NDJAMENA, BRATISLAVA. Šestica francúzskych humanitárnych pracovníkov, ktorých v stredu odsúdili v Čade na osem rokov nútených prác za pokus o únos 103 detí, včera opustila krajinu. Trest by si mali odpykať vo francúzskych väzniciach.
Francúzsko využilo dohodu o vzájomnom vydávaní odsúdených osôb z roku 1976. O vydanie štyroch mužov a dvoch žien požiadala vo štvrtok francúzska ministerka spravodlivosti Rachida Datiová. Jej čadský kolega Albert Padacké jej včera ráno odpovedal kladne.
Významnú úlohu určite zohral aj vplyv, ktorý Francúzsko vo svojej bývalej kolónii stále má. Francúzske zbrane a informácie pomáhajú čadskému prezidentovi Idrissovi Debymu v boji proti rebelom na východe krajiny. Za vydanie odsúdených vo štvrtok telefonicky u Debyho loboval aj francúzsky prezident Nicolas Sarkozy.
Prípad pracovníkov humanitárnej organizácie Zoeina archa, ktorých zatkli v októbri, vyvolal v Čade vlnu protifrancúzskych nálad. Obvinení tvrdili, že do Európy sa pokúšali prepraviť len siroty zo susednej vojnou zmietanej sudánskej provincie Dárfúr. Vyšetrovania čadskej vlády a OSN však dokázalo, že deti pochádzali z Čadu. Ich rodičom sľúbili, že im zabezpečia vzdelanie v Čade.
Odsúdení sa síce vyhli núteným prácam, doma ich však zrejme čakajú nové problémy. Pravdepodobne budú čeliť žalobám osôb, ktorým sľúbili sprostredkovanie detí a zinkasovali za to tisíce eur.
Autor: ma