BRATISLAVA. Zdražovanie potravín bude pokračovať aj na budúci rok. Ich ceny budú stúpať pomalšie ako tohtoročnú jeseň. Zo všetkých skupín tovarov a služieb však zdražejú najviac. Zhodujú sa na tom analytici.
Celosvetové dôvody zdražovania poľnohospodárskych plodín a následne aj výrobkov z nich trvajú. Sú nimi neúrody a väčšia spotreba kvalitnejších potravín v Číne a Indii, rovnako ako výroba ekologických biopalív. „Sme na začiatku dlhodobejšieho cyklu,“ hovorí o zdražovaní v agrosektore analytik Collosseum Štěpán Pírko.
Ľubomír Drahovský z prieskumnej agentúry Terno odhaduje, že na Slovensku sa to prejaví zdražením potravín v priemere o 8 až 10 percent oproti súčasnosti. Ekonóm Volksbank Slovensko Vladimír Vaňo je optimistickejší – na konci roka 2008 predpovedá potraviny drahšie o päť percent.
Hlbšie si do peňaženiek načrú budúci rok aj motoristi. Ale až od leta, keď sa rozbehne motoristická sezóna. Dovtedy by na trhu s ropou mal byť podľa Tomáša Novotného z portálu Natankuj.sk pokoj.
Ľudia na Slovensku si od januára priplatia aj za elektrinu, drahšie by malo byť aj vodné a stočné. Pre vyššiu spotrebnú daň zdražejú aj cigarety.
Celkovo sa obyvatelia Slovenska nemusia chystať na dramatické zdražovanie. Inflácia bude podľa ekonómky ČSOB Silvie Čechovičovej budúci rok menej ako tri percentá. Pre platy pritom ministerstvo financií predpovedá rast skoro 7 percent. Podobne na tom budú penzie.
Ak je meradlom životnej úrovne krajiny, koľko si môžu jej obyvatelia kúpiť za ich príjmy, rok 2008 bude piatym v rade, keď životná úroveň stúpne.
Názory na rýchlosť rastu cien potravín sa rôznia. Napríklad ekonóm Volksbank Vladimír Vaňo predpokladá, že potraviny na budúci rok oproti súčasnosti zdražejú najviac o päť percent, Ľubomír Drahovský z prieskumnej agentúry Terno si myslí, že by to mohlo byť od 8 do 10 percent. Drahšie bude najmä pečivo, mliečne výrobky a mäso.
Zbohom lacným potravinám
Katastrofické scenáre podľa Vaňa „nie sú namieste“, ceny potravín sa už nevrátia na úrovne z prvej polovice tohto roka. Odvtedy totiž na svetových trhoch výrazne zdraželi základné poľnohospodárske suroviny.
Napríklad pšenica zdražela od začiatku tohto roka o vyše sto percent. Podobne sa vyvíjali aj ceny iných obilnín a kukurice. Je za tým sucho v niektorých obilniciach sveta, napríklad v Kanade a Austrálii, ale aj dopyt po biopalivách, ktoré sa vyrábajú napríklad aj z kukurice.
Pod drahšie potraviny sa podpisuje aj rastúci dopyt Indie a Číny. Tieto krajiny s postupným zvyšovaním životnej úrovne menia stravovacie návyky. Kupujú si viac kvalitnejších potravín, napríklad mäso s vyšším obsahom proteínov.
Ceny väčšiny potravín boli niekoľko uplynulých rokov stabilné, v niektorých prípadoch dokonca klesli. V súčasnosti nastáva zlom. Podľa analytika Štepána Pírka z firmy Collosseum „sme na začiatku dlhodobejšieho cyklu rastu cien poľnohospodárskych komodít“.
Energie v norme
Energie začiatkom budúceho roka nebudú stagnovať tak ako tento rok v januári. Hoci plyn podľa rozhodnutia regulačného úradu na začiatku roka nezdražie, voda a elektrina pôjdu hore. Podľa predbežných odhadov úradu ceny vodného a stočného stúpnu pre domácnosti o 3 až 5 percent. Za elektrinu si v priemere oproti tomuto roku priplatíme asi o tri percentá.
Mierne zdraženie plynu a elektriny s možným dosahom na ľudí nás čaká v polovici roka. Slovensko musí podľa pravidiel únie zaviesť takzvané energetické dane, ktoré zvýšia ceny elektriny pre podniky o 0,6 percenta a zemného plynu o 1,2 percenta. Nie je vylúčené, že firmy ich prenesú aj do cien tovarov a služieb pre spotrebiteľov.
Fajčiť sa bude drahšie
Vyššie dane zasiahnu aj fajčiarov. Slovensko musí od januára zvýšiť spotrebnú daň z cigariet, opäť pre požiadavky únie. Škatuľka cigariet bude v priemere drahšia o desať korún. Nemalo by sa to prejaviť hneď začiatkom roka, obchodníci sa predzásobujú cigaretami s nižšou daňou.
Na okolo 3–percentnú budúcoročnú infláciu (približne rovnako ako tento rok), bude vplývať aj ropa. Oproti tomuto roku by mohla nafta podľa Pírka zdražieť na budúci rok na priemerných 92 dolárov za barel (159 litrov). Tento rok stála ropa v priemere 82 dolárov.
Ceny pohonných látok na začiatku roka čaká lacnejšia zimno-jarná sezóna. Nafta, ktorá dnes stojí takmer 41 korún, by mohla byť pod 40 korún. Ceny benzínu by mohli klesnúť o korunu až dve zo súčasných takmer 39 korún. V lete, po nástupe dovolenkovej motoristickej sezóny, palivá znova zdražejú.
Lacnejšie by mohli byť v budúcom roku knihy, pretože sa budú zdaňovať nižšou sadzbou DPH. „Vzhľadom na zanedbateľnú váhu v spotrebiteľskom koši veľký vplyv na infláciu nepredpokladám. Okrem toho, samotní predajcovia ani veľké zníženie cien neavizujú,“ povedala ekonómka ČSOB Silvia Čechovičová.
Stĺpček Ivana Štulajtera
Bluf?
Minister financií Ján Počiatek v rozhovore pre SME povedal, že na zníženie DPH na potraviny nie je v rozpočte na budúci rok priestor. Priestor na prísľub zníženia DPH na potraviny sa však našiel vo volebnom programe Smeru a odrazil sa i v programovom vyhlásení vlády. Bluf?
Ak sa naplnia očakávania a sezóna rastu cien potravín bude pokračovať, štát na DPH zarobí viac. Z 19percentnej daňovej sadzby pri vyšších cenách vláda získa aj vyšší daňový výnos. Kedy inokedy, ak nie pri globálnom raste cien potravín, je najvhodnejší čas znížiť DPH? Pri tejto vláde už navyše ani neplatí argument výhodnosti jednotnej sadzby, lebo pri liekoch a knihách tento princíp porušila.
Jediné, čo treba vziať vážne, je všeobecná téza, že zníženie DPH nemusí viesť k nižším cenám, ale k vyšším príjmom obchodníkov.
To však pri slabnúcom dopyte nemusí vždy platiť. Nech je ako chce, ak má niekto zníženie DPH v programe, je čudné, že to neurobí, keď je to možné.