
Bez oficiálnych štátnických návštev, ale o to srdečnejšie - s gulášom a slávnostnými príhovormi i prípitkom šampanským, privítali vstup do Schengenu i obyvatelia slovensko-poľského pohraničia medzi obcami Nižná Polianka - Ozenna v bardejovskom okrese.


Osláv sa v slávnostnej a srdečnej atmosfére zúčastnilo okolo 200 ľudí, ktorí sa zišli z obidvoch strán hraníc. "Mám rád tento kraj a prišiel som až z Varšavy, aby som to mohol zažiť," povedal archeológ Poľskej akadémie vied, profesor Karol Myśliwiec (na snímke nižšie) predtým, než vlastnoručne a pod dozorom pohraničiarov odpílil posledný hraničný symbol.

Poliaci región hojne navštevujú najmä ako turisti. V zime tvoria až 70% návštevníkov v tunajšom lyžiarskom stredisku Makovica v Nižnej Polianke, radi lyžujú i na blízkej Regetovke, Stebníckej Hute, Medveďom, Šarbove a Vyšnom Komárniku. V lete obľubujú tunajšie prírodné kúpalisko Makovica, aj blízke Bardejovské Kúpele.

Starosť robí miestnym chýbajúcich niekoľko stoviek metrov cesty spájajúcej poľskú a slovenskú stranu. "Je to také úradnícke Kocúrkovo, hovoria. "Prešovský samosprávny kraj tu začal modernizovať kilometre prístupových ciest, aby potom zistili, že im nezvýšilo na posledné metre. Pritom poľská strana má cestu dávno hotovú a mohli by sme prechádzať pohodlne autom z jednej i druhej strany. Takto chodíme peši, lebo časť cesty na slovenskej strane chýba. Verbálne je pre každého úradníka prioritou rozvoj a cestovný ruch, ale takto vyzerá prax."

Podľa tabule je všetko hotové, na slovenskej strane (nižšie) sa však autom bezpečne zveziete iba kilometer, ďalej do obce pokračuje poľná cesta.

"Tešíme sa aspoň z toho, že nebudeme musieť chodiť na huby s pasom", pokračujú vo vyratúvaní výhod domáci. "Poliaci z Ozenny prišli ráno na mlieko a rožky, hovorí Helena Špiková z miestnej predajne potravín. "Naše im vraj chutia viac, a teraz nás majú na skok, tak budeme musieť zvýšiť objednávky," teší sa.
Autor: mv