a zväčšujúce sa škvrny. Typickým znakom je to, že väčšie škvrny bývajú ohraničené silnejšou žilnatinou listu.
Postihnutá býva najmä dolná polovica krov. Huba prezimuje na chorých listoch opadnutých v predošlom roku. Náchylnosť na napadnutie zvyšuje dlhotrvajúce suché počasie, najmä hneď zjari, a nedostatočná vlhkosť pôdy.
Ochrana špeciálne proti tejto chorobe sa nerobí, pretože na jej obmedzenie postačia bežné meďnaté fungicídy alebo prípravky Dithane M 45 a Dithane DG Neo-Tec používané proti peronospóre. Pri suchom jarnom počasí možno zvýšiť odolnosť proti tejto chorobe výdatnou závlahou.
Čierna hniloba
Medzi menej významné choroby viniča patrí aj čierna hniloba. Napáda všetky zelené časti, najviac listy a bobule.
Na listoch vznikajú začiatkom leta svetlohnedé, neskôr jasnosivé okrúhle škvrny s ostro ohraničeným okrajom, na ktorých huba tvorí množstvo nápadných čiernych vypuklín - pyknídií.
Na bobuliach už v štádiu veľkosti hrachu sa objavujú hnedé okrúhle škvrny, bobule sa scvrkávajú a pokrývajú čiernymi pyknídiami. Dôležité (ale veľmi ťažké) je rozlíšenie príznakov od peronospóry - malé čierne vypukliny potvrdzujú infekciu čiernou hnilobou.
Huba prezimuje na napadnutých listoch, bobuliach alebo na výhonkoch. Podmienkou šírenia nákazy je trvalé daždivé a vlhké počasie, optimálna teplota je 25 až 27 °C.
Na ochranu opäť postačujú bežné prípravky, takže zvláštne zásahy netreba vykonávať.
Stanislav Barok