Rakúšania sa po zrušení hraničných kontrolna priechodochso Slovenskom, Maďarskom a Slovinskom cítiaohrození.
VIEDEŇ. BRATISLAVA. Rakúsko sa cíti po rozšírení Schengenu bezbranné. Jeho dlhoročné hranice padli na severe, na východe aj na juhu a verejnosť dáva najavo neistotu.
Vracia sa pritom do obdobia Rakúsko-Uhorska, ktoré sa skončilo v roku 1918. Vtedy sa vznikom nových hraníc cítili Rakúšania ponížení a malí. Za tie roky si však zvykli. Alpská krajina schválila neutralitu a postavila hranice, neskôr vznikla železná opona takmer okolo celej krajiny.
Rakúšania sa boja
Hoci súčasná vláda s rozšírením Schengenu súhlasí a kancelár Alfred Gusenbauer to viackrát verejne deklaroval, väčšina Rakúšanov pociťuje strach.
Posledné prieskumy verejnej mienky ukázali, že až 75 percent Rakúšanov sa bojí zvýšenia kriminality a takmer 60 percent rozšírenie Schengenu úplne odmieta.
Rakúska obec Deutschkreuz pri maďarskej hranici si dokonca prenajala bezpečnostnú službu.
„S rozumom to nemá nič spoločné. Strach je iracionálny,“ vysvetľuje rakúsky politológ Peter Filzmaier.
Tvrdí, že na vine sú vo veľkej miere regionálni politici, ktorí nedostatok pracovných miest a problémy s dopravou radi zvaľujú na rozšírenie Európskej únie.
Gumené rukavice a psy
Rakúšania sa s pádom hraníc museli prvýkrát vyrovnať v roku 1989, keď sa otvorili hraničné priechody. Obyvateľom bývalého východného bloku po počiatočnej eufórii dali často pocítiť, že k nim ešte celkom nepatria.
Na hranici nebolo ničím výnimočným, že rakúski colníci v gumených rukaviciach prehľadávali osobné veci, nechali stáť pasažierov v mraze, zatiaľ čo cvičené psy prehľadávali autobus.
Niekedy trval prechod hraníc dlhšie ako celý zvyšok cesty. Zmenilo sa to až po vstupe Slovenska do Európskej únie.
Dnes sa končí akákoľvek kontrola. Obavy dlhší čas podporovali aj vyhlásenia rakúskeho ministra vnútra Günthera Plattera, ktorý bol k rozšíreniu Schengenu dlho veľmi skeptický. Teraz ho vníma pozitívnejšie a snaží sa o tom presvedčiť - hoci trochu neskoro - aj Rakúšanov.
„Rakúsko zostane aj naďalej jednou z najbezpečnejších krajín sveta,“ vyhlasoval v posledných dňoch pre médiá. Neďaleko hraníc budú ešte niekoľko týždňov hliadkovať vojaci.
Divoký východ
Opačný názor majú politici krajnej pravice. Šéf slobodných Heinz-Christian Strache ministrovi vyčíta, že robí z Rakúska „divoký východ“. Tvrdí, že noví členovia únie nie sú na vstup do Schengenu pripravení.
Podľa strany populistu Jörga Haidera zase nie je pripravené Rakúsko, ktoré má údajne „hranice deravé ako švajčiarsky ementál“.
Pre Rakúsko vznikne posunom Schengenu na východ akási nárazníková bezpečnostná zóna.
Alfred Gusenbauer, rakúsky kancelár