BRATISLAVA – Lupiči nerešpektujú názor policajtov, že najjednoduchšie je vylúpiť malú pobočku banky, ktorá má len minimum zabezpečovacích zariadení. V poslednom čase sa zaujímajú najmä o dobre zabezpečené banky v Bratislave. Od decembra ich vykradli päť. Poslednou z nich sa na Veľkonočnú nedeľu stala pobočka Poľnobanky na bratislavskej Krížnej ulici. Lupiči si z nej odniesli asi 10 miliónov korún.
Námety na bankové lúpeže páchatelia často nachádzajú v televíznych filmoch či seriáloch. „My potom musíme prísť na to, ktorým filmom sa lupiči inšpirovali,“ hovorí s úsmevom policajt.
Niekdajší kasári v noci otvárali bankové sejfy pomocou pakľúčov a autogénu. Dnes sú lúpeže, pri ktorých sa zločincom podarí vylomiť alebo vyhodiť do vzduchu trezor, len veľmi zriedkavé. Postup je premyslený a lúpeže sú väčšinou pripravené niekoľko týždňov vopred.
„Preskúmajú bezpečnostné kamery a pri prepade sa postavia tak, aby boli čo najmenej v zábere,“ vysvetľuje policajt z policajného prezídia, ktorý sa lúpežami zaoberá. Aj s najmodernejšou technikou potom polícia len veľmi ťažko identifikuje zamaskovaných útočníkov. Pri analýze videa z kamier policajti hľadajú znaky, podľa ktorých by mohli lupičov odhaliť. Ide napríklad o tetovanie alebo jazvy.
Okrem kukiel a tmavého oblečenia lupiči často menia aj hlas a hovoria: „Naval dengi!“ alebo „Davaj peneži!“. Aj zmena intonácie alebo nárečia môže totiž políciu pri pátraní zmiasť.
Problémom pri bankových lúpežiach alebo pri vykradnutí peňažných transportov naďalej zostávajú chyby zamestnancov. „Stáva sa, že zamestnanci na verejnosti hovoria o bezpečnostných zariadeniach.“ Lupičom tak uľahčujú cestu k peniazom. Ak sa informácie dostanú z banky nevedome, polícia nemôže nič urobiť a zostáva to už potom len na inštitúcii, aby podobným únikom zamedzila.
Až na niektoré pobočky v odľahlých oblastiach sú banky zabezpečené dobre, tvrdí polícia. Ak však lupič namieri na pokladníka zbraň, nepomôžu ani najlepšie zabezpečovacie zariadenia. (ldi)