
Bolívia sa cez víkend rozdelila na dve časti. Pôvodní indiánski obyvatelia, ľudia z chudobnejších vrstiev a z vidieka vyšli cez víkend do centra hlavného mesta La Paz, aby podporili prezidenta Eva Moralesa. V Santa Cruz sa zase zišli tisícky jeho odporcov (na snímke Reuters) , ktorí protestovali proti navrhovaným reformám ústavy.
Krajina sa prakticky rozdelila na chudobnú a bohatú. Štyri provincie na východe krajiny, ktoré tvoria viac ako tretinu obyvateľstva, totiž vyhlásili autonómiu. Všetky štyri regióny, vrátane ekonomického centra Santa Cruz, bojkotujú nové znenie ústavy, ktoré navrhuje bolívijský prezident.
Podľa Chávezovho vzoru
Nová ústava by mala štátu zaručiť väčšiu kontrolu nad hospodárstvom, rozšíriť právomoci hlavy štátu a zároveň jej umožniť kandidovať na prezidentský post dvakrát za sebou. Opozícia však kritizuje, že návrh ústavy sa až príliš podobá na ten, ktorý vo svojej krajine neúspešne predložil venezuelský prezident a Moralesov veľký kamarát Hugo Chávez. „Nepripúšťame, že návrh ústavy reprezentuje Bolíviu, pretože nie všetci Bolívijčania sa zúčastnili na jeho tvorbe,“ vyhlásil jeden zo zástupcov opozície Lourdes Millares.
Bohatým regiónom sa nepáči najmä plánovaná centralizácia moci a to, že by mali platiť vyššie dane. Na ich území sa nachádzajú najväčšie zásoby zemného plynu v krajine a sídli tam tiež väčšina silných poľnohospodárskych podnikov.
Morales prvý prezident indiánskeho pôvodu už vlani vyhlásil, že zo zemného plynu ťaží len veľmi málo ľudí a preto sa rozhodol, že ho znárodní.
„Musia vrátiť peniaze, ktoré nám vzali,“ vykrikoval prezident v sobotu pred davom svojich priaznivcov. Tvrdí, že nová ústava bude spravodlivá, pretože dá viac moci do rúk Indiánov, medzi ktorými je najviac rozšírená chudoba. „Ľudia už nebudú odstrčovaní na okraj spoločnosti,“ vyhlásil Morales a dodal, že nedovolí, aby sa krajina rozdelila. Polícia a armáda sú podľa denníka El País v stave pohotovosti.
Nová ústava však musí najprv prejsť referendom. Do platnosti by mohla vstúpiť v lete na budúci rok.