Alžírska al-Káida si včera znovu vypýtala pozornosť sveta. Jej teroristi vyhodili do vzduchu dve budovy OSN v centre hlavného mesta Alžír. V rozpätí desiatich minút tam vybuchli dve autá naložené výbušninami
a zabili najmenej 67 ľudí.
Prvá explózia pri ústavnom súde plnou silou zasiahla školský autobus a zabila aj 15 študentov. Druhý výbuch zničil sídla miestnych pobočiek organizácie pre miestny rozvoj a Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). V ich troskách našli aj mŕtve telá zahraničných pracovníkov organizácie, viacerí boli do noci nezvestní.
Namierené na OSN
„Nepochybujem, že cieľom útokom bola OSN,“ povedal televízii BBC News hovorca UNHCR Antonio Guterres.
Al-Káida neuznáva legitimitu OSN ako svetového mierotvorcu a v minulosti ju obviňovala z neprávostí aj pre rozdelenie Palestíny a následný vznik Izraela
v roku 1948. „OSN je iba nástroj zločinu,“ pripomenula slová Usámu bin Ládina z novembra roku 2001 agentúra Reuters.
Prepojenie útočníkov
na miestnych radikálov, ktorí rok vystupujú pod označením alKáida, médiám potvrdil alžírsky minister vnútra Núraddín Jazíd Zirhúní. K útokom sa neskôr na internete prihlásila aj sama extrémistická skupina.
Výbuchy vyvolali chaos v uliciach, bezpečnostné zložky hodiny prehľadávali trosky.
Podľa hovorcu slovenského ministerstva zahraničných vecí Jána Škodu by medzi obeťami
a zranenými nemali byť Slováci. Blízko jedného z výbuchov podľa ČT sídli české veľvyslanectvo, medzi zasiahnutými však pravdepodobne nie sú ani Česi.
Niekoľkoročný pokoj po skončení občianskej vojny islamskí militanti prerušili už vo februári. Zmenou názvu na al-Káida sa prihlásili k odkazu Usámu bin Ládina a Alžírčanov odvtedy zabíjajú po desiatkach.
Podľa analytika BBC Rogera Hardyho je ťažké definitívne povedať, či skupinu riadi bin Ládin, alebo sa ním iba inšpiruje.
V druhej polovici 20. storočia Alžírskom zmietali občianske vojny a vojenské prevraty. Súčasný prezident Abdal Azíz Buteflika je iba druhou civilnou hlavou štátu Alžírska od vyhlásenia nezávislosti v roku 1962.
Škvrnou na imidži demokrackej krajiny je vylúčenie radikálnych moslimov zo správy krajiny od volieb v roku 1992. Vláda vtedy zatkla vodcov víťaznej islamskej strany. Občianska vojna v 90. rokoch priniesla asi 200-tisíc obetí.
|