Po vyše tridsiatich rokoch sa líbyjský vodca Muammar Kaddáfí vracia do Paríža. Na návštevu, ktorá má symbolizovať jeho triumfálny návrat na medzinárodnú scénu, si so sebou zobral aj svoj beduínsky stan.
A nie je to jediná bizarnosť, ktorá Francúzov oddnes najbližších päť dní čaká.
Pohodlne. Vo svojom
Plukovník Kaddáfí svoj stan rozloží v záhradách parížskeho hotela Marigny, len kúsok od Elyzejského paláca, kde sídli jeho francúzsky hostiteľ – prezident Nicolas Sarkozy.
Líbyjský vodca nemá rád uzavreté priestory, a preto svojich partnerov najradšej víta vo svojom tradičnom príbytku, v ktorom žije aj doma v Tripolise.
Ďalšou kuriozitou, ktorú si všimla francúzska tlač, je požiadavka na návštevu „pracujúcej triedy“ vo fabrike Renault či stretnutie s dvesto francúzskymi ženami. Kaddáfího návšteva vyvolala medzi Francúzmi rozporuplné reakcie.
Obchod verzus demokracia
Kým Sarkozy (na snímke Reuters s Kaddáfím) podčiarkuje ekonomický význam návštevy, kritici líbyjských pomerov rovno hovoria: je to škandál. Známy francúzsky intelektuál BernardHenry Lévy, citovaný londýnskym Daily Telegraph, povedal, že v krajine, kde sa dodržiavajú ľudské práva, by sa veľký terorista a únosca ako Kaddáfí nemal pozývať.“
Na jeho minulosť si pragmatický Západ nepotrpí. Od kedy sa líbyjský vodca vzdal programu zbraní hromadného ničenia a zaplatil odškodné za teroristický útok na lietladlo, ktoré spadlo nad škótskym Lockerbie, s Kaddáfím znovu čulo spolupracuje. Paríž chce v Líbyi stavať atómovú elektráreň, Londýn jej zase predáva sofistikované zbrane. Posledným bonbónikom pre Západ, do ktorého bola zangažovaná aj Sarkozyho exmanželka Cecília, bolo prepustenie piatich bulharských sestričiek, odsúdených v Líbyi na trest smrti za údajné nakazenie detí HIV.
Keď nebudeme hovoriť s takými krajinami, vrátia sa k svojej starej orientácii.
Nicolas Sarkozy