BRATISLAVA. Hlavný architekt mestskej časti Bratislava – Nové Mesto Jaroslav Kocka tvrdí, že premiér Robert Fico na svojom pozemku, kde sú teraz vinice, stavať nemôže.
Súhlasí s ním aj riaditeľ Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho Pavel Filkorn a Zväz vinohradníkov Slovenska. A to napriek tomu, že mesto schválilo zmenu účelu využitia pozemku na stavebný.
Obaja tvrdia, že Ficovi bráni stavať zákon o vinárstve a vinohradníctve. Pozemok tento zákon chráni. Od 1. júla sa zákon menil, ale Ficove vinice zatiaľ chránené zostali.
„Výnimkou je, ak by sa na týchto plochách mala postaviť verejnoprospešná stavba,“ povedal Filkorn agentúre TASR.
Predseda zväzu vinohradníkov Igor Mancel hovorí, že vo všeobecnosti vinice zostali chránené napriek enormnému tlaku, ktorý „išiel naprieč politickým spektrom“.
Plán v rozpore so zákonom
Architekt Kocka upozorňuje, že územný plán mesta je v rozpore s vinohradníckym zákonom. Majiteľ pozemku, ktorý je v územnom pláne určený na zastavanie, ale zároveň zapísaný v registri ako vinica, nemôže podľa Kocku dostať územné rozhodnutie. To je základom pre stavebné povolenie.
Námestník primátora Bratislavy pre územný rozvoj Tomáš Korček z SDKÚ konflikt so zákonom nevidí: „Naším partnerom pri príprave územného plánu je krajský pozemkový úrad. Dal nám povolenie pozemky z registra vyňať.“ Korček si myslí, že územný plán nie je z tohto hľadiska napadnuteľný.
Na to, že pozemky sú stavebné a majú oveľa vyššiu hodnotu, za akú ich Fico v roku 2002 kúpil, sa snaží upozorniť SDKÚ. „Či to bol úplatok, alebo to bolo preto, že vtedy ešte pretrvávala daň z prevodu nehnuteľnosti a nechcel zaplatiť daň, to neviem,“ hovoril o cene 37tisíc za 800 štvorcových metrov predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda.
Susedia: Cena môže byť
Niektorí Ficovi susedia hovoria, že cena, ktorú zaplatil, mohla byť v roku 2002 reálna, hoci aj oni ju považujú za výhodnú.
Milan Hýlek vlastní pri Ficovom pozemku takmer tritisíc štvorcových metrov. Pozemky zdedil a dnes ich za 1500 korún ročne prenajíma poľnohospodárskemu družstvu.
„V roku 2002 to nemalo veľkú hodnotu, ako stavebné pozemky to schválili až v roku 2005,“ povedal. „Nikto to nechcel obrábať, strieľalo sa to za smiešne sumy.“
Na pozemku by rád staval, ale nevie, či sa to niekedy podarí. „Vyzerá to, že to ďalších desať rokov nebude, lebo to nikto nechce zafinancovať, nie sú tam inžinierske siete.“ Na takú drahú položku podľa neho všetci vlastníci nemajú.
Hýlek si myslí, že Fico mohol naozaj kupovať s vedomím, že získa vinohrad aj preto, že mesto viackrát odmietlo premeniť pôdu na stavebný pozemok. Fico tvrdí, že stavať nebude.
Ďalšie dve susedky, ktoré nechcú byť menované, hovoria o pozemku tiež ako o budúcom stavebnom. „Tridsaťsedemtisíc to je nič aj v roku 2002,“ myslí si jedna z nich.
Reštituentka predávala Muňkovi
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM, BRATISLAVA. Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda prirovnáva vinohrad premiéra Roberta Fica zo Smeru ku kauze predaja pozemkov vo Veľkom Slavkove. Aj tam boli na začiatku reštituenti.
Pôvodnou vlastníčkou Ficovho pozemku, ako aj okolitých pozemkov, ktoré dnes vlastnia príbuzní štátneho tajomníka za Smer Dušana Muňka, je 75ročná Marta Hykaníková z Nového Mesta nad Váhom.
Pozemky jej vrátili v reštitúcii v rokoch 1993 až 1994. S reštitúciou jej právne pomáhala Ficova susedka Anna Čukanová, ktorá potom od nej časť pozemkov asi za 7 korún za štvorcový meter v roku 1997 odkúpila.
Hykaníková dostala asi 200tisíc korún. Dnes žije v jednopodlažnom rodinnom dvojdome v pokojnej štvrti Nového Mesta nad Váhom.
S novinármi sa veľmi rozprávať nechce. „Choďte za pani doktorkou Čukanovou, ona má všetky papiere.“
Na otázku, či vinice v Bratislave predala Čukanovej, pritakáva. „Jej a pánu Muňkovi. Predala som jej to z vďačnosti, že mi pomáhala pri vrátení pozemkov.“ Vinice štát rodine podľa nej zobral v roku 1948.
Hykaníková hovorí, že neľutuje, že na pozemkoch mohla zarobiť oveľa viac. „Je to už viac ako dvanásť rokov, vtedy to bola riadna cena určená znalcom. Nechajte to už tak.“ Opäť odkázala na doktorku Čukanovú.
Čukanová rozhovor SME odmietla a po tom, čo sme sa predstavili, zložila telefón. Podľa zvončeka na jej bytovke je stále Ficovou susedou na sídlisku Dlhé diely. Ak všetku pôdu predala za takú sumu ako Ficovi, zarobila niekoľko stotisíc korún.
Podobne ako Čukanová, reagoval aj štátny tajomník za Smer Dušan Muňko. Odpovedať nechceli ani jeho príbuzné, ktoré sú Ficovými susedkami.
Fico priznáva, že tip na kúpu pozemku dostal od Muňka. Na to, či by nemal vysvetliť, či nejakú úlohu zohral Muňko pri samotnej reštitúcii, povedal, že o tom nič nevie.
„Nie je to stavebný pozemok, je to vinica, chcel som kúpiť vinicu a tým sa pre mňa všetko skončilo. Aký zločin som spáchal?“ spýtal sa Fico. „Čo je to za nezmysel, že médiá sa zaoberajú pozemkom štyridsať krát dvadsať metrov štvorcových?“
Ficova hovorkyňa Silvia Glendová povedala, že na Muňkovu úlohu v prípade sa treba spýtať jeho.
(mp, mož)
![]() |
Autor: Linda Vasiľová Monika Tódová