v pinyin, latinkovej transkripcii čínskeho písma, prepisuje ako Xin Nian Hao. Šťastný nový rok.
BRATISLAVA. Stámilióny fanúšikov celé týždne nalepených na obrazovke. Taká bude nemalá časť osmičkového roka sveta športu, ktorý sa práve začal.
Párne roky núkajú kombináciu dvoch bonbónikov: olympiády a futbalového šampionátu. Raz letnej a európskeho a druhý raz zimnej a svetového.
Nový Peking, nové hry
Olympijské hry po 112 rokoch putovania svetom dorazia do najľudnatejšej krajiny. Oheň z Olympie sa 25. marca vydá na najdlhšiu púť, urazí 137-tisíc kilometrov a vyšplhá sa aj na najvyšší štít sveta Mount Everest.
Čína sa vytešuje: chce ohromiť svet pompéznymi hrami. Ešte žiadna krajina nevrazila do ich prípravy toľko financií. Ak sa mala naplniť prvá časť sloganu Nový Peking, nová olympiáda, šlo však o nevyhnutnosť.
S výnimkou hlavného štadióna, tzv. Vtáčieho hniezda za 430 miliónov dolárov, sú už všetky dejiská hotové. Športovcov sužuje len strach zo smogu. Demokratický svet aj obava, že úspech olympiády prekryje čínske problémy.
Olympijská vrchnosť ráta aspoň so symbolickým prečistením vzduchu: pribudne Číňanov, ktorí zistia, že svet má o demokracii trochu iné predstavy ako ich pohlavári.
Tromfne Čína celý svet?
Osmička je podľa teórie čísel šťastné číslo. Číňania na ňu veria. Pekinská olympiáda sa začne osem minút po ôsmej večer ôsmeho ôsmy roku nula osem. Chcú svet ohromiť aj výsledkami: snívajú, že v medailovej bilancii tromfnú celý svet.
Slovenský šport by uspokojilo, keby sa vrátil s poltuctom medailí ako naposledy z Atén. „Verím, že ich bude viac,“ nezaprie v sebe optimistu šéf pekinského štábu SOV Vladimír Miller.
Hokej má debut v Kanade
Európsky futbal mieri do Álp: o kontinentálnom šampiónovi sa rozhodne v ôsmich mestách Rakúska a Švajčiarska. Žiaľ, iba za účasti slovenských rozhodcov, nie hráčov. UEFA rozdá na prémiách 184 miliónov eur, o 55 viac ako minule. Naprotiveň skeptickým prognózam.
Pre slovenský šport bude akciou roka č. 2 svetový hokejový šampionát. V roku storočnice IIHF zamieri do kolísky tohto športu – do Kanady. Verte-neverterte, prvý raz vôbec.
Nový rok len príde
PEKING. Pravý čas novoročných osláv v Číne príde až o pár týždňov, informuje z Pekingu slovenský konzul a atašé našej olympijskej výpravy Peter Klenovský.
„Novoročným oslavám v Číne chýba spontánnosť, na akú sme zvyknutí v Európe,“ pripomína Klenovský. „Na prelome rokov sa však v desaťtisícovom Great Hall of the People (parlamente) uskutočnil koncert izraelského symfonického orchestra pod názvom Olympijské fanfáry. Dirigoval ho chýrny Zubin Mehta.“
O ďalšie lokálne vítanie nového roku sa postarali predovšetkým cudzinci.
(mo)