Keď šéf opozície David Cameron pred pár dňami zorganizoval vianočný večierok, nálada v jeho úrade nad Temžou bola výborná. Podpora konzervatívcov je najvyššia za dvadsať rokov. Kto by to bol povedal, že ich rivali budú končiť rok na najnižších priečkach popularity?
Britská politika zažila na jeseň také prudké turbulencie, že sa hovorí o jednom z najväčších preskupovaní voličov za desaťročia. Vládni labouristi strácajú už 13 percent na konzervatívcov. Popularita toryovcov sa podľa prieskumu denníka Sunday Times vyšplhala na 45 percent. Také čísla mali naposledy počas najlepšieho obdobia Margaret Thatcherovej.
Kolotoč preferencií
Cez leto to vyzeralo naopak. Gordon Brown (na snímke ČTK/AP) prebral moc od Tonyho Blaira a jeho popularita prudko rástla. Pravda, pomohli mu záplavy a neúspešné teroristické útoky, pri ktorých vystupoval ako rozhodný líder. Výsledky boli také dobré, že na október sa plánovali predčasné voľby. Podpora konzervatívcov pred ich výročnou konferenciou bola taká nízka, že stretnutie dostalo prívlastok „prípravy na pohreb“.
Po sérii škandálov však ratingy začali klesať a ľavica prišla aj o podporu žien, ktoré boli vždy pevnou základňou Blaira. Situácia je taká vážna, že šéf diplomacie David Miliband musel brzdiť paniku. „Nehrozí žiadne roztavenie,“ povedal reportérovi BBC. Sám je vychádzajúcou hviezdou labouristov a preferuje ho aj Blairovo krídlo.
Spokojný Cameron
Niekoľko poslancov už varovalo, že počkajú iba do májových samosprávnych volieb. Ak strana prepadne, začnú organizovať prevrat.
Spokojný naopak môže byť šéf konzervatívcov David Cameron. V lete britské denníky písali, že „bublina spľasla“. Dnes je lídrom, ktorý hovorí o inováciách, reformách a odmieta návrat k tradičným politikám strany. Do práce chodí stále na bicykli a nikto už nerieši, že ako tínedžer fajčil marihuanu.
Škandály labouristov
Strana nelegálne prijala 600 tisíc libier cez nastrčených donorov. Peniaze v skutočnosti poslal podnikateľ z Newscastlu.
Únik tajných informácií o 25 miliónoch Britoch. Ide o rodiny, ktoré poberali rodinné prídavky.
Kríza v hypotekárnej banke Northern Rock. Takmer skrachovala a zažila vyberanie vkladov.
Brown zmeškal „pre neodkladné povinnosti“ podpis Lisabonskej zmluvy EÚ. Opozícia ho obvinila, že zľaknutý uteká pred Európou.
Silnejú tlaky, aby sa o zmluve usporiadalo referendum. Brown ho odmieta.