BRATISLAVA. Na päť príbehov homosexuálnych párov, ktoré v novembri odvysielalo Rádio Slovensko, odpovedala Rozhlasová rada uznesením, aby programy zamerané na posilnenie vzájomného porozumenia, tolerancie a súdržnosti rozmanitej spoločnosti, boli koncipované „s pluralitou názorov“.
Na program sa sťažoval bývalý viceguvernér Národnej banky Marián Tkáč a podporu našiel u 5 z 9 prítomných členov rady.
Väčšina členov rady by program nepovolila vysielať cez deň. „Treba robiť rozdiel medzi akceptáciou a propagáciou,“ myslí si Peter Michalica.
Michal Dzurjanin, ktorý text navrhol, si myslí, že homosexuáli sa v 5-minútovej relácii vôbec nemali objaviť. „Toto je model, v akom ľudia môžu žiť, ale nevidím dôvod prezentovať ich takto vo vysielaní SRo.“
Medzi členmi rady prevládali názory, že zmienka o homosexuáloch sa môže vysielať len po 20. či po 22. hodine. Peter Juščák povedal, že ide o presah do intimity, ktorá patrí do vysielania až okolo polnoci. Peter Jezný tvrdí, že tieto témy nepatria k bežným témam života.
Kveta Škvarková hovorí, že diskutovaný program nebol lascívny a zaskočiť mohol len tých, ktorí nie sú pripravení hovoriť so svojimi deťmi aj o týchto veciach. Tkáč sa totiž sťažoval, že reláciu mohli počuť aj deti.
Programový šéf SRo Ľuboš Machaj Tkáčovi poslal aj posudok psychológa Gabriela Bianchiho zo SAV, že program bol veľmi kvalitne spracovaný, neobsahoval tendenčné posolstvá, neútočil na „iné“ hodnoty. Machaj rade odkázal, že o týchto veciach sa nemá hovoriť len o dvanástej večer a pod perinou. Psychológ Bianchi ocenil príspevok rozhlasu k odtabuizovaniu témy. Práve „neviditeľnosť“ ich vzťahov je podľa neho dôvodom predsudkov voči homosexuálom.
Tkáč si však stále myslí, že deti ako jeho 11-ročná dcéra treba nechať žiť v detskom svete. Odvysielaný príbeh zo života lesbičiek prirovnal k „prehnanej erotike telenoviel“.
Rozhlas miniseriál vysielal ako súčasť Európskeho roka rovnakých príležitostí pre všetkých. Iniciatíva Inakosť na kampaň získala grant Úradu vlády, polovicou prispela Európska únia. Vicepremiér Dušan Čaplovič zo Smeru práve vyhodnil akcie proti diskriminácii ako úspešné. „Nech si už táto spoločnosť zvyká, títo ľudia majú právo aj na pozitívnu prezentáciu. Tiež chodia po uliciach a majú podobné problémy.“
„Mal tam byť hneď zaradený aj príbeh heterosexuála?“ pýta sa podpredseda vlády Čaplovič. Úrad vlády na program prispel grantom.
Inakosť stanovisko rady víta. „V súlade s odporúčaním by popri informáciách o spolužití zmiešaných párov mal byť v rozhlase odteraz vždy poskytnutý aj priestor na informácie o živote párov rovnakého pohlavia,“ povedal Július Kolenič.
Moderátorku Janku Bleyovú, ktorá viedla kontaktné relácie z tohto projektu, reakcie poslucháčov príjemne prekvapili. „Pred desiatimi rokmi boli názory bežných ľudí diametrálne odlišné.“ Má vraj spätnú väzbu aj z regiónov či od veriacich. Ľudia sa podľa nej o tému zaujímajú, lebo nemajú informácie. „Mnohé homofóbne názory vychádzajú z neinformovanosti.“
Päť častí relácie o homosexuáloch si môžete vypočuť tu:
- Prvá časť a jej audiozáznam
- Druhá časť a jej audiozáznam
- Tretia časť a jej audiozáznam
- Štvrtá časť a jej audiozáznam
- Piata časť a jej audiozáznam
Príbehy o živote
Sériu piatich príbehov zo života homosexuálnych párov SRo vysielal od 12. do 16. novembra v rámci pravidelných Príbehov na týždeň. Naposledy sa venovali aj realitným maklérom, väzňom či profesionálnym vojačkám.
Gej dvojice hovorili o deľbe domácich prác, spoločnom financovaní domácnosti, otvorenosti k okoliu a rodine, vzájomnej vernosti či prijatí vlastnej orientácie.
Lesbický pár sa vyjadril, že chce mať deti, styk s mužom však ženy označili za neprijateľný. „Jediné riešenie, ktoré vidíme, je umelé oplodnenie,“ vyjadrila sa jedna z nich.
(zu)
Stĺpček Konštantína Čikovského
Bum!
Jedna z postáv príbehov, ktoré Rozhlasová rada označila za (v)hodné času večer (keď deti spia), vysvetľuje pozmeneným hlasom, prečo sa bojí svetu priznať. „Je tu pár ľudí, ktorí by to nevedeli pochopiť.“
Že vás to už nedojíma?
Že sa tie sťažnosti lesbičiek a gejov stále opakujú?
Môžete v tejto predstave žiť, až kým vás po hlave netresnú rozhodnutím Rozhlasovej rady, ktorej väčšina členov si myslí, že príbehy o homosexuálnych domácnostiach treba vysielať po desiatej večer. Bum!
Ak ste si doteraz mysleli, že verejnoprávne médiá sú na to, aby ľudia boli menej obmedzení a viac slušní, tak pozor na hlavu. Bum!
Pustite si na internete tých 5 rozhlasových päťminútových príbehov homosexuálnych párov. Predstavte si 5 členov Rozhlasovej rady, ktorým pri zobrazovaní homosexuality chýba pluralita a spomeňte si, prečo si niektorí ľudia nechávajú v rádiu pozmeniť hlas. Bum!