Niektorí ľudia, ktorí sa zapojili do starobného dôchodkového sporenia, musia prehodnotiť, či sa im to oplatí. Od nového roka bude totiž platiť, že človek musí sporiť najmenej 15 rokov, aby mal nárok na starobný dôchodok. Teda o päť rokov viac, ako platilo v čase, keď sa rozhodli polovicu svojich dôchodkových odvodov zhromažďovať na účte v niektorej dôchodkovej správcovskej spoločnosti.
Ľudia, ktorí začali sporiť menej ako 15 rokov pred dovŕšením dôchodkového veku, si môžu vybrať z dvoch možností:
1) Od 1. januára do 30. júna 2008 môžu z dôchodkového sporenia vystúpiť. V tomto prípade dôchodková správcovská spoločnosť peniaze, ktoré si nasporili, prevedie do takzvaného prvého piliera, teda na účet Sociálnej poisťovne a tá ich dá do obehu v priebežnom dôchodkovom systéme.
2) Ak to neurobia, musia sporiť aj po dosiahnutí dôchodkového veku, a to tak dlho, aby získali najmenej 15 rokov dôchodkového sporenia. To by pre nich znamenalo, že musia v zamestnaní nadsluhovať.
Chcete vystúpiť z druhého piliera?
Do júla napíšte Sociálnej poisťovni
Príležitosť na zmenu budú mať všetci ľudia, ktorí uzatvorili zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení.
Človek, ktorý to urobil pred 1. januárom 2008, môže do 30. júna 2008 príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne písomne oznámiť, že nechce byť ďalej účastníkom starobného dôchodkového sporenia. Tým bude celý svoj príspevok na dôchodok, polovicu ktorého by inak zhodnocovala niektorá z dôchodkových spoločností, odvádzať štátnej poisťovni.
Len čo poisťovni doručia oznámenie sporiteľa, ona musí dôchodkovej správcovskej spoločnosti oznámiť zánik zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení.
Čo s peniazmi, ktoré si tento človek nasporil? Dôchodková spoločnosť musí bez zbytočného odkladu previesť na účet poisťovne sumu zodpovedajúcu aktuálnej hodnote osobného dôchodkového účtu sporiteľa. Ministerstvo práce pôvodne navrhlo, aby si bolo možné dôchodkové úspory vybrať v hotovosti. Aj pre výhrady Národnej banky Slovenska však túto možnosť z návrhu zákona vypustilo.
Vstúpiť budú môcť zamestnanci,
živnostníci aj opatrovatelia
Ak odhliadneme od dôchodcov, v podstate každý človek, ktorý nikdy pred 1. januárom 2005 neprispieval na dôchodky (nebol zamestnaný, ani nepodnikal s určitým ziskom), sa musí zapojiť do dôchodkového sporenia. To znamená uzatvoriť zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení s niektorou dôchodkovou správcovskou spoločnosťou.
Ľudia, ktorí už pred 1. januárom 2005 prispievali na dôchodky, si mohli vybrať z dvoch možností: buď vstúpiť do takzvaného druhého piliera, ktorý predstavuje sporenie v "DéeSeSke", alebo ostať v štátnom dôchodkovom systéme, ktorý spravuje Sociálna poisťovňa. Zákon im na to dal čas do 30. júna 2006.
Kto to neurobil, mal o možnosť sporenia prísť.
Novelou zákona o sociálnom poistení, ktorú parlament potvrdil 27. novembra, sa táto možnosť obnoví. Niektorí ľudia, ktorí sa do sporenia nezapojili do 31. decembra 2007, to môžu urobiť do 30. júna 2008.
Tento systém sa na pol roka otvorí pre
n zamestnanca,
n samostatne zárobkovo činnú osobu, ktorá musí od 1. júla 2007 platiť poistné na dôchodkové poistenie, keď za rok 2006 zarobila viac ako 91 200 korún,
n človeka, ktorý sa riadne stará o dieťa do 6 rokov veku alebo o staršie dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom,
n človeka, ktorý poberá príspevok za opatrovanie,
n dobrovoľne dôchodkovo poistenú osobu a
n toho, kto niekedy pred 1. januárom 2005 bol dôchodkovo poistený (najčastejšie, bol zamestnaný) a potom, od 1. januára 2005 do 30. júna 2006, bol v evidencii nezamestnaných, alebo študoval na strednej alebo vysokej škole bez toho, aby bol dôchodkovo poistený.