskej vlády po stretnutí s eurokomisárom pre financie Joaquínom Almuniom. Jemu Fico predstavil konvergenčný plán a spoločne riešili „technickejšie otázky“ prechodu na euro, hlavne riziko nárastu inflácie. Slovenský premiér si je podľa svojich slov rizika vedomý, máme vysoký hospodársky rast – 9,4 percenta a udržať infláciu okolo 1,9 percenta bude od vlády vyžadovať komunikáciu najmä s partnermi zo sféry biznisu.
Fico: Deficit znižujeme dostatočne
„Podpíšeme dohodu so sociálnymi partnermi, v ktorej sa chceme zaviazať k rastu miezd, ktorý bude kopírovať produktivitu práce, aby bola inflácia pod kontrolou i po vstupe do eurozóny,“ povedal Fico novinárom v Bruseli.
Zároveň odmietol argument Európskej komisie, že Slovensko by malo viac konsolidovať verejné financie, aby skrotenie dlhu štátnej kasy bolo pevné a dlhodobé.
„V roku 2006 sme mali deficit 3,7 percenta a tento rok s vysokou pravdepodobnosťou skončíme na úrovni 2,5 percenta. Ak niekto nepovažuje za dostatočné zníženie deficitu počas jedného roka o 1,2 percenta, potom neviem, čo sa od nás očakáva,“ povedal slovenský premiér.
„Slovensko nie je krajina, ktorá má hotovú infraštruktúru, ktorá má v poriadku školstvo. My potrebujeme investovať. Preto považujem plán znižovania deficitu za mimoriadne ambiciózny a takto ho musia vidieť i ľudia, ktorí nechcú odtŕhať euro od obyvateľov,“ dodal.
Rovnako odmietol politické kritériá vstupu do eurozóny. Hlavne Francúzsko a Nemecko sa tvária skepticky k prijatiu relatívne chudobného postkomunistického štátu. „Odmietam politické kritériá. Buď plníne stanovené podmienky, a potom musí byť euro, alebo neplníme. Neviem si predstaviť, že by Slovensku niekto povedal, viete čo, vy sa nám nepáčite, tak vám to nedovolíme,“ povedal Fico.
Tri týždne poslancom stačia
Rezervovane sa preto šéf vlády vyjadril k tlaku Európskeho parlamentu, ktorý si chce vymôcť väčší vplyv na rozširovanie eurozóny a Slovensko by si mohol vziať ako rukojemníka.
„Rozhodujúce slovo majú stále Európska komisia a Európska centrálna banka. Chápem, že sa parlament snaží získať lepšiu pozíciu v tejto oblasti, ale dajte niečo do rúk poslancom a je po všetkom,“ povedal. Je to podľa neho aj dôvod, aby rozhodovanie ostalo v rukách komisie a centrálnej banky. „Poslanci majú zhruba tri týždne na posudok rozšírenia eurozóny a myslím, že im to bohato stačí,“ povedal Fico v narážke na to, že poslanci chcú dva mesiace.
Práve o poslaneckom tlaku na tesný časový harmonogram Fico hovoril priamo s členmi výboru pre ekonomické záležitosti. Ich názory, rovnako ako komentár komisára Almuniu neboli pred uzávierkou tohto vydania známe.
Dnes sa Robert Fico stretne s predsedom Európskej komisie José Manuelom Barrosom.
Odmietam politické kritériá. Buď plníne stanovené podmienky, a potom musí byť euro, alebo neplníme.
Robert Fico, predseda vlády SR