Expremiérka Júlia Tymošenková je len krôčik k tomu, aby sa opäť vrátila k moci. „Oranžová“ koalícia v Najvyššej rade Ukrajiny ju včera jednomyseľne navrhla na funkciu premiéra.
Prezident Viktor Juščenko má teraz 15 dní na to, aby tento návrh posúdil a predložil parlamentu na schválenie.
Šéfom ukrajinskej dumy by sa mal stať predstaviteľ proprezidentskej strany „Naša Ukrajina - Národná sebaobrana“ (NU-NS), doterajší minister zahraničia Arsenij Jaceňjuk.
Oranžoví berú aj opozíciu
Demokratická koalícia zložená z Bloku Júlie Tymošenkovej a NU-NS pritom predpokladá, že kreslo prvého námestníka predsedu parlamentu získa opozícia.
Túto funkciu ponúkla „modrým,“ teda Strane regiónov úradujúceho premiéra Viktora Janukovyča na včerajšom zasadaní Najvyššej rady samotná Tymošenková.
Pôvodne sa však v novinárskych kruhoch hovorilo o tom, že Janukovyč, ktorého strana posledné voľby vyhrala, bude požadovať funkciu šéfa parlamentu. Do včerajšieho podvečera sa však nepodarilo zvoliť nikoho.
Vláda sa rodí ťažko
Všetky politické rokovania prebiehajú tradične na Ukrajine veľmi ťažko. I zrod „oranžovej“ koalície bol zdĺhavý a bolestný.
Niektorí poslanci z NU-NS nesúhlasili s tým, aby „kráľovná oranžovej revolúcie“ Tymošenková opäť zasadla na čelo kabinetu, z ktorého ju už raz prezident Viktor Juščenko za veľmi dramatických udalostí musel vyhodiť.
I včerajšie zasadanie Rady svedčilo o tom, že rozpory existujú v samotnej koalícii. Niekoľkokrát museli vyhlásiť prestávku a v kuloároch vládla pomerne nervózna atmosféra.
Jaceňjuk žiada jednotu
Pravdepodobný budúci šéf Rady Arsenij Jaceňjuk vyzval na to, aby bola práca parlamentu lepšie organizovaná a aby mohol byť v čo najkratšom čase sformovaný kabinet.
„Čím rýchlejšie vytvoríme vládu a čím rýchlejšie schválime kandidatúru Júlie Tymošenkovej na funkciu premiéra, tým lepšie budú výsledky v roku 2008,“ zdôraznil.
Jaceňjuk vo svojej reči pred poslancami ako kandidát na ich predsedu sľúbil, že vďaka svojej mladosti a svojim skúsenostiam z predchádzajúcej funkcie dokáže zaistiť „medzistranícku diplomaciu v stranách Najvyššej rady“ a „európske štandardy parlamentarizmu.“
V predčasných jesenných voľbách síce opäť zvíťazili „modrí“ Viktora Janukovyča, ale druhý skončil Blok Júlie Tymošenkovej a spolu so spojencami NU-NS dokázal vytvoriť koalíciu, ktorá má v Rade tesnú väčšinu. V 450–člennom parlamente jej patrí 227 kresiel.
Ak moja kandidatúra nezíska podporu, budeme pracovať v opozícii.
Julia Tymošenková, ukrajinská expremiérka
Autor: Agentúra Epicentrum