Vo veľkej časti Afriky je hrdinom, ktorý Zimbabwe oslobodil od „novodobých bielych kolonizátorov“, v Európe ho považujú za diktátora najhrubšieho zrna. Prezident Robert Mugabe (na snímke Reuters) vie poriadne zdvihnúť adrenalín a už pri príchode do Lisabonu ho čakali demonštranti, ktorí upozorňovali na porušovanie ľudských práv v jeho krajine.
Portugalské predsedníctvo v únii intenzívne pracuje, aby Mugabeho účasť nezatienila dôležité body summitu, medzi ktoré patrí prehĺbenie ekonomickej spolupráce, boj proti klimatickým zmenám a nelegálnej migrácii z Afriky. Ukazuje sa však, že ide o boj s veternými mlynmi.
Ľudskoprávne organizácie i svetoví intelektuáli obviňujú Európu zo zbabelosti a žiadajú, aby situáciu v Zimbabwe i sudánskom Darfúre zaradili medzi toptémy schôdzky. „Očakával by som, že budete kritizovať akýkoľvek režim, ktorý porušuje ľudské práva. Ak to neurobíte, tieto porušenia mlčky tolerujete,“ vyhlásil včera juhoafrický arcibiskup Desmon Tutu podľa agentúry AFP.
Práve pre Mugabeho zrušil účasť na summite britský premiér Gordon Brown, ktorý za seba poslal bývalú ministerku pre medzinárodný rozvoj, barónku Valerie Amosovú.
Šéf Európskej komisie José Manuel Barroso však pozvánku pre afrického diktátora obhajuje. „Ak by sa lídri nezúčastňovali na konferenciách, kde sú aj krajiny s problémami v oblasti ľudských práv, tak by, žiaľ, nemohli nikam chodiť.“ Podľa Barrosa treba byť v medzinárodnej politike často pragmatický a sľúbil, že únia bude hovoriť v Mugabeho prítomnosti otvorene o nedemokratických praktikách jeho režimu. (hud)