Úľavou a želaním, že azda tentoraz sa to podarí dotiahnuť až do konca, nasiakol včerajší podpis tzv. Lisabonskej zmluvy Európskej únie. Blok sa konečne môže venovať dôležitejším veciam pre ľudí - vytváraniu nových pracovných miest, boju proti klimatickým zmenám či nelegálnej migrácii.
Strieborné pero na pamiatku
Aj pred tromi rokmi v talianskom Ríme bol podpis ústavnej zmluvy pompézna slávnosť. Vtedajší premiér Silvio Berlusconi neustále vtipkoval, vyšlo aj počasie. Nikto však nečakal, že únia práve smeruje k jednej zo svojich najväčších kríz.
Tohtoročný ceremoniál sa konal na poludnie v lisabonskom kláštore Hieronymus, ktorý je symbolom portugalského vplyvu v 15. a 16. storočí. Išlo o klasickú formalitu, ktorú odštartovala hymna únie Beethovenova Óda na radosť.
Slávnosť trvala necelé dve hodiny. Politici vrátane premiéra Roberta Fica a ministra Jána Kubiša postupne prichádzali k stolu a dokument podpisom spečatili. Na pamiatku dostali strieborné pero, ktorým sa podpisovali.
„Skutočne mám ďaleko od zveličovania a eufórie, ale myslím si, že tento deň je historickým úspechom Európy,“ povedala nemecká kancelárka Angela Merkelová.
Brown zostal v Londýne
O menší rozruch sa postarala britská delegácia. Premiér Gordon Brown na slávnostný podpis neprišiel, pretože „mal neodkladné povinnosti v parlamente“ a šéf diplomacie David Miliband slávnosť stihol na poslednú chvíľu.
Do portugalskej metropoly popoludní dorazil aj Brown, zúčastnil sa na slávnostnom obede a neskôr na zmluvu pridal svoj podpis. Konzervatívna opozícia ho obvinila, že „zľaknutý uteká od Európy“. Tieňový minister zahraničných vecí Willam Hague pre BBC povedal, že premenovaná ústava nemá podporu Britov.
Problémová ratifikácia
Zmluvu s 250 stranami čaká ťažké schvaľovanie minimálne v štyroch krajinách – Veľkej Británii, Írsku, Dánsku a Holandsku. „Mali by sme vážnu politickú krízu v Európe, ešte horšiu, akou sme prešli,“ varoval portugalský minister zahraničných vecí Luis Amado v španielskom denníku ABC.
Íri ako jediní plánujú o novej zmluve referendum. Tú poslednú z Nice schvaľovali na dvakrát. Optimisti však predpokladajú, že teraz by nemali mať problém, keďže Dublin si obhájil výnimky, o ktoré usiloval.
Lisabonská zmluva je len mierne zmenenou verziou ústavnej zmluvy, ktorú v referendách v roku 2005 odmietli Francúzi a Holanďania.
Text oživilo až tohtoročné nemecké predsedníctvo, ktoré prebralo až 90 percent obsahu. Vypustilo iba odkazy na európske symboly, ktoré pripomínali budovanie federálneho štátu.
Slovensko a päťnásť ďalších eurooptimistických štátov včera podpísalo dodatok k zmluve, v ktorom sa priznáva k symbolom únie - vlajke, hymne, euru a 9.máju, ktorý je Dňom Európy.
Povedali
Jose Socrates, portugalský premiér
„Toto je európsky projekt s víziou do budúcnosti, o ktorom mnohé generácie snívali.“
Nicolas Sarkozy, francúzsky prezident
„Európa bola zablokovaná bez toho, aby vedela, ako sa pohnúť dopredu. Riešenie sme našli v tejto zmluve.“
Jose Manuel Barroso, predseda Európskej komisie
„Je to zmluva rozšírenej Európy od Stredozemného mora k Baltiku, od Atlantického oceána k Čiernemu moru.“
William Hague, britský konzervatívny poslanec
„Brown nemá guráž podpísať zmluvu.“
Autor: Tereza Šupová, Lidové noviny, Lisabon