Môžete mať s nami privilegované partnerstvo, ale na plnohodnotné členstvo v únii radšej zabudnite. Odkázali Ankare nemeckí kresťanskí demokrati (CDU) počas výročnej konferencie v Hannoveri.
Najsilnejšia vládna strana po prvý raz priamo oznámila, že nechce sedieť s Tureckom za jedným stolom v Bruseli. Doteraz len trvala na formulácii, že rokovania nemusia viesť k členstvu. Počas kongresu Merkelovej konzervatívci odmietli aj členstvo vládnucej proislamskej strany AKP v paneurópskom zoskupení Európskej ľudovej strany (EPP).
Menej multikulturalizmu
Rozhodnutie z Hannoveru je ťažkým úderom pre Turecko, ktoré pred dvoma rokmi začalo vstupné rokovania s úniou. Brusel časť kapitol zmrazil, pretože Ankara odmietla urovnať vzťahy s gréckou časťou Cypru.
Berlín sa doteraz staval k ambíciám moslimskej krajiny pragmaticky a vyhýbal sa vzrušeným debatám o tom, či kultúrne a geograficky patrí do Európy.
Postoj kancelárky Angely Merkelovej dnes korešponduje s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym, podľa ktorého Turecko leží z väčšej časti v Ázii a nemá preto v únii miesto.
Podľa posledných prieskumov členstvo Turecka v úniiodmieta 69 percent Nemcov.
Kongres CDU sa zameral aj na prisťahovalcov, ktorí by sa mali integrovať do „prevládajúcej nemeckej kultúry“. Konzervatívci tento spôsob preferujú pred snahou o multikulturalizmus.
Viac sociálnej politiky
Kancelárka predstavila aj nový slogan „strana stredu“, ktorým avizovala posun k centristickým voličom. Kresťanskí demokrati tradične obhajujú rodinné hodnoty a majú silné kontakty na podnikateľov.
„Urobíme všetko preto, aby sa vytvárali pracovné miesta a budeme brániť ich ničeniu,“ povedala Merkelová podľa Spiegel Online s jasnou narážkou na koaličných sociálnych demokratov.
Avizovala tiež sociálnejší rozmer, keď sa postavila za zvýšenie prídavkov pre rodiny s malými deťmi.