Najväčšia banková krádež v histórii Slovenska sa stala v januári 1996 v nitrianskej pobočke Všeobecnej úverovej banky. Zlodeji z tamojšieho trezoru ukradli 173,5 milióna korún v korunách a v cudzej mene. Vyšetrovanie bolo začiatkom minulého roka ukončené a súd prepustil všetkých podozrivých na slobodu. Vyšetrovateľ však včera SME povedal, že vyšetrovanie bude asi obnovené.
Podľa polície sa na krádeži podieľalo niekoľko ľudí. Člen bezpečnostnej služby, ktorá banku chránila, vypol zabezpečovací systém. Potom vpustil dnu ďalších páchateľov. Prácu im uľahčili napríklad aj kľúče od trezorov, ktoré tam kľučiari zabudli. Všetky zámky, až na jeden, boli otvorené a uzavreté originálnymi kľúčmi.
Odniesli si 129,5 milióna slovenských korún, 42 miliónov korún vo valutách, vyše pol milióna vo valutových šekoch, milión šesťstotisíc z pokladníc a 610-tisíc korún, ktoré si ako odvody z tržieb uložila SAD.
Peniaze preniesli cez služobný vchod v štyroch taškách. Peniaze sa nájsť nepodarilo a dodnes sa nevie, na čo boli minuté. Spomínajú sa drahé autá a luxusné dovolenky.
Podľa viacerých indícií po tom, čo lupiči vykradli banku, niekto okradol ich. Pravdepodobne príslušníci bratislavského podsvetia. Mali si ich rozdeliť príslušníci podsvetia Peter Križanovič a Miroslav Sýkora. Obaja sa napokon dostali do konfliktu, pretože sa nevedeli dohodnúť na delení. Križanovič bol pri prestrelke zranený na nohe, ktorú mu museli amputovať. Niekoľko mesiacov nato Sýkoru dvaja páchatelia zastrelili pred bratislavským hotelom Holiday Inn. Vzápätí neznámy páchateľ zavraždil Križanoviča odpálením nástražného výbušného systému.
Najkurióznejšia lúpež
Aj napriek tomu, že za najmenšiu bankovú lúpež môže byť považovaný ktorýkoľvek neúspešný pokus v uplynulom roku, v Trenčíne sa odohrala kuriózna lúpež, ktorá sa dostala aj do Guinnessovej knihy slovenskej kriminality. Priateľ zamestnankyne trenčianskej expozitúry Devín banky koncom júla 2000 prinútil svoju milú vziať kľúče od banky a otvoriť trezor. Vybral z neho viac ako osem miliónov korún, priateľku zamkol v inej miestnosti a chcel odísť. Žena však spustila signalizačné zariadenie, napojené na políciu. Keď páchateľ zbadal prichádzajúcich policajtov, strelil si do úst a na mieste zomrel.
Najdrzejšia lúpež
Asi najdrzejšia lúpež na Slovensku sa stala v pobočke Ľudovej banky v centre Bratislavy. V júli 1997 tam vkráčali traja nemaskovaní muži a v sprievode pracovníčky Ľudovej banky vošli do diskrétnej pokladnice, kde sa manipuluje s vyššou hotovosťou. Lupiči neprejavili ani najmenšiu snahu vyhnúť sa záberom bezpečnostných kamier. „Chýbalo len skupinové foto,“ hodnotili ich drzosť niektorí novinári. Po vstupe do diskrétnej pokladnice lupiči personál zviazali a naplnili si kufríky peniazmi. Pokojne vyšli na ulicu, kde sa stratili v dave. Trvalo ešte peknú chvíľku, kým sa zviazanému personálu podarilo spustiť poplach.
Celková hodnota lupu bola asi 57 miliónov korún, veľkú časť tvorili bankovky v cudzej mene. Napriek tomu, že akciu nafilmovali kamery, polícia mala problém určiť totožnosť zločincov. Štyri mesiace sedel vo vyšetrovacej väzbe podnikateľ, lebo v byte, ktorý si prenajal, sa našli predmety, ktoré súviseli s lúpežou. Podarilo sa mu však dokázať, že v čase lúpeže bol mimo Bratislavy.
Neskôr sa podarilo slovenským kriminalistom rozriešiť prípad natoľko, že mohli požiadať talianskych kolegov o trestné stíhanie troch Talianov. Podozrivý bol aj vplyvný muž bratislavského podsvetia, ten sa však konca vyšetrovania nedožil. Z ulúpených peňazí sa nenašla ani koruna.
(ger, ldi, kr)