Obyvateľstvo Slovenska bude menej početné, staršie a etnicky pestrejšie.
BRATISLAVA. Iba 15 16 rokov stačilo na to, aby obyvateľstvo Slovenska radikálne zmenilo svoje reprodukčné správanie.
Populačný vývoj už začínajú rozhodujúcou mierou ovplyvňovať tí, ktorí dospeli až v období po páde komunizmu. Výskumné demografické centrum o tom píše v jednej z publikácií, ktoré včera prezentovalo na pôde Štatistického úradu.
Ľudia narodení v druhej polovici 70. rokov môžu mať úplne iný postoj k vstupu do manželstva, založeniu rodiny či k počtu detí. Oproti obdobiu spred roka 1990 sa podstatne znížila pôrodnosť i sobášnosť, vzrástla rozvodovosť.
Aj keby úmrtnosť klesala, pôrodnosť nedokáže nahradiť straty obyvateľstva. Po roku 2015 sa prirodzený prírastok prudko zníži a zhruba od roku 2020 postupne zmení na úbytok, takže populácia opäť začne vymierať.
K takémuto vývoju povedie najmä úbytok novonarodených, k nemu zasa úbytok výhľadových matiek. „V súčasnej situácii ľudia uprednostňujú menší počet detí,“ povedal vedúci demografického centra Boris Vaňo. Zomretých bude pribúdať napriek rastu strednej dĺžky života.
Straty bude čiastočne vyrovnávať zahraničná migrácia. Slovensko „sa zmení z tranzitnej na prílevovú zónu“, povedal Milan Olexa zo Štatistického úradu. Postupom času však ani zahraničná migrácia nedokáže nahradiť prirodzený úbytok obyvateľstva.
Demografi odhadujú, že do roku 2025 sa počet obyvateľov Slovenska zásadne nezmení. Čo bude potom? „Obyvateľstvo Slovenska bude v najbližších desaťročiach menej početné, staršie a etnicky pestrejšie,“ hovoria demografi.
Autor: joč