Putin sa obhajuje, svet mu neverí

Deň po ruských voľbách sú vzťahy medzi Moskvou a Západom znovu na mraze. Európskej únii, Spojeným štátom či NATO sa nepáči, akým spôsobom si ruský prezident Vladimir Putin v krajine upevnil moc.

Opozícia chcela pred volebnú komisiu položiť kvety, aby symbolicky pochovala voľby. Ťažkoodenci ich nepustili.Opozícia chcela pred volebnú komisiu položiť kvety, aby symbolicky pochovala voľby. Ťažkoodenci ich nepustili. (Zdroj: ČTK)

Medzinárodní pozorovatelia OBSE aj Rady Európy včera označili nedeľné voľby do ruskej dumy za nespravodlivé a neférové. Svoje znepokojenie nad vývojom ruskej demokracie vyjadrili viaceré západné vlády, Európska únia aj NATO.

„Ak sa Rusko označuje za riadenú demokraciu, tak aj voľby boli riadené,“ povedal včera v Moskve šéf misie Parlamentného zhromaždenia Rady Európy Luc van de Brande. „To neboli voľby, ale referendum v pros­pech prezidenta.“

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov slová o nedemokratických voľbách v Rusku odmietol.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kaukaz volil jednotne

Zvlášť podozrivý výsledok bol v kaukazských republikách. V Čečensku napríklad hlasovalo vyše 99 percent voličov a z nich 99,3 percenta hlasovalo za Jednotné Rusko, ktorého kandidátku viedol prezident Vladimir Putin. Paradoxne, v Petrohrade, kde sa ruský prezident narodil, dostalo Jednotné Rusko najmenej hlasov.

S ruskými voľbami boli naopak spokojní pozorovatelia zo Spoločenstva nezávislých štátov, bývalých republík Sovietskeho zväzu.

Podľa ruského prezidenta Putina je po voľbách legitímnosť ruskej dumy ešte vyššia ako predtým. Dumu ovládlo Jednotné Rusko, ktorej kandidátku Putin viedol.

S ústavnou väčšinou teraz môže najväčšia parlamentná strana bezproblémovo zmeniť ruskú ústavu, aby Putin mohol kandidovať aj tretíkrát, ako si to podľa prieskumov verejnej mienky želá väčšina ruských voličov.

SkryťVypnúť reklamu

Putin viackrát povedal, že už kandidovať nechce. Zároveň vyhlásil, že ak v parlamentných voľbách získa Jednotné Rusko dosť hlasov, bude mať právo viesť krajinu aj naďalej.

Podľa lídra Jednotného Ruska Borisa Gryzlova voľby potvrdili „už v prvom kole“, že Putin má ostať vodcom národa.

Kremeľ zrežíroval voľby

Podľa medzinárodných pozorovateľov boli nedeľné voľby plné pochybností. Počas kampane nebol zaručený rovnaký prístup k médiám pre všetky politické sily. Absolútna väčšina vysielacieho času v televíziách patrila Putinovi, ktorý nevystupoval ako prezident, ale stranícky kandidát. Voľby sprevádzali masové agitácie v prospech Jednotného Ruska, ktoré neváhalo využiť administratívne zdroje po celej krajine.

Prezident alebo jeho bábka

SkryťVypnúť reklamu

Ruské parlamentné voľby dopadli tak, ako sa predpokladalo. Víťazstvo Putinovho Jednotného Ruska je v skutočnosti iba začiatkom kampane pre voľby prezidentské.

Po nedeľňajších voľbách zostávajú len dve možnosti, ako to s prezidentom bude. Buď to bude bábka vedená za pevné šnúrky Putinom a jeho kumpánmi, alebo samotný Putin. Tlak, aby v najvyššej funkcii zostal Vladimir Vladimirovič, silnie každý deň. Variantov, ako ho urobiť doživotným vodcom Ruska, existovalo až do uplynulého víkendu mnoho, ale žiaden z nich nebol úplne „kóšer“.

Absolútne víťazstvo Jednotného Ruska otvára priaznivcom doživotného panovania Putina nové možnosti. Dôležité je, že sú to možnosti legálne, na ktoré nebude môcť frflať ani ten najzarytejší západný byrokrat. Zo 450 miest v parlamente získa Jednotné Rusko asi 318 kresiel. Znamená to, že bez pomoci ostatných troch strán, ktoré tiež prešli do dumy, môže prijímať všetky zákony vrátane federálnych a ústavných. Jedinou reálnou opozíciou budú komunisti. Zhruba 50 poslancov však nestačí na to, aby rozhodnutie o zmene ústavy blokovali.

SkryťVypnúť reklamu

Ak bude Kremeľ chcieť, môže zmeniť ústavu a Putinovi umožniť kandidovať za prezidenta aj tretí raz za sebou.

Petra Procházková, agentúra Epicentrum

Putinova mládež proti kryse Kasparovovi

Prokremeľská mládež oslavovala víťazstvo Jednotného Ruska a strážila moskovské námestia. Špeciálne jednotky neumožnili opozícii „pochovať ruskú demokraciu“.

Pred Ústrednou volebnou komisiou neďaleko Červeného námestia to včera vyzeralo ako v bieloruskom Minsku po prezidentských voľbách. Všetky ulice v jej okolí zabarikádovali špeciálne jednotky Omon. V zálohe mali pripravené posily v autobusoch a v podchode stáli pripravené stovky vojakov. Prečo také mimoriadne opatrenia?

Pohreb volieb

Opozičné hnutie Iné Rusko na čele s Garrim Kasparovom chcelo pred volebnou komisiou položiť kvety. Akciu nazvali symbolický „pohreb ruskej demokracie“.

SkryťVypnúť reklamu

„Chcel som vyjadriť svoj občiansky nesúhlas proti voľbám,“ povedal Saša s dvoma klinčekmi v ruke, „naposledy som tak protestoval v roku 1989, po necelých dvadsiatich rokoch to máme znovu“. Za barikády s obuškami ozbrojenými omonovcami sa podobne ako Svetlana Veranská nedostal. „Prišla som pochovať ruské voľby,“ povedala 50-ročná učiteľka s párom ruží v ruke.

Cez cestu na Ľubjanke oproti Kremľu podobne ako na väčšine námestí manifestovala ruská mládež. Za Putina.

„Sme tu, aby sme oslávili naše víťazstvo, budeme ho oslavovať celý týždeň,“ povedal líder Mladého Ruska Maxim Mišenko asi stovke tínedžerov, ktorí prišli na jeden z koncertov organizovaných prokremeľskými hnutiami.

„Vyhrali sme. Začala sa nová epizóda. Tie krysy, ktoré sú proti prezidentovi, teraz sedia v kreslách, ale my sme vyšli von, v tomto mraze poraziť oranžovú revolúciu,“ notovala mu moderátorka mítingu.

SkryťVypnúť reklamu

Krysy s dolármi

Na mysli mala opozičných lídrov Garriho Kasparova a bývalého premiéra Michaila Kasjanova. Aby bolo jasné, že to myslí vážne, medzi tancujúcou mládežou pobehovali dievčatá v krysích kostýmoch a v rukách držali imitácie amerických dolárov. „V Spojených štátoch bol iný plán. Oni chceli, aby vyhral americký občan Kasparov,“ písalo sa na letáku.

Kremeľ pred tromi rokmi pohotovo zareagoval na oranžovú revolúciu na Ukrajine, ktorá zabránila zmanipulovaným prezidentským voľbám v prospech proruského premiéra Viktora Janukovyča. „Pochopili, že posledné, čo nemajú pod kontrolou, je mládež,“ hovorí Iľja Jašin, šéf opozičného Mladého Jabloka. „Podarilo sa im vytvoriť modernú verziu komsomoľskej mládeže. Kto chce dnes urobiť kariéru, vstúpi do hnutia Naši alebo Mladého Ruska,“ dodáva Jašin, jeden z najznámejších tvárí mladej ruskej opozície.

SkryťVypnúť reklamu

Sám chcel neúspešne zorganizovať hnutie so sloganom Dosť bolo Putina. „U nás je situácia skôr ako v Lukašenkovom režime než na Ukrajine. Nemáme prístup k elektronickým médiám a odkedy odsúdili Michaila Chodorkovského, každý sa bojí podporovať kritikov Kremľa,“ vysvetľuje neúspech Jašin.

Mirek Tóda

Ruský prezident je Slovákom sympatický

Slovenská diplomacia sa nechystá zmeniť zahraničnú politiku. Podľa ministerstva na to nie je dôvod.

Viac ako polovica ľudí na Slovensku si myslí, že Rusko nie je demokratická krajina. Opak si podľa prieskumu agentúry MVK myslí tretina opýta­ných. „Tretina nie je veľa. Nedá sa povedať, koľkí z tých ľudí má málo informácií a koľkí majú hodnoty posunuté a miera demokracie v Rusku im stačí,“ povedal Pavol Haulík z agentúry MVK.

SkryťVypnúť reklamu

Ruský prezident Vladimir Putin je väčšine opýtaných sympatický. „Putin je jedinou alternatívou. Žiadne iné osobnosti nie sú ani prezentované,“ vysvetľuje politológ Grigorij Mesežnikov. Putin má preto vytvorené také podmienky, vďaka ktorým si udržiava vysokú popularitu. Prezentuje sa jeho vôľa k moci, sila a charizma.

„Keď sme sa pýtali, či je ľuďom bližšie Rusko, alebo Amerika, vyšlo nám, že Rusko,“ vysvetľuje Haulík. Z toho podľa neho vyplýva, že Rusko je sympatické aj ľuďom, ktorí si myslia, že Rusko nie je demokratická krajina. Na druhej strane sympatie voči Rusku zvyšuje podľa Haulíka to, že ľuďom chýba silný hráč na medzinárodnej scéne, ktorý by vyvažoval pozície ľudí. Myslí si, že Česi, ktorí majú v podstate rovnakú minulosť s Ruskom ako my, sú k nemu menej tolerantní.

SkryťVypnúť reklamu

Priebeh a výsledky rus­kých volieb by podľa Mesežnikova mohli byť varovaním pre našu zahraničnú politiku. Nemyslí si, že by naši politici urobili také hodnotenie, v ktorom by jasne odsúdili konanie Ruska.

Minister zahraničných vecí Ján Kubiš s poľutovaním zobral na vedomie, že podľa pozorovateľov voľby neboli spravodlivé. Uznal, že voľby boli dobre zorganizované, uskutočnili sa v pozitívnej atmosfére a s pomerne vysokou účasťou voličov. Meniť našu zahraničnú politiku voči Rusku však nemieni. „O zmene zahraničnej politiky sa hovoriť nedá a nie je na to ani dôvod,“ povedal Kubiš. Politika podľa neho zahŕňa celý komplex otázok. Vzťahy s Ruskom musíme vidieť v celej šírke a voľby sú jednou z oblastí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 533
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 638
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 280
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 759
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 655
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 819
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 805
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 333
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu