BUDAPEŠŤ. Maďarský parlament včera večer po dramatickom rokovaní schválil reformu financovania zdravotníctva, podľa ktorej namiesto doterajšej jedinej štátnej poisťovne vznikne v každej župe samostatná poisťovňa.
Do nej môže ako menšinový vlastník vstúpiť aj súkromný kapitál. Reformy presadzuje stredoľavá vláda premiéra Ferenca Gyurcsánya.
Stalo sa tak napriek tomu, že v krajine sa začal celoštátny, časovo neobmedzený štrajk železničiarov, načasovaný práve na deň záverečného hlasovania o reformách.
K protestu železničiarov sa na dve hodiny pripojili desaťtisíce učiteľov, zdravotníkov a pracovníkov budapeštianskeho letiska. Nespokojní farmári, najmä na juhovýchode krajiny, na hodiny so svojimi strojmi čiastočne blokovali asi 50 ciest
Väčšina neštrajkovala
Štrajkujúci žiadajú, aby vláda odložila zavedenie viacerých navzájom si konkurujúcich zdravotných poisťovní. Odborárske združenie Liga, ktoré štrajk organizuje, tvrdí, že reformy ohrozia zdravotné zabezpečenie pre ľudí s nižšími príjmami.
Prvý deň štrajku nebol príliš úspešný, väčšina pracujúcich sa na ňom nezúčastnila. Jazdila asi polovica vlakov, takmer všetky autobusy i mestská doprava. Už tradične sa naopak k protestom pripojili skupinky protivládnych demonštrantov, požadujúcich odchod premiéra Gyurcsánya.
S podporou Fideszu
Železničiari štrajkovali už v novembri. Pôvodne odmietali iba zhoršenie podmienok na odchod do dôchodku a rušenie málo využívaných vedľajších tratí. Postupne sa však ich požiadavky spolitizovali.
Podiel na tom má aj opozičná strana Fidesz expremiéra Viktora Orbána, ktorá protesty podporuje. Sama iniciovala referendum o vládnych reformách a sľubuje, že po príchode k moci ich zruší. Politici Fideszu priamo vyzývali na účasť na štrajkoch a na sobotňajšom protestnom mítingu v Budapešti.
Podľa Gyurcsánya sú však reformy nutné na zníženie deficitu verejných financií, aby Budapešť mohla prijať euro, a tiež na zlepšenie kvality zdravotníctva. Premiér úspech reforiem viackrát spojil s vlastným zotrvaním na čele vlády.
Trvá na nich napriek tomu, že je popularita vládnych strán rekordne nízka. Podľa prieskumu agentúry Gallup, publikovanému minulý týždeň, by dnes Gyurcsányových socialistov volilo 23 percent rozhodnutých voličov, Fidesz až 66 percent.
Budúcnosť koalície
Úspech reformy môže rozhodnúť aj o zotrvaní vládnej koalície socialistov a liberálov. Druhá vládna strana požadovala radikálnejšie kroky, na ktoré však socialisti nepristúpili. Prvými zmenami v zdravotníctve bolo zavedenie poplatkov u lekára a za pobyt v nemocnici vo februári tohto roku a reorganizácia nemocníc vrátane zatvorenia niektorých z nich.
Napätie v krajine zvýšilo, že v nedeľu zatiaľ neznámi útočníci hodili tri zápalné fľaše na rozostavanú vilu lídra liberálov a exministra hospodárstva Jánosa Kóku.
Ešte pred hlasovaním o zdravotníckych reformách poslanci len tak mimochodom schválili rozpočet na budúci rok a odmietli kandidátov prezidenta na ombudsmanov pre ochranu osobných údajov a ochranu životného prostredia.
Autor: lum, r