„Spravme skrátka O2 arénu a uvidíme, čo bude ďalej. Nemám krištáľovú guľu, ani vy ju nemáte,“ odpovedal gitarista Jimmi Page redaktorovi Reuters na otázku, či dlho očakávaný koncert skupiny Led Zeppelin bude znamenať jej comeback. Ako naznačujú prvé reakcie, fanúšikovia aj kritika o legendárnu britskú skupinu stále stoja. A veľmi.
Lístky s cenou 125 libier sa na internete predávali za desaťnásobok. Do O2 arény sa v pondelok zmestilo „iba“ dvadsaťtisíc šťastlivcov, ktorí videli hrdinov 70. rokov v plnej sile. Akurát pôvodného bubeníka Johna Bonhama nahradil jeho syn Jason.
„Keď som bol mladý / povedali mi, čo je to byť mužom / Teraz mám ten vek / Skúšal som robiť všetky tie veci čo najlepšie / Nech to skúšam hocijako / už som našiel spôsob, ako robiť stále ten istý jam,“ spieval Robert Plant v jednej z nadčasových skladieb. Odznelo ich šestnásť, medzi nimi hity Dazed and Confused, Kashmir, Since I've Been Loving You či Whole Lotta Love a Rock and Roll ako prídavky. Dnes 59-ročný Plant s 63-ročným Pageom už šetrili pohybmi a nekonali sa ani odhalené hrude či ďalšie neodmysliteľné prvky ich povestných šou, no o to viac sa sústredili na hudbu.
VIDEO: Led Zeppelin hrajú skladbu Kashmir
Keď si bielovlasý Page zavesil na krk dvojhmatníkovú gitaru Gibson, bolo jasné, že prichádza Stairway to Heaven. Plant po nej dodal: „Dokázali sme to, Ahmet.“ Koncert bol totiž venovaný slávnemu šéfovi firmy Atlantic Records Ahmetovi Ertegunovi, ktorý vlani zomrel ako 83-ročný na následky pádu v zákulisí koncertu Rolling Stones. Tento muž s tureckými koreňmi uveril v ich talent a už pre debutový album v roku 1968 im ponúkol veľkorysú zmluvu. Teraz mu to zeppelíni aspoň trochu splatili, pretože vstupné chcú poslať na účet jeho vzdelávacej nadácie.
Na stránke BBC sa včera zhromažďovali nadšené reakcie fanúšikov a chválou nešetrí ani inokedy ostrá britská tlač: „Lepšie ako kedykoľvek predtým“ (Guardian), „Starej mašine trochu trvá, než sa nakopne, ale potom je jej kvalita nezameniteľná“ (Independent), „Naozaj to bola iba jednorazová vec? Stopnúť takúto synergiu by bolo kozmickou perverzitou“ (Times). A vľúdny bol aj bulvár „Poďme chalani – prosím, zahrajte znovu“ (Daily Mirror). Sami hudobníci nevylučujú niekoľko ďalších koncertov a Page dokonca v jednom rozhovore naznačil, že by mohli vzniknúť aj nové skladby.
Led Zeppelin sa rozišli v roku 1980, keď bubeník John Bonham neprežil alkoholový trip a skupina usúdila, že bez jeho dynamických bicích to ďalej nepôjde. Nečakané konce však nebývajú definitívne, čo sa potvrdilo aj teraz. Zvyšní traja členovia sa dali dokopy najskôr pre Live Aid (1985), potom na výročie firmy Atlantic Records (1988), na svadbe Jasona Bonhama (1988) a pri uvedení do Rokenrolovej siene slávy (1995). Vždy však odohrali iba pár piesní. Až teraz si trúfli na samostatný celovečerný koncert.